Местан: ДПС не е застаряваща селска мома, която чака да я пожелаят
Лютви Местан   
Източник: БГНЕС (архив)

С лед изборите може да е по-актуален не въпросът кой ще пожелае ДПС, а може да се окаже вярна обратната посока - кого ДПС ще реши да подкрепи с оглед на интересите на България, на гражданското общество и на базовите ценности на българската демокрация.

Това коментира пред журналисти в парламента председателят на ДПС Лютви Местан.

Той отбеляза, че като либерална партия ДПС е в положение на подкрепяща партия. Местан посочи, че напоследък се чуват заклинания и отляво, и отдясно - "Никога с ДПС".

"ДПС обаче не може да бъде поставена в положението на една застаряваща селска мома, която чака да бъде пожелана. ДПС знае своята стойност, ДПС знае своята идентичност, ДПС знае от кои ценности не може да отстъпи", заяви той.

Кой е казал, че ДПС и БСП са обречени завинаги един за друг, кой е казал, че са скачени, и кой е казал, че не е възможен диалогът с лявото, коментира още Лютви Местан на въпрос дали е възможно в следващия парламент БСП и ДПС да работят заедно.

Попитан да очакваме ли прегръдка и с Бойко Борисов, председателят на ДПС отговори: "Кафе - да, но кафето не е равно на прегръдка, не е равно на целувка".

Местан посочи, че България не трябва да се връща към отречени форми на управление и към проблематични коалиции. Според него може да се приеме, че и сегашната коалиция е в някаква степен проблематична.

Но България също така няма нужда да се връща и към авторитарни модели на управление, каза Местан.

В този смисъл стои въпросът не кого би подкрепило ДПС, независимо дали влиза или не в управлението, не коя политическа сила, а какъв модел на властта, посочи той.

Въпросът не е кои политически сили влизат или формират едно управление, а каква е политиката, която биха водили, добави председателят на ДПС.

Относно твърдения на представители на ръководството на държавния фонд "Земеделие", че министърът на земеделието и храните Димитър Греков е от квотата на ДПС, Лютви Местан коментира: "Ако някой може да обвърже битността на учения, политика Греков по какъвто и да е начин с ДПС, нека покаже един факт".

На мен наистина ми омръзна да коментирам абсолютно абстрактни, некореспондиращи с нито един конкретен факт твърдения, не може да заменим реалната политика с иреалността на нечии предположения, добави той.

ДПС иска консултации при Михаил Миков за постигане на консенсус за законодателната програма до края на мандата на 42-ро Народно събрание

Обръщаме се към добрата воля на всички парламентарни групи в 42-ро Народно събрание, нека вторник при председателя на Народно събрание да проведем консултации за законодателната програма на Народно събрание до края на мандата на 42-ро Народно събрание, заяви Местан.

"Това е единственият начин - сряда, дори да има кворум, да се превърне в безкраен низ от процедурни хватки. Мисля, че едни подобни консултации, на които да се уточни много ясно консенсусен дневен ред на Народно събрание до края на неговия мандат ще бъде ясен знак към българските граждани”, допълни Местан. „Мисля, че българското общество има нужда от този знак”, каза още Лютви Местан.

ДПС няма номинация за еврокомисар и няма да постави такава за консултациите.

Това отговори Местан на въпрос дали е допустимо Сергей Станишев да бъде номиниран за еврокомисар. Местан обясни няма да затрудни предстоящите консултации с предварителни оценки.

"С мен разговори за български еврокомисар и с никого от ДПС до този ден никой не е разговарял. Аз мисля, че при президента се разбрахме и този въпрос да стои на масата на консултациите между основните политически сили в България”, посочи Местан.

Той отново подчерта, че към този момент никой, с никого от ДПС, в това число и с председателя на партията, не е разговарял по този въпрос. „Очаквам покана за консултации”, коментира той.

Един мъж пита приятел: - Какви са ти отношенията с комшийката? Май сте доста гъсти? - Ааа, само на "здравей-здрасти". - И само това? -…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

МВнР: В Италия ще има общонационална 24-часова стачка на 1 май

Свят Преди 1 час

Протестите ще обхванат ключови сектори като обществения и въздушния транспорт, образованието и здравеопазването

Отслужиха заупокойна литургия за папа Франциск в „Св. Йосиф“

Отслужиха заупокойна литургия за папа Франциск в „Св. Йосиф“

България Преди 2 часа

Аржентинският понтифик почина в понеделник 21 април на 88-годишна възраст

След мащабната авария: Испания ще възстановява електрозахранването до 10 часа

След мащабната авария: Испания ще възстановява електрозахранването до 10 часа

Свят Преди 4 часа

Авария в електропреносната мрежа парализира Испания и Португалия, срив в интернет трафика и проблеми с въздушния транспорт

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

„Поход на ангелите“ ще се проведе утре в Скопие

Свят Преди 4 часа

Семействата на загиналите при пожара в Кочани търсят отговори

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

Сарафов настоява: Алкохолът и наркотиците зад волана да се считат за умишлено престъпление

България Преди 5 часа

Той препоръчва на прокурорите в цялата страна да искат от съда налагането на „задържане под стража”

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Мерц: Европейското единство е „под заплаха“ от войната на Русия в Украйна

Свят Преди 5 часа

Алиансът на Мерц ХДС/ХСС ще встъпи в длъжност на 6 май

,

Светът между две снимки

Свят Преди 5 часа

Две снимки ще останат запечатани в историята на дипломацията през 2025 г. или дори отвъд пределите на тази година

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Алпинист беше спасяван два пъти за една седмица от Фуджи

Свят Преди 5 часа

Спасителите се отзоваха повторно, когато алпинистът се връща, за да вземе мобилния си телефон

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

Министър Вълчев: Трябва да стимулираме полагането на матури по математика, физика и химия

България Преди 5 часа

Министерството планира на 7 или 8 май да представи концепция за промени в рамковите учебни планове

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Белият дом: Тръмп настоява за дългосрочно примирие в Украйна

Свят Преди 6 часа

Американският лидер все повече се разочарова от президентите Владимир Путин и Володимир Зеленски

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Иван Христов: Всяко нещо се развива за добро!

Любопитно Преди 6 часа

Разкрития, шеги и истински истории от телевизионната кухня само в “Капките Podcast”

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Германия настоява за извънредна клауза за военни инвестиции в ЕС

Свят Преди 6 часа

Берлин иска Европейската комисия да възприеме по-широко определение за отбранителните разходи

Четец по устни разкри какво са си казали Зеленски и Тръмп във Ватикана

Четец по устни разкри какво са си казали Зеленски и Тръмп във Ватикана

Свят Преди 6 часа

Четецът по устни Никола Хиклинг разгледа и кадри от така наречената мини среща на върха за мир между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

18-годишно момиче се удави в езеро, бягайки от мечка в Румъния

Свят Преди 6 часа

В Румъния живее най-голямата популация от кафяви мечки в ЕС

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

Верижна катастрофа на "Цариградко шосе", движението е затруднено

България Преди 7 часа

В инцидента е участвала колата на Валентин Михов