А пелирам към всеки един от политическите лидери да не развалят вече постигнатото, с повече смирение и уважение към гражданите и към общата надежда и желание за стабилност в държавата, да работят за стабилност, заяви президентът Росен Плевнелиев пред журналисти при посещението си днес в град Раковски, помолен да коментира сутрешния скандал в парламента около прегласуването на Закона за МВР.
Ако политическите лидери отново се върнат към агресия и политическо противопоставяне, всеки един от тях ще плати много висока политическа цена, предупреди президентът.
Той посочи, че вчерашният Консултативен съвет по национална сигурност е изключително важен за нацията. "Ние видяхме промяна в подхода преди и след КСНС - в дните преди него политическите лидери в България се замерваха с противоречиви изказвания и дати за избори. В деня на КСНС те бяха национално отговорни, единни, имаше диалог, имаше разум и разбирателство", заяви държавният глава.
Той отбеляза, че Консултативният съвет е задал посока на "разум и диалог, а не на политическо противопоставяне, посока на сътрудничество, а не на късане на каквито и да било инициативи и документи".
"Държавният глава не може да каже на парламента кои закони още трябва да минат в оставащите дни на мандата му, не мога да кажа на правителството коя точно да бъде кандидатурата за еврокомисар, или какво точно да правят по "Южен поток", при положение че тръбите вече са на пристанището в Бургас. Затова и правителството, и парламентът трябва да бъдат на висотата на своята отговорност", допълни Росен Плевнелиев.
Президентът отказа да коментира номинациите си за служебното правителство. "Рано е да говорим. За мен не са важни към момента точните кандидатури, а подходът - спомнете си, че през 2013 г. бях оставен в пълна изолация, всички политически лидери ме изоставиха и аз трябваше сам да правя служебно правителство", каза Плевнелиев.
Той добави, че сега очаква в следващите седмици да види подхода на политическите лидери - дали ще работят за диалог и стабилност, или към политическо противопоставяне.
"Аз ще бъда на висотата на своята отговорност, ще нося отговорност пред президентската институция, пред Конституцията и пред нацията и с подхвърляне на кандидатури няма да стане. Ще посоча министър-председателя и ще сложа подписа си за всеки един от министрите. Аз съм президент, но съм и инженер - свикнал съм да си върша работата добре и като пипна нещо, да го направя да работи по-добре, а не да го развалям", каза още Плевнелиев.
По повод идеята за референдум, в който гражданите да решат дали да има мажоритарен вот, дали гласуването да е задължително и дали то да става и по електронен път, президентът каза, че не вижда нищо лошо в това да се пита народът. "Радвам се, че инициативен комитет, под ръководството на проф. Георги Близнашки и с подкрепата с над 570 000 подписи на български граждани, събрани в много кратък период от време, подкрепи и даде решителен ход на президентската инициатива", изтъкна Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!