Иранският президент Махмуд Ахмадинеджад съобщи в интервю за АП, че десетина страни създават нова контактна група, която ще се опита да сложи край на 18-месечната гражданска война в Сирия.
В групата ще участват страни от Близкия изток и от други райони на света. Тя ще се събере много скоро в Ню Йорк, обясни Ахмадинеджад.
Той изрази надежда, че новата контактна група
ще убеди правителството и опозицията в Сирия да започнат преговори.
"Ще направя всичко по силите си, за да има в Сирия стабилност, мир и разбирателство", обеща иранският президент, който е в Ню Йорк за Общото събрание на ООН.
Той заяви, че е необходим нов световен ред, при който САЩ няма да доминират и да се налагат. "Благодарение на Бог ще възникне нов световен ред и ние ще отстраним всичко, което ни разделя", обяви президентът.
Според Ахмадинеджад също така Израел няма корени в Близкия изток и трябва да бъде елиминиран. Съединените щати определиха думите на Ахмадинеждад като "отвратителни, обидни и скандални".
Вчера президентът на САЩ Барак Обама обвини Иран, че помага за оставането на власт на диктатурата в Сирия и че поддържа терористични групировки в чужбина.
Френският президент Франсоа
Оланд пък осъди намесата на Иран в Сирия като неприемлива,
предаде АФП.
На пресконференция в Ню Йорк Оланд каза, че "имаме всички елементи, доказващи, че Иран се намесва с човешки и материални ресурси в Сирия и това е неприемливо".
Във връзка с възможността за разпространение на сирийския конфликт в Ливан Оланд заяви, че желанието на Франция е Ливан да бъде възможно най-силно защитен. "Може би сирийският режим има интерес да дестабилизира Ливан. Досега това не се случва", каза Оланд. Той изрази подкрепа за усилията на президента и премиера на Ливан да опазят стабилността на страната си, добавя АФП.
ООН трябва "незабавно" да осигури защита на районите под контрола на бунтовниците в северната част на Сирия, заяви Оланд пред участниците в 67-та сесия на Общото събрание на ООН. Той подчерта, че правителството на президента Башар ал Асад няма бъдеще на международната арена.
"Сирийският режим няма бъдеще сред нас - подчерта Оланд. - Призовавам ООН бе никакво забавяне да осигури цялата подкрепа, която иска от нас сирийският народ и да защити освободените райони".
Оланд предупреди Иран, че Париж няма да търпи неспазването от страна на Техеран на международните му задължения и да застрашава стабилността в региона. Френският президент подчерта, че Франция заедно с партньорите си от ЕС е готова да наложи нови санкции на Техеран.
Пред Общото събрание на ООН емирът на Катар - шейх Хамад бин Халифа Ал Тани, заяви, че
арабските държави трябва да се намесят в Сирия,
ако Съветът за сигурност на ООН не успее да спре гражданската война в тази страна.
"Съветът за сигурност не успя да заеме действена позиция. Поради това смятам, че би било по-добре арабските държави да се намесят, за да изпълнят своя национален, хуманитарен, политически и военен дълг и да направят необходимото, за да се сложи край на кръвопролитието в Сирия", подчерта емирът.
Такава намеса не е без прецедент. През 1976 г. по решение на Арабската лига в Ливан бе изпратен 30-хиляден умиротворителен контингент, чиято задача бе да спре гражданската война, припомня АФП. Според емира на Катар "тази инициатива е била ефикасна и полезна".
Хамад бин Джасем ал Тани призова световните сили да разработят до няколко седмици "план Б" за Сирия и да установят забранена за полети зона, за да осигурят безопасни зони в страната, в случай, че международният посредник Лахдар Брахими не постигне напредък в решаването на кризата, предаде Ройтерс.
Според шейх Хамад арабски и европейски страни ще бъдат готови да вземат участие въпреки официалното им нежелание да осигурят силите, нужни за подобна мисия.
Катарският премиер изрази надежда, че САЩ ще се съсредоточат повече върху Сирия след президентските избори на 6 ноември.
Режимът в Сирия носи главната отговорност за насилието в страната,
заяви бразилският президент Дилма Русеф. В същото време тя подчерта, че въоръжените опозиционни групи и особено онези, които все повече разчитат на военна и логистична подкрепа от чужбина, също носят своята отговорност.
На своята координационна среща в Ню Йорк по време на 67-та сесия на Общото събрание на ООН външните министри на ЕС се обединиха около заключението, че
ситуацията в Сирия е в задънена улица,
особено докато опозицията е разединена.
Те отбелязаха, че докато няма единна опозиция, която да представлява всички политически, етнически и религиозни групи, е трудно да се планира прехода след Асад.
"Виждаме някои обнадеждаващи знаци за обединение на сирийската опозиция и подкрепяме посредническата мисия на новия пратеник на ООН Лахдар Брахими", заяви българският външен министър Николай Младенов. Той съобщи също, че България е отделила хуманитарна помощ за бедстващите региони като Сирия и Сахел и за палестинските бежанци в Ливан.
Европейските външни министри обсъдиха също проблема с иранската ядрена програма, изборите в Беларус и диалога между Белград и Прищина, съобщи дирекция "Информация и ситуационен център" на МВнР.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!