М еждународният валутен фонд (МВФ) е получил писмо с официална молба за помощ от Украйна след утвърждаването на новия премиер Арсений Яценюк, съобщи ръководителката на фонда Кристин Лагард, цитирана от АФП.
Готови сме да отговорим на тази молба, каза Лагард в комюнике.
По думите ѝ в близките дни ще бъде изпратена мисия в страната.
Обсъждаме с международните ни партньори как най-добре да окажем двустранна и многостранна помощ на Украйна, изтъкна Лагард, цитирана от Ройтерс.
Новият украински министър на финансите Олександър Шлапак също съобщи, че днес е изпратено писмо до МВФ и че очаква още идната седмица в Киев да бъде изпратена мисия, предаде ИТАР-ТАСС. Шлапак допълни, че това ще бъде нова програма, и че ще бъдат поискани най-малко 15 млрд. долара. „Но засега е рано да се говори за сума и за срокове“, отбеляза Шлапак. Министърът изрази надежда курсът на гривнята скоро да се стабилизира около 10 гривни за долар.
Гривнята достигна рекорден минимум днес поради опасенията, че централната банка е в безизходица заради намаляващите резерви в чужда валута.
По-рано днес новият премиер Яценюк съобщи, че
„Украйна е на границата на политическия и икономическия колапс“.
„Хазната на Украйна е ограбена и празна, не обещавам подобрение нито днес, нито утре, задачата на правителството е стабилизиране на ситуацията“, посочи той и уточни, че само на Русия Киев дължи около 1,8 млрд. долара за енергоносители.
В реч пред парламента преди да бъде утвърден на поста, Яценюк отбеляза, че през последните три години „сумата от 70 млрд. долара е прехвърлена от финансовата система на Украйна в офшорни сметки“. „Искам да ви докладвам – държавната хазна е ограбена и празна“, заяви той. „37 млрд. долара получени кредити са изчезнали в неизвестна посока“, допълни Яценюк.
По думите му, цитирани от ИТАР-ТАСС, в хазната има само 4,5 млрд. долара, а държавният дълг на Украйна е достигнал 75 млрд. долара. Златновалутните резерви за последните три години са намалели от 37 на 15 млрд. долара.
Ситуацията е толкова сериозна, че няма друга алтернатива, освен да се вземат „извънредно непопулярни мерки“, подчерта Яценюк, цитиран от Ройтерс. Според него осигуряването на нов заем от Международния валутен фонд (МВФ) е жизненоважно, за да може националната валута да се стабилизира.
„Трябва незабавно да подпишем споразумение с МВФ – изтъкна премиерът пред парламента. – Колкото по-скоро бъде сключено споразумение за програма на МВФ, ще постъпят пари за нашите резерви и ще бъдем в състояние да стабилизираме обменния курс“.
Шлапак съобщи, че
Украйна възнамерява да продължи преговорите с Русия за финансово сътрудничество и по газовите въпроси.
По думите му Киев ще обсъди с Москва въпроса за продължаване на кредитната линия, имайки предвид договорения руски кредит от общо 15 млрд. долара. „Ще се опитаме да направим това в най-кратки срокове. Възможно е даже още идната седмица“, допълни той. Шлапак отбеляза, че новото правителство на Украйна би искало да чуе позицията на Русия по този въпрос „за продължаване на сътрудничеството както в сферата на бюджетната помощ, така и по-нататъшното сътрудничество в газовата сфера“.
Според САЩ е необходимо финансовата помощ за Украйна да бъде доставена бързо, заяви говорителят на Белия дом – Джей Карни. „Необходимо е да действаме достатъчно бързо“, отговори той на въпрос трябва ли да се изчака формиране на кабинета за предоставяне на финансова помощ. „Приветстваме решението на МВФ да изпрати свой екип в Киев, както и да действат с европейски партньори“, допълни той. Карни също така обясни, че САЩ не приемат Виктор Янукович за президент на Украйна. „Той отказа да изпълнява своите задължения и напусна Киев. Подобни действия подкопават легитимността му“, заяви Карни.
В приета днес резолюция на Европейския парламент евродепутатите заявиха, че
ЕС трябва да помогне на Украйна със спешна финансова помощ
и да наложи набелязаните санкции срещу отговорните за насилието, съобщиха от пресслужбата на Европейския парламент (ПС-ЕП).
Ключовите предизвикателства, пред които Украйна е изправена, са осигуряването на конструктивен диалог между политическите сили, запазването на териториалната цялост, борбата с корупцията и организирането на свободни и честни избори. За да помогнат на Украйна да закрепи влошаващата се икономика и да реши разплащателните си проблеми, ЕС и международните финансови организации трябва да предложат краткосрочна и дългосрочна финансова помощ, за да подпомогнат необходимите реформи. ЕП призова ЕС да поеме водачеството при организирането на международна дарителска конференция за Украйна.
В резолюцията се заявява, че ЕС трябва да въведе забрани за пътуване и замразяване на имуществото в ЕС на отговорните за насилието в Украйна, както бе решено от Съвета на ЕС на 20 февруари. Евродепутатите призоваха страните от ЕС да спрат изтичането на „присвоени“ пари от Украйна. Тези, които са злоупотребили с правомощията си и са отговорни за престъпления срещу украински граждани, трябва да бъдат изправени пред независим съд, се посочва в резолюцията. Добавя се, че независим международен орган трябва да разследва нарушенията на човешките права
В резолюцията се отбелязва, че ЕС е готов да подпише споразумение за асоцииране и търговско споразумение, веднага след като политическата криза отмине. Допълва се, че постигането на партньорски отношения не е „крайната цел на сътрудничеството между Украйна и ЕС“. Европейският парламент напомня, че договорът за ЕС позволява на всяка европейска държава, включително и на Украйна, да кандидатства за членство, ако се придържа към демократичните ценности, осигури основните свободи, защитава човешките малцинствените права и следва върховенството на закона. ЕП осъжда нападението над представителството на украинската комунистическа партия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!