Армията е последният стълб на режима на Хосни Мубарак пред народния бунт, който не отслабва въпреки кървавите репресии, изтъкват водещите статии в множество френски вестници.
Египетският президент намери двама генерали, които се съгласиха да станат гаранти на режима му за закърпване на положение, което не може да заблуди никого, пише левият всекидневник "Либерасион".
Крал Юбю се взе за Рамзес: поиска да основе нова династия от фараони с нашивки. Този път обаче народът попречи на намеренията му, наелектризиран по примера на Тунис. Както изглежда, съдбата на Египет е в ръцете на армията, допълва вестникът.
Въпросът, поставен вчера в Тунис, а утре в Египет или някъде другаде е свързан с прехода, отбелязва католическият всекидневник "Кроа".
Трябва да признаем, че във всички тези страни военните държат много от козовете. Благоразумието налага хората в Кайро да последват примера на тунизийските си другари. Това очевидно не е достатъчно условие за въвеждане на демокрацията, но би позволило да се избегне кървава баня, добавя "Кроа".
Да удържи, да се надява, че движението ще затихне, да разчита на армията. Такава от петък насам е стратегията на египетския президент, смята регионалният в. "Уест Франс".
Дори и да се пазят от всякакво подобие на намеса, западните страни искат добре организиран преход, което предполага, че армията ще играе централна роля, но също, че оставането на президента Хосни Мубарак вече не е приоритет, констатира консервативният в. "Фигаро".
Назначавайки за вицепрезидент и премиер двама висши военни, Мубарак поставя своята и съдбата на Египет в ръцете на армията.
В Тунис тя изигра първостепенна роля за падането на президента Бен Али, а в Египет е последното убежище на режима, посочва друг регионален вестник "Алзас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!