Най-малко 15 души бяха убити в Йемен, когато силите за сигурност откриха стрелба по участници в протест срещу президента Али Абдула Салех, предаде АФП, като се позова на медицински източник.
Десетки демонстранти са ранени. Цитираният източник допълни, че войниците и полицаите продължават да стрелят по участници в протеста в град Таиз, южно от столицата Сана.
В пристанището на Червено море Худейда, полицаи и въоръжени мъже в цивилни дрехи откриха огън по стотици демонстранти, които се бяха насочили към президентския дворец.
Около 50 души са ранени, предаде Ройтерс, като се позова на медицински източник.
Йемен, ключов съюзник на САЩ в борбата срещу тероризма, е обхванат от безпрецедентни протести срещу управляващия от 32 години президент. Преговорите за оттегляне от властта на Али Абдула Салех обаче изглежда са попаднали в задънена улица, което води до ескалиране на насилието и до засилване на натиска от страна на Съединените щати.
Администрацията на американския президент Барак Обама досега не е отправяла публично призив към Салех да подаде оставка.
Вестник "Ню Йорк таймс" обаче пише днес, че
Обама променя негласно позицията си,
като е стигнал до заключението, че йеменският президент не може да проведе необходимите реформи и трябва да бъде отстранен тактично от поста.
Промяната в позицията е започнала през миналата седмица, твърдят източници във Вашингтон.
Йеменски представител казал пред вестника, че становището на американците се е променило, когато преди малко повече от седмица са започнали преговори със Салех за евентуалното му оттегляне.
Американците натискаха за преход във властта още от самото начало на тези преговори, казва източникът, който настоява за анонимност, защото все още участва във въпросните преговори.
Салех вчера отправи призив за прекратяване на насилието и даде да се разбере, че няма намерение да се оттегли, посочва Ройтерс.
САЩ осигуряват безплатни полети на членове на семействата на американски държавни служители, работещи в Сирия, които решат да я напуснат, съобщи Държавният департамент, цитиран от Ройтерс.
Държавният департамент посъветва всички американски граждани в Сирия внимателно да обмислят да заминат заради безредиците.
Това е
третото предупреждение за по-малко от две седмици,
посочва Ройтерс.
Протестите са най-сериозното предизвикателство за 11-годишното управление на президента Башар ал Асад, който пое властта след смъртта на баща си Хафез Асад през 2000 г.
САЩ имат трудни отношения със Сирия, която е в антиизраелски съюз с Иран и подкрепя ислямистките групировки Хамас и Хизбула, напомня Ройтерс.
Арабските страни от Персийския залив изразиха силна тревога от намесата на Иран в техните дела, след като Иран възрази срещу изпращането на саудитски войски в Бахрейн, предаде Ройтерс.
В декларация след среща в Рияд на външните министри на Съвета за сътрудничество в Персийския залив се осъжда продължаващата намеса на Иран във вътрешните работи на шестте страни.
Външните министри остро осъждат иранската намеса във вътрешните работи на Бахрейн, която противоречи на международните договори, се казва в декларацията.
Шиитски Иран заклейми Саудитска Арабия заради изпращането на войски в Бахрейн
Там шиитското мнозинство протестира срещу сунитската управляваща фамилия, напомня Ройтерс.
Външните министри на шестте страни от Съвета обвиниха Иран, че се опитва да всее религиозен разкол в Бахрейн.
Комисията по национална сигурност на иранския парламент заяви в декларация, че Саудитска Арабия "си играе с огъня", изпращайки войски в Бахрейн.
Саудитска Арабия и останалите страни от Залива изтъкнаха, че войските са изпратени по силата на споразумение за отбрана между страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив.
Външните министри освен това осъдиха иранската намеса в Кувейт, където били "изпратени ирански шпионски групи".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!