След намесата на САЩ и на европейски дипломати, йеменският президент Али Абдула Салех и опозицията се съгласиха да подпишат, с незначителни промени, споразумението за предаване на властта, съобщи представител на опозицията, цитиран от Ройтерс.
"След усилията на Америка, Европа и страните от Персийския залив,
президентът се съгласи
с инициативата на Съвета за сътрудничество в Персийския залив и днес споразумението ще бъде подписано", заяви представителят на опозицията Абу Усбуа.
Планът за оттегляне бе изготвен от Съвета за сътрудничество на арабските държави от Залива на 10 април. На следващия ден Салех обяви, че го приветства.
Планът предвижда президентът да получи имунитет срещу съдебно преследване за себе си, семейството и сътрудниците си.
На 24 април управляващата партия Всеобщ народен конгрес и опозицията обявиха, че го приемат.
Салех, който е власт от близо 33 години, ще трябва да се оттегли до един месец след подписването на документа и да предаде властта на вицепрезидента.
Опозицията, включваща ислямисти и леви, заяви, че дребните промени в споразумението засягат въпроса
кой ще го подпише и от двете страни и в качеството на какъв.
По-рано бе съобщено, че Салех искал да подпише документа като лидер на управляващата партия, а не като президент. Сега било уточнено, че той ще постави подписа си от от името на управляващите като държавен глава и ръководител на управляващата партия", заяви Усбуа.
Въпреки това йеменците обещаха да продължат да протестират. Повече от три месеца в страната се организират протести с искане Салех незабавно да напусне поста.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!