А ко изборите бяха на 25 юли, ГЕРБ биха получили преднина от повече от 13% спрямо БСП, сочат данните от проучване на обществено-политическите нагласи, осъществено от Института за модерна политика в периода 20-25 юли 2014 г..
Проучването е проведено на терен преди конгреса на БСП на 27 юли и
не отчита евентуални промени в обществените нагласи,
предизвикани от извършените в левицата промени, подчертават от ИМП.
Делът на хората, които заявяват подкрепа за партията на Бойко Борисов е 27.2%, докато подкрепата за социалистите възлиза на 13.5%.
Данните от изследването регистрират стабилна трета позиция на ДПС - 7.3% с тенденция към растеж.
Подкрепа за партията на Николай Бареков "България без цензура" заявяват 6% от участвалите в проучването, като условието е самостоятелно участие на формацията в предсрочния вот.
Реформаторския блок се стабилизира отчетливо над изборната бариера,
като процентът на тези, които заявяват подкрепата си за коалицията, достига до 4.5%.
АБВ получава – 4%, което показва сериозен потенциал на формацията на Георги Първанов да получи представителство в бъдещия парламент, допълват от ИМП.
Националистическите формации – НФСБ и "Атака", не биха получили достатъчна подкрепа
за спечелване на представителство в 43-ото Народно събрание. Те получават пълен паритет в подкрепата на хората от 2.4% съответно за НФСБ и за партията на Волен Сидеров.
Всички останали политически субекти, които се очаква да участват в предстоящите избори, на този етап получават под 1% електорална подкрепа, сочат данните на проучването.
Предпочитаната форма на управление след изборите
Според данните на изследването за евентуални бъдещи управленски формули близо половината от анкетираните заявяват твърдо предпочитание към еднопартийно управление, а именно - 44%.
Голяма коалиция между ГЕРБ и БСП е предпочитан вариант от 12% от анкетираните.
Значително по-ниска е подкрепата за конфигурации с участието на ДПС. Евентуална коалиция между ГЕРБ и ДПС е предпочитана от само 4%, а между БСП и ДПС – от само 3% от хората, участвали в проучването. По-широк коалиционен формат с участието на ГЕРБ, Реформаторския блок, "България без цензура" и ДПС е предпочитан вариант за 6% от анкетираните. Всеки пети не може да определи добрата управленска формула след изборите.
Желаният образ на бъдещия министър-председател
На фона на хроничните скандали и съмнения за олигархични и задкулисни зависимости на властта, не е изненадващо, че анкетираните отдават подчертано значение на качества като некорумпираност, честност, отговорност и решителност, професионализъм и откритост, когато описват какъв трябва да е според тях бъдещият министър-председател, категорични са от института.
Други качества, които се сочат от респондентите са инициативността и диалогичността. Едва 3% пък смятат, че изпълнителната власт трябва да се ръководи от напълно ново за политиката и управлението лице, а 2% смятат, че този пост трябва да се поеме безпартийна фигура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!