Вчера около 700-800 протестиращи бяха оградили около 1000 полицаи и нищо не налагаше резките действия по разчистването на центъра, каза Румен Петков, министър на вътрешните работи в правителството на Тройната коалиция. В коментар за Агенция "Фокус" той защити полицаите, като подчерта, че от февруари насам те са подложени на огромен натиск и това трябва да бъде отчетено от обществото.
"Лично аз не мога да разбера докрай и организацията, която беше направена от 10-ти ноември насам, и дислокацията в центъра на София на действително огромни полицейски сили, и особено осигуряването на ескорт за депутати и министри, и то по централния столичен булевард, на доста голям периметър.
Това няма как да не дразни,
това няма как да не буди у хората не просто недоумение, а да не буди у хората отвращение. Tрябва да разбираме, че полицията е инструмент на правителството, той е репресивен орган и това не е действие на един или друг полицай”, отбеляза Петков.
"Днес слушам някои политици да говорят за метеж, за погром върху парламента. Парламентът виждаме, че не е одраскан, виждаме, че няма счупено стъкло, виждаме, че няма нищо такова. Хората, които гледат телевизия, хората, които оценяват обективно нещата, разбират, че това е доста изкривен стремеж да се представи вчерашния ден", коментира Румен Петков.
"Нещо ми се губи в това решение за разчистване на площада, което от нищо не беше продиктувано. Мисля, че особено сега полицията трябва да бъде много внимателна, за да не даде и своя принос в нагнетяване на напрежение, в нагнетяване на антинагласи срещу парламента и институциите в България въобще", каза Румен Петков.
Според него политическият диалог е закъснял много, но трябва да започне веднага и трябва да завърши с определянето на пет приоритета и на дата за избори. Всичко останало ще катализира процеси на напрежение, смята Петков.
"Липсата на политически диалог, чиито инициатор без съмнение трябва да е БСП, ще задълбочава този проблем. На тази тема аз говоря месеци наред. Липсата на политически диалог създава това впечатление за неспособност на институциите да работят и от тук легитимира протеста. Защото когато няма диалог вътре, когато не се търси общоприемливо решение, тогава групите на противопоставящите стават все по-мотивирани и все по-големи. Така че протестите, контрапротестите сигурно ще легитимират нечии политически образ, но те няма да решат проблема", каза Румен Петков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!