Р усия трябва незабавно да изтегли всички свои "военни сили, незаконно пребиваващи на територията на Украйна", заяви днес Европейският парламент в резолюция, приета на сесията в Страсбург.
ЕП определя руския "акт на агресия, изразяващ се в нахлуване в Крим", като нарушение на международното право, а плановете на полуострова за референдум за присъединяване към Русия - като незаконни.
Евродепутатите определиха действията на Русия като заплаха за сигурността на ЕС.
Резолюцията определя присъствието на "незаконно пребиваващите" руски военни в Крим като "явно нарушение" на международното право, по-специално на Хартата на ООН, на акта на ОССЕ от Хелзинки, на меморандума от Будапеща от 1994 г. и на други международни конвенции".
Евродепутатите се позовават в оценката си на украинската конституция, според която Автономна република Крим може да организира само референдуми по въпроси от местен характер, но не и по теми, отнасящи се до промени в международно признатите граници на Украйна.
Резолюцията определя твърденията на Русия, че целта е защита на руските граждани в Крим, като "напълно неоснователни", тъй като тези граждани не са обект на каквато и да е дискриминация. Резолюцията остро осъжда "оклеветяването от страна на руската пропаганда на протестиращи срещу политиката на Виктор Янукович като "фашисти".
Евродепутатите призовават украинското правителство да осигури защитата на правата на националните малцинства, включително украинците, чийто майчин език е руският.
ЕП настоява за нов режим, който да подкрепя всички малцинствени езици в страната. Приветствано е решението на изпълняващия длъжността президент на Украйна да наложи вето на законопроект, ограничаващ правото за използване на малцинствени езици в страната.
ЕП подчертава необходимостта ЕС да разговаря с Русия с един глас, както и да подкрепя правото на обединена Украйна да определи свободно своето бъдеще.
Приветствано е решението на Европейския съвет от 6 март за преустановяване на преговорите за либерализиране на визовия режим и партньорските разговори с Русия.
Според ЕП в случай на руско анексиране на Крим, ЕС трябва бързо да наложи оръжейно ембарго и ембарго върху технологиите с двойно предназначение, както и ограничения за издаване на визи и замразяване на имущество. ЕП призовава при такова развитие ЕС да предприеме мерки по отношение на руските дружества, особено в енергийния сектор.
Евродепутатите подкрепиха решението на ЕС да предостави на Украйна 11 милиарда евро помощи, подписването на политическата част от споразумение за асоцииране с Киев и незабавното намаляване на митническите тарифи за внос в ЕС на украински стоки. ЕП призовава за ускоряване на либерализацията на визовия режим с Украйна и за въвеждане на временни, опростени и евтини визови процедури за украинските граждани.
В резолюцията се допълва, че парламентарното сътрудничество между Европейския парламент и Държавната дума на Русия и Съвета на федерацията не може да продължи, все едно че нищо не се е случило.
Междувременно днес германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Русия рискува да понесе големи политически и икономически вреди, ако откаже да промени курса си във връзка с Украйна, предаде Ройтерс.
Ако Русия продължи с курса от последните седмици, ще настъпи катастрофа не само за Украйна, защото това ще промени отношенията на ЕС с Русия, заяви Меркел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!