С ъветът за сигурност на ООН се събра днес на открито заседание за Украйна - поредното за ситуацията в бившата съветска република през последните дни, предадоха световните агенции.
Украинският премиер Арсений Яценюк заяви, че "военната агресия" на Русия в Крим подкопава световната сигурност и усилията за недопускане на разпространението на ядрените оръжия, предадоха ДПА и Франс прес.
"След тези действия ще е много трудно да бъде убеден някой на Земята да не притежава ядрени оръжия", аргументира се той.
В същото време Яценюк подчерта, че все още има възможност за мирно уреждане на кризата в Украйна.
Русия не признава новите украински власти за законни, отбелязва АФП.
Украинският премиер заяви, че страната му е готова за преговори с Русия.
"Решаването на спорни въпроси с помощта на танкове е недопустимо в 21 век, каза Яценюк и допълни, че Украйна е жертва на военна агресия от страна на съседна държава.
Украинският премиер се обърна на руски език към руската делегация в Съвета за сигурност:
"Търсим отговор на въпроса: искат ли руснаците война? Като премиер на Украйна, страна, която в продължение на десетилетия има топли приятелски отношения с Русия, аз съм убеден, че руският народ не иска война. Надявам се, че руското правителство и руският президент ще се вслушат в своя народ и ще се върнем на масата за преговори, за да решим този конфликт", заяви Яценюк.
Руският постоянен представител в ООН Виталий Чуркин веднага отговори:
Русия не иска война, руснаците също, заяви Чуркин, цитиран от световните агенции.
В директен отговор към премиера на Украйна Арсений Яценюк руският дипломат обвини европейците и Вашингтон, че са провокирали тази криза, като са подтикнали украинците да свалят със сила законното си правителство, предаде Франс прес.
Чуркин заяви пред участниците в заседанието на Съвета, че стрелбата по протестиращите в Киев е била от щаб квартирата на "така наречения комендант на Майдана Андрий Парубий", който сега е начело на Съвета за сигурност на Украйна, предаде ИТАР-ТАСС.
Руският посланик призова за щателно международно разследване на извършеното в Киев насилие.
"Картината, която обрисуват киевската и западната пропаганда напълно противоречи на информацията за това, че по представители на правоохранителните органи, така и по протестиращите, са стреляли едни и същи провокатори", каза Чуркин.
Версията за съпричастност на Парубий към разстрела на протестиращи в Киев вече беше спомената от бившия шеф на украинската служба за сигурност Олександър Якименко в интервю за телевизия Россия-24, припомня ИТАР-ТАСС.
Миналата седмица в интернет се появи запис от телефонен разговор между дипломат номер едно на Естония Урмас Пает и дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън.
Двамата са обсъждали изводите на украински медици относно стрелбата на Майдана в Киев. По думите на естонския министър всички доказателства показват, че едни и същи снайперисти са убили хора от двете страни - милицията и протестиращите.
"Сега все повече и повече разбирам, че зад снайперистите стои не Янукович, а някой от новата коалиция", е казал естонският дипломат. В отговор на това Аштън е заявила:
"Интересно. Тогава е нужно да се проведе разследване", се казва в записа.
Пред Съвета за сигурност тази нощ Чуркин посочи, че в Украйна всеки, който мисли по-различно от новите власти, е заплашван с насилие, в това число и украинските депутати.
Под заплаха за физическа разправа именно законно избраният украински президент Виктор Янукович е бил принуден да напусне родината си, посочи руският дипломат.
Чуркин припомни, че сега много постове в украинското правителство се заемат от националрадикалната партия Свобода, която в резолюция на Европейския парламент от 2012 г. е обвинявана в расистки, ксенофобски и антисемитски възгледи, противоречащи на европейските принципи и ценности.
"Къде отидоха сега тези европейски ценности? Изповядва ли ги новата власт в Киев?", попита Чуркин.
"Новите власти не направиха нищо за организиране на общонационален диалог с цел провеждане на конституционни реформи. Фактически властите в Киев сами разделят страната си на две", посочи руският дипломат.
Междувременно американският посланик в ООН Саманта Пауър заяви, че САЩ и други страни отправят призив за изтеглянето на руските войски от Крим, предаде Асошиейтед прес.
Пауър поясни пред участниците в заседанието на Съвета за сигурност на ООН, че 20 000 военни са вече в Крим в навечерието на референдума за статута на полуострова, който ще се проведе в неделя.
Посланикът на САЩ в ООН подчерта, че Вашингтон и други страни призовават за отлагане на референдума, който не може да бъде считан за легитимен.
Пауър поясни, че САЩ предлагат на Съвета за сигурност на ООН приемането на резолюция относно кризата в Крим.
В тази насока британският посланик в Съвета за сигурност Марк Лайъл Грант каза, че Вашингтон е поискал текстът да бъде обсъден и гласуван до събота преди референдума в Крим, предаде Франс прес.
Британският дипломат подчерта, че свободен и честен референдум не е възможен, когато гласоподавателите гласуват под заплахата на оръжията, предаде АП.
Според дипломати е сигурно, че Русия ще наложи вето на документа, но Китай може и да се въздържи, отбелязва Франс прес.
Това ще позволи на Запада да изолира Москва по този въпрос.
В проекта на резолюция Съветът за сигурност потвърждава отново ангажимента си за запазването на териториалната цялост, независимостта и суверенитета на Украйна в международно признатите й граници. В него се призовават всички страни да не признават резултатите от референдума в Крим.
Посочва се, че референдумът не може да има никаква валидност и не може да е основа за каквато и да е промяна в статута на Крим.
В проекта на резолюция Москва и Киев са призовани да започнат пряк политически диалог и да проявят сдържаност. В документа няма никакви директни критики, нито заплахи срещу Москва, посочва Франс прес, като цитира дипломати.
Заместник-генералният секретар на световната организация Джефри Фелтман прояви оптимизъм, че кризата в Украйна може да бъде уредена по политически път, предаде ИТАР-ТАСС.
Службата на върховния комисар на ООН за човешките права Нави Пилай ще започне в понеделник, 17 март, редовно наблюдение на ситуацията в бившата съветска република в тази област, съобщи Фелтман.
Британският постоянен представител в ООН Марк Лайъл Грант заяви, че новият проект за резолюция за Украйна, който бе внесен официално днес от Съединените щати, ще бъде гласуван не по-рано от понеделник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!