Сирийският президент Башар Асад изрази съжаление за сваления от сирийските сили турски изтребител и добави, че няма да позволи напрежението между двете съседни страни да се превърне във въоръжен конфликт, предаде АП, като цитира интервю на Асад за турския вестник "Джумхуриет".
Сирия свали изтребителя "Ф-4 Фантом" на 22 юни, тъй като, както твърди Дамаск, самолетът летял много ниско в сирийското въздушно пространство. Според Турция самолетът е свален в международното въздушно пространство, след като за малко е навлязъл в Сирия.
В интервюто, дадено от Асад за "Джумхуриет" в неделя, сирийският президент
не предлага да се извини на Турция
заради сваления самолет, като настоява, че изтребителят е бил свален над Сирия, а сирийските сили са предприели това действие в самозащита.
Той добавя, че самолетът се е движил в сирийското въздушно пространство по коридор, използван от израелски самолети през 2007 г., когато са бомбардирали сграда в строеж в Северна Сирия.
Според Международната агенция по атомна енергия на ООН сградата е била почти завършен реактор, който е трябвало да произвежда плутоний, използван за направата на ядрени бойни глави.
"Самолетът летя по същия коридор, използван от израелски самолети три пъти в миналото. Войниците го свалиха, тъй като не го засякохме на радарите и не бяхме информирани за него", обяснява Асад пред "Джумхуриет", като добавя, че
"би искал сирийските сили да не бяха свалили турския изтребител".
Турция реагира на инцидента, като разположи по границата със Сирия противовъздушни ракети, а турски изтребители излетяха няколко пъти към границата със Сирия, след като сирийски хеликоптери се доближиха до турската граница. В момента продължава издирването на двамата изчезнали пилоти от сваления самолет, както и търсенето на останките му в сирийски води, отбелязва АП.
Асад заявява също така, че Сирия няма намерение да подхранва напрежението по границата с Турция, която е членка на НАТО.
Няма да позволим напрежението между двете страни да се превърне във въоръжен конфликт, който ще навреди и на двете страни.
Не сме разположили нашите сили по границата с Турция и няма да го направим,
казва още Асад.
Той отбелязва, че "Сирия щеше да се извини" за свалянето на самолета, ако изтребителят не бе свален в сирийското въздушно пространство. Той добави, че засилването на напрежението можеше да бъде избегнато, ако каналите за комуникация между двете армии бяха отворени. Ние сме в положение на война, така че всеки неидентифициран самолет се смята за вражески. Нека още веднъж да кажа - нямахме и най-малка идея чий е самолетът, когато го свалихме, посочва Асад.
Миналата седмица турският вестник "Хюриет", който цитира източници от разузнаването, посочи, че в прихванат разговор сирийските сили споменали турския самолет, като използвали турската дума за съсед "комшу".
Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви миналия месец, че турският изтребител е свален от Сирия в международното въздушно пространство. Той посочи, че самолетът е летял сам, не е носел оръжия и е извършвал тренировъчен полет за изпробване на турската радарна система.
В интервюто Асад дори изразява
готовност да се оттегли от поста, ако сирийският народ пожелае това.
"Ако милиони граждани поискат да се оттегля, разбира се, че ще си тръгна. Защо ми е да съм там, където не ме искат?", казва той пред "Джумхуриет".
Асад добавя, че ако е имал намерение да остане на поста, щял да "изпълнява указанията на САЩ, щял да се откаже от личните си принципи и националната си позиция, и щял да разреши на територията на Сирия да бъдат разположени елементи на ПРО".
Ако народът наистина не иска да бъда президент, има избори. Ако народът пожелае, ще ме прати в оставка, казва Асад.
Сирийският президент обърна внимание на една от точките в декларацията, приета след заседанието на Групата за действие за Сирия на 30 юни в Женева, която гласи, че "решението за бъдещето на Сирия ще бъде на сирийския народ". Няма да приемем никакво решение отвън и ще определим перспективите, изхождайки от вътрешната ситуация в страната, казва сирийският президент.
Турският вицепремиер Бекир Боздаг коментира, че
с това интервю сирийският президент опитва да се хареса на общественото мнение.
Боздаг също така отхвърли твърдението на Асад, че сваленият турски изтребител се е движил по въздушен коридор, често използван от Израел.
Нищо ново няма в изявлението, че Израел използва тези коридори, те постоянно ги използват. Ако сирийската администрация казва, че е свалила турския изтребител, мислейки че е израелски самолет, сирийските сили трябваше досега да са свалили много израелски самолети, каза Бекир Боздаг пред турската държавна телевизия.
Същевременно турският министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз заяви, че Анкара няма намерение да прекъсне доставките на вода за Сирия, но преразглежда преноса на електроенергия за южната си съседка, информира Ройтерс.
Междувременно международната правозащитна организация "Хюман райтс уоч" заяви, че сирийските власти са превърнали подлагането на цивилни на мъчения в държавна политика. В доклад, публикуван днес, организацията определя тази практика като престъпление срещу човечеството и призовава Международния наказателен съд (МНС) да предприеме необходимите действия.
Докладът е базиран върху повече от 200 интервюта, взети след започването на протестите срещу режима. Според бивши арестанти сред използваните техники за мъчения са нанасянето на продължителен побой с палки и кабели и принуждаването на хора да стоят дълго време в болезнени пози. Използват и се мъчения като пускане на ток, изгаряне с киселина, сексуални посегателства, изтръгването на нокти и симулирането на екзекуция.
На изтезания са подлагани най-често мъже на възраст между 18 и 35 години, твърди "Хюман райтс уоч". Такива техники обаче биват използвани и срещу жени, деца и по-възрастни хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!