П ремиерът Пламен Орешарски отново бе принуден да използва странични входове заради протестиращи.
Министър-председателят откри в хотел "Шератон" конференция, организирана от авторитетното британско списание "Икономист"
При пристигането на Орешарски две отделни малки групи, от по десетина души, скандираха "Оставка" пред хотела - едните за премиера, а другите - за президента Росен Плевнелиев, предаде Агенция “Фокус”.
След речта си за откриването на конференцията премиерът напусна хотел "Шератон" през задния вход. Орешарски бе изведен от охраната от НСО през страничните коридори и избегна официалния вход, пред който го чакаха протестиращи.
Пред официалния вход на хотел "Шератон" има и друга група, също от десетина души, които искат оставката на държавния глава Росен Плевнелиев, който ще пристигне в хотел "Шератон" по-късно. Той ще бъде почетен гост на гала-вечерта на форума „ЕС - Балкани“.
Държавният глава ще направи изказване в рамките на форума, на който ще бъдат обсъждани ефектите от членството в Европейския съюз и на евроинтеграцията върху страните от Югоизточна Европа, трансформацията на политическия, финансовия и бизнес пейзажа в региона, както и мерките на правителствата за завръщане към пътя на развитие и просперитет.
България влезе в икономическата криза преди пет години в отлична финансова кондиция, заяви Орешарски пред участниците в конференцията,
предаде БГНЕС. "България влезе в икономическата криза преди пет години в отлична финансова кондиция. След като в предходните четири години преди 2008 г. водеше благоразумна предпазна политика на бюджетни излишъци от 3 и над 3% на касова основа", отбеляза премиерът Орешарски.
Той посочи, че тази политика ни е позволила да намалим равнището на публичния дълг до рекордно ниските 14% от БВП. "В същото време успяхме да натрупаме фискални резерви в размер на 10% от БВП. Това предпази от разстройство публичните ни финанси, въпреки че през последните няколко години невинаги бяхме последователни в антицикличните политики", каза министър-председателят.
Той подчерта, че настоящата ни фискална позиция е сред най-стабилните сред останалите 28 партньори в Европейския съюз: бюджетен дефицит от 2% и публичен дълг от порядъка на 17%.
Премиерът Орешарски заяви, че банковата система също е издържала на изпитанията на кризата. Тя е добре капитализирана, с добра ликвидност и предпазена от токсични активи. Поради тези причини банковата система не е ангажирала никакви публични фондове, за да поддържа своя стабилитет, подчерта министър-председателят.
Въпреки това, според него, тези достижения в публичния сектор и сектора на финансите не предпазиха икономиката ни от сривове.
"Ефектите на влошената външна среда се проявиха в няколко важни хоризонтални направления: свиване на външните и вътрешни инвестиции, ограничено външно търсене на българските продукти и оттук намаляване на стопанската активност вътре в българската икономика. Като добавим и водената в отделни периоди хаотична икономическа политика ще завършим картината на доста колебливото представяне на икономиката ни през последните няколко години", заяви премиерът Орешарски.
Той посочи, че е сходна ситуацията и при останалите икономики от Югоизточна Европа, като нито една от тях не е успяла да избегне рецесията. "Днес нашата икономика все още продължава да носи белезите на продължителната рецесия, макар в сравнителен аспект България да има лидерски позиции в региона по повечето макроикономически показатели.
Българският кредитен рейтинг е най-висок на Балканите, според три водещи рейтингови компании. Имаме най-нисък бюджетен дефицит и нива на публична задлъжнялост", заяви министър-председателят. Въпреки тези нелоши резултати, според него, икономиката ни се "нуждае от нови дози конкурентоспособност".
"По тази причина акцентите в икономическата ни програма са насочени към стимулирането на един по-устойчив модел на икономическо развитие с акцент върху мерките за структурно приспособяване", каза премиерът и изброи по-важните от тях: изрядност на държавата при разплащанията към бизнеса, подобряване на достъпа на бизнеса до по-евтини кредитни ресурси, контрол върху дейността на монополните образование и насърчаване на конкуренцията и др.
Премиерът обеща продължаване на реформите в образованието, здравеопазването и администрацията, като особен акцент ще бъде поставен именно на образованието, защото неговото подобряване ще направи нашата икономика по конкурентоспособна. Според него, пет години след краха на банка "Лемън Брадърс" общата икономическа ситуация остава волатилна и неустойчива.
Европейските икономики бяха тежко засегнати и на повърхността излязоха дисбаланси, които в добрите икономически времена съществуваха в латентно състояние, посочи премиерът Орешарски.
Той отбеляза, че особено ясно се откроиха дефектите на еврозоната и загубата на конкурентоспособност на част от икономиките. Министър-председателят заяви, че през последните 20 години сме станали свидетели на краха на две системи: 1. на плановата комунистическа икономика; 2. на икономиката на дерегулираните пазари, чийто символ беше и крахът на банка "Лемън Брадърс" през 2008.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!