Еп петската армия предупреди срещу всякакво
посегателство върху сигурността на страната и гражданите и призова за връщане към нормалния живот.
Нейно комюнике бе прочетено по египетската държавна телевизия и цитирано от
световните агенции.
В обръщението въоръжените сили подчертават, че
ще бъдат гарант за свободни и честни избори, като конституционните промени станат преди тях, така че вотът да може да се проведе по нови, демократични правила.
Те обещават щом обстановката се
нормализира, да отменят извънредното положение в Египет, което е в сила от
убийството на бившия президент Ануар Садат през 1981 г. и развързва ръцете на режима да си позволява буквално всичко.
С тази позиция армията потвърди обещанията на президента Хосни Мубарак за преход, въпреки че снощи той отказа да сдаде властта.
Мубарак обаче предаде повечето от пълномощията си на вицепремиера Омар Сулейман, а по рано обяви, че няма да се кандидатира за този пост повече, което на практика е неговият "край".
Не обаче и на режима, който съществува в контекста на сегашната египетска конституция, за чиято промяна настояват протестиращите над две седмици египтяни.
Днес войници захвърлиха оръжието и униформите си и се присъединиха към
десетките хиляди демонстранти на площад "Тахрир" в Кайро.
Офицер, цитиран от Ройтерс, твърди, че 15 военни от среден ранг - от капитан до подполковник, са преминали на страната на народа.
Движението за солидарност на въоръжените сили с народа започна, казал майор Ахмед Али Шуман малко след утринната молитва.
Снощи, когато обяви решението си пред множеството на площада, той бе понесен на ръце от протестиращите, които скандираха, че народът и армията са единни.
Военни се разположиха по улиците и заеха мястото на полицията, която се оттегли след неуспеха да потуши протестите на 28 януари. Въоръжените сили разположиха десетки танкове и бронетранспортьори около площада и ключови сгради, но обещаха да не стрелят по демонстрантите.
Малка група египтяни се събраха и пред президентския дворец в Кайро днес, но армията не се опитва да ги отстрани, предаде Ройтерс, като се позова на очевидец.
Транспарант "Долу, долу Хосни Мубарак" със същия лозунг е окачен на бодливата тел, която блокира един от входовете му.
Бивш изралески министър, който отдавна познава египетския президент, заяви пък днес, че Хосни Мубарак търси "почтен изход", съобщава Асошиейтед прес.
Бенямин Бен-Елиезер от Партията на труда заяви по израелското военно радио, че е разговарял с Мубарак няколко часа преди снощната му реч. Според него Мубарак знаел , че "това е краят на пътя", но искал само да се оттегли "по подобаващ начин".
Опозиционният депутат и бивш министър на отбраната Шаул Мофаз заяви по същото радио, че Мубарак иска да се оттегли, но "изправен, а не на колене".
Армията гарантира демократичен преход в Египет
Военните обещават щом обстановката се нормализира, да отменят извънредното положение в страната, което е в сила от убийството на бившия президент Ануар Садат през 1981 г.
11 февруари 2011, 13:00
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!