Р уски сили са замесени в ескалацията на напрежението в автономната република, смята и.д. президентът на Украйна Олександър Турчинов, който свиква извънредно заседание на националния Съвет за сигурност, за да обсъди събитията в Крим.
Същевременно Върховната рада гласува резолюция, в която призовава САЩ и Великобритания като участнички в Будапещенския меморандум
да станат гаранти за суверенитета и териториалната цялост на страната след завземането на две летища в Крим
от въоръжени мъже, съобщи Франс прес.
Будапещенският меморандум е международен договор, сключен през 1994 г. от Украйна със САЩ, Великобритания и Русия, които станаха гаранти за нейната независимост в замяна на отказа ѝ от ядрени оръжия, припомня агенцията.
Върховната рада се обърна също така с призив към
Русия да прекрати всички действия, които застрашават суверенитета и териториалната цялост на Украйна,
както и да не подпомага сепаратистките сили.
Киев поиска от Съвета за сигурност на ООН да свика извънредна сесия, на която да бъде обсъдена кризата в страната в светлината на поетия ангажимент от световните сили да гарантират териториалната ѝ цялост, съобщи Ройтерс.
Украйна кани и специална мисия под егидата на ОССЕ и Съвета на Европа да направи проверка на спазването на човешките права на украинските граждани от всякаква националност и вероизповедания в Крим и други региони.
Украинският депутат Олег Ляшко предложи днес в парламента
незабавно да бъдат денонсирани Харковските споразумения, свързани с условията за пребиваването в Украйна на руския Черноморски флот,
предаде
ИТАР-ТАСС.
В Крим обстановката продължава да е напрегната, след като въоръжени лица блокираха летището в Севастопол и патрулираха през нощта в летището на Симферопол, столицата на автономната област.
Вътрешният министър Арсен Аваков обяви, че това е "военна инвазия и окупация".
Пресслужбата на руския Черноморски флот, базиран в украинското пристанище Севастопол, обаче
опроверга съобщенията, че руски военни са участвали в блокадата на летището там.
Преди ден проруски настроени въоръжени превзеха контрола над сградите на местното правителство и парламент в Крим.
Местните законодатели гласуваха за провеждането на референдум на 25 май за разширяване на автономността на региона и заменяне на местното правителство с промосковски официални лица.
Днес сутринта
в Севастопол са се приземили руски военни хеликоптери,
предаде УНИАН. Летателните апарати са били осем на брой. Смята се, че на борда на един от тях може да се намира сваленият от власт президент Виктор Янукович.
"Призоваваме всички страни да се въздържат и да зачитат повече от всякога независимостта и цялостта на Украйна." Това заяви на пресконференция говорителят на Европейската комисия Оливие Баи.
За ЕС обстановката в Крим изисква политическо решение, постигнато чрез диалог, добави той.
Говорителят посочи, че техническата работа по съставянето на списъка за санкции срещу отговорните за насилието в Украйна още продължава и е свързана с политическите развития на място.
"Няма окончателно решение на държавите от ЕС нито по рамката, нито по обхвата на санкциите", допълни той.
Баи отново заяви, че ЕС остава в готовност да подпише споразумението за асоцииране с Киев,
когато там заработи "напълно законно правителство".
Попитан дали настоящото правителство не е достатъчно законно, той отговори, че за ЕК то е "събеседник".
"За нас определянето на ново правителство е важен момент в развитието на страната, за да има действащи институции и стабилност. Настоящото правителство бе определено от конституционно мнозинство в Парламента, за нас то е събеседник", заяви говорителят.
По неговите думи приключеното споразумение за асоцииране създава основата за задълбочаване на политическото сближаване и икономическото приобщаване на Украйна към ЕС.
"Украинските власти трябва да вземат самостоятелно решение и следва да съобщят дали и кога са готови да подпишат. Политическото ни послание не е променено от ноември миналата година насам – готови сме за подпис", добави Баи.
Според него е необходима допълнителна разяснителна работа за преодоляването на последиците от кампанията в Украйна, целяща да разубеди обществеността от ползите на споразумението.
"Желаем да подпомогнем политически и икономически за прехода в Украйна. Имаме няколко възможности – чрез бюджета на ЕС, чрез европейската политика и финансовите ни инструменти, Международния валутен фонд. Международни инвеститори може да бъдат призовани да подкрепят Украйна. Всеки ще бъде необходим на страната", заяви Баи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!