З вездата от времето на СССР беше свалена от пилона на купола на Върховната рада в Киев, предаде ИТАР-ТАСС.
Съветската звезда бе премахната със съгласието на парламентарното ръководство, съобщи Руслан Кошулински, зам.-председател на украинския Парламент.
Освен това националистическата партия "Свобода" издигна на входа в парламента на Украйна своето знаме в червено и черно, посочва ИТАР-ТАСС.
В края на 2013 г. депутатът от партия "Баткившчина" Олександър Бригинец отправи към тогавашния председател на парламента Володимир Рибак
молба да махне съветската звезда от пилона над сградата.
Ръководството на Радата обаче заяви, че това може да стане само след съгласуване с компетентните институции, припомня агенцията.
В четвъртък трябва да бъде оформена управляваща коалиция и да бъде съставено ново правителство на Украйна, съобщи председателят на Парламента и изпълняващ длъжността президент Олександър Турчинов, цитиран от ИТАР-ТАСС.
Турчинов не посочи причини за отлагането на формирането на кабинета, което се очакваше днес. Съгласно конституцията от 2004 г., към която страната се върна в неделя, парламентарното мнозинство съставя правителство.
С гласовете на 316 депутати Върховната рада на Украйна
предостави на Турчинов правомощия да подписва приетите от нея закони.
Губернаторът на централната Черкаска област Серхий Тулуб подаде оставка днес. Тулуб аргументира своето решение с необходимостта от избягване на по-нататъшно противопоставяне и с неизбежността от промени в системата на изпълнителната власт в Украйна.
"Бях, съм и ще остана член на Партията на регионите – партия, в която членуват десетки хиляди порядъчни, трудолюбиви хора, които не са опетнили своята чест нито с думи, нито с дела", подчерта той.
След смяната на властта в Украйна подадоха оставка губернаторите на 15 от 24-те провинции, в западната и централната част на страната.
Европейският съюз разглежда възможността за предоставяне на краткосрочни и дългосрочни кредити на Киев,
заяви пред журналисти ръководителката на европейската дипломация Катрин Аштън, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Аштън подчерта, че ЕС активно сътрудничи с Международния валутен фонд (МВФ) по този въпрос.
По думите ѝ в ЕС се търсят начини как да се помогне на Киев да преодолее икономическите предизвикателства.
По-рано през деня тя разговаря в Киев с бившия украински министър-председател Юлия Тимошенко, заяви пресслужбата на Аштън, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Украинската криза, възможностите за оказване на помощ на тази страна и подписването на споразумение за асоцииране ще се обсъждат на
среща на върха на Европейския съюз на 20-21 март,
съобщи още руската агенция, цитирайки осведомен дипломатически източник в Брюксел.
Полският външен министър Радослав Шикорски пък предложи да се замразят чуждестранни авоари на хора от обкръжението на украинския президент Виктор Янукович.
На въпрос дали Полша смята Янукович за бивш президент Шикорски отговори: "Да". "Полша признава държави, не правителства", каза той.
Френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че всички трябва да се постараят да помогнат на Украйна да намери изход от кризата и
поиска да не бъдат противопоставяни Русия и ЕС,
предаде Франс прес. Трябва всички партньори, включително Русия, да помагат на Украйна, заяви Фабиюс пред телевизия "Франс 2". Според него оттегляне на подкрепата на Москва за Украйна би било твърде сериозно.
"Украйна е в Европа, но не е в ЕС. Следователно не трябва да се противопоставят Русия от една страна и ЕС от друга. Трябва Украйна да може да работи едновременно с Русия и с ЕС", настоя Фабиюс в момент, когато Украйна е на ръба на фалита, а Русия заплашва да преустанови финансовата си подкрепа.
На въпрос каква помощ може да окаже ЕС, Фабиюс подчерта, че той може да действа "само ако Международният валутен фонд помогне".
"Трябва бързо да се обърне внимание на икономическата ситуация в Украйна. Първо трябва МВФ да помогне, това предполага и реформи, които няма да са лесни", отбеляза френският външен министър.
Опасни и контрапродуктивни са опитите да се натрапва на Украйна избор по принципа "или сте с нас, или сте против нас",
заяви руският външен министър Сергей Лавров след преговори с колегата си от Люксембург Жан Аселборн, предаде ИТАР-ТАСС. В наш интерес е Украйна да бъде част от общоевропейското семейство, подчерта руският министър.
Русия и Люксембург потвърдиха своята позиция за ненамеса в ситуацията в Украйна, каза той.
Според Лавров и двете страни са изразили загриженост от събитията в тази страна, "от това, че продължаващият процес невинаги се развива в конструктивно русло".
Убедени сме, че положението в Украйна може да се стабилизира само чрез тясно сътрудничество между Русия и ЕС, каза Жан Аселборн. "Важно е в диалога да участват всички региони на Украйна, всички етнически малцинства", изтъкна той.
Москва смята за преждевременно произвеждането на президентски избори в Украйна през май,
заяви Лавров. Споразумението от 21 февруари предвижда до септември да бъде осъществена конституционна реформа, а чак след това – президентски избори. Насрочването на изборите през май "вече е отклонение от договореностите", каза руският министър.
Той предупреди, че ако на руски тв и радиокомпании бъде забранено да излъчват на територията на Украйна, "това ще е сериозно нарушение на свободата на словото".
Русия би желала по-добре да схване отношението на ЕС към "нашите общи съседи", заяви Лавров на преговорите с люксембургския гост, които според него ще обхванат ситуацията в Съвета Русия-НАТО и връзките между федерацията и Евросъюза.
ЕС има интерес да засилва сътрудничеството с Русия, за да подпомогне усилията на Украйна за възстановяване на стабилността. "Освен това имаме интерес въпросът да бъде решен в най-скоро време", каза Жан Аселборн.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!