Наблюдатели се затрудняват да прогнозират кога евентуално ще има предсрочни избори.
На месечната дискусия, организирана от Института "Иван Хаджийски", политолози и социолози изказаха мнение, че едва ли ще има избори до края на годината.
В интервю за БНР журналистът Иван Бедров също не се ангажира с прогноза кога ще има избори, но изказа мнение, че те ще са предсрочни и, че ни очаква период на серия от предсрочни избори.
Според социолога Петър-Емил Митев ситуацията в страната може да се характеризира като триетажна конфронтация – управляваща партия – опозиция, протест - контрапротест, правителство и парламентарно мнозинство - президент.
"Такава конфронтация за първи път се получава. Това е обстановка, която създава безпокойство", каза Петър-Емил Митев.
Според него правителството е заинтересовано президентът да бъде ограничен, но няма интерес да бъде цялостно дестабилизиран, защото дестабилизация на президентската институция би създала предпоставки за политически хаос в страната.
Петър-Емил Митев смята, че протестът срещу правителството е поставен пред дилемата или да се деполитизира активно и да се излезе с платформа от искания, които да се наложат чрез институциите или да се политизира и на преден план да излязат лицата, които стоят зад тези протести.
Протестът иззе опозиционната роля на ГЕРБ,
коментира политологът Първан Симеонов. Според него големият липсващ в момента е именно ГЕРБ.
Съдбата на тази политическа сила става ключов въпрос за политическия дневен ред на страната, смята той. Според Симеонов една от опциите на ГЕРБ е да превърне дефекта в ефект и да се "прочисти", като лица на партията останат Бойко Борисов, Лиляна Павлова, Делян Добрев и така да се придаде по-технократско и по-дясно излъчване на политическата сила. Според него БСП успява да превърне деликатната ситуация в свой плюс и да мобилизира своя електорат.
Според Борис Попиванов на 16 август, при гласуването на президентското вето за актуализацията на бюджета, мнозинството е успяло да постигне реванш в отношенията си с протестиращите, да вземе инициативата.
Димитър Ганев прогнозира, че вероятно ще има
нов протестен импулс в началото на септември
и не трябва да се изключва активизация на синдикати и профсъюзи, които ще поставят своите искания при изработването на Бюджет 2014.
Подобно е мнението и на Иван Бедров. Тези дни вероятно преживяхме повратната точка, каза той и обясни, че протестът от своето затишие започва отново да върви нагоре. По думите му всеки опит на управляващите по някакъв начин да омаловажат протестите само увеличава напрежението.
Партиите в парламента представляват много по-малко от 50% от избирателите. Нищо чудно така да се получи и на следващите избори, когато и да са те, коментира журналистът и прогнозира:
"Този период на несъответствие между граждани и представителство, на напрежение, на зараждане на гражданско общество, което да изисква, това не е процес до сега, до тези избори, вероятно той ще продължи и след тях. Вероятно ни очаква период на серия от предсрочни избори, а не само едни сега".
Според политолога Димитър Ганев през новия сезон политическият фокус ще бъде поставен върху новите политически субекти, тъй като по всичко личи, че политическият вакуум е налице. Ганев смята, че при парламентарно представените сили не се вижда сериозна перспектива за растеж и този вакуум отваря поле за нови политически субекти.
"ГЕРБ все още не могат да се възползват пълноценно от множеството грешки, които направи управляващото мнозинство. ДПС стои на своите традиционни нива, а при "Атака" дори има спад. Именно този вакуум отваря пространство за нови политически субекти. На този етап най-сериозна заявка дава Реформаторският блок, пред него обаче стоят много сериозни предизвикателства в организационно и лидерско отношение", каза Ганев.
Не виждаме партийно строителство, а прегрупиране,
коментира Иван Бедров.
"Нека започнем с Емил Димитров, Мирослав Найденов, ВМРО, Слави Бинев и т.н. – става дума за една поредица от политически лица, които не могат да спечелят избори за домоуправител. Нека бъдем откровени – вие бихте ли си дала портфейла на някой от тези хора за 15 минути? Голяма част от българските избиратели също не биха. Тук не става дума за политическо строителство и за някакво намерение наистина да се борят за доверието на хората, да предложат решение на проблемите и да участват в управлението, а по-скоро за типичното преди всички избори създаване на шум, отклоняване на вниманието, все пак печелене на малък брой корпоративни гласове, което не е смисълът на политиката.
За мен всичко това е знак, че силните на деня знаят, че ще има скоро избори. Именно тук е парадоксът, тъй като и управляващите политически сили, и някои от силните на деня - може да използваме и думата олигарси, ако искаме - са против провеждането на бързи избори", каза Бедров. Той смята, че има напрежение в БСП, но няма да се стигне до разцепление, а БАСТА не е заплаха за ГЕРБ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!