П арламентът няма да заседава поради липса на кворум днес.
При втория опит за започване на заседанието в пленарната зала се регистрираха 112 народни представители.
Не присъстваха депутатите от ГЕРБ и „Атака“.
Днес Народното събрание трябваше да дебатира по референдума за изборните правила, предложен от президента Росен Плевневлиев и подкрепен от ГЕРБ. Инициативен комитет събра 570 хиляди подписа в подкрепа на допитването. ГРАО обаче обяви над 100 хиляди от тях за невалидни.
В края на месец май Миков отказа да включи обсъждането на референдума в програмата на НС, но след като лидерът на БСП Сергей Станишев се обяви в подкрепа на задължителното гласуване, отношението му към казуса се промени.
Следващото заседание на Народното събрание ще е утре от 9 ч.
Доста странно е, че колегите от ГЕРБ, които искаха да се включи точката за референдума в дневния ред, провалиха заседанието, коментира Миков.
Зам.-председателят на НС Алиосман Имамов каза, че заседание на НС ще има, но извънредно, най-вероятно другата седмица, за да се компенсира това, което днес ще се пропусне.
Като точка първа в програмата за НС за петък – 13 юни, е определено гласуване на вот на недоверие към правителството на Пламен Орешарски.
Хората, които искаха референдум, не дойдоха да си го гласуват,
коментира пред журналисти депутатът от „Коалиция за България“ Антон Кутев по повод днешното провалено заседание на Народно събрание.
Парламентът трябваше да обсъжда днес две предложения за произвеждане на национален референдум по изборни въпроси - едното внесено от президента Росен Плевнелиев, а другото от инициативен комитет.
Няма нищо общо със здравата политическа логика да искаш референдум, когато дойде време да бъде обсъждан и насрочен, теб да те няма, коментира Кутев. По думите му това означава или раздвоение на личността, или подла политическа спекулация.
„Нямам представа докога ще работи това Народно събрание,
ние сме заявили позиция за възможно най-бързи избори, но нали, за да станат избори, трябва да се решат няколко ключови въпроса“, коментира още депутатът от левицата.
„Дори за да разпуснеш нещо, трябва да има някаква политическа култура, която да го направи, другото е варварство“, добави Кутев.
ГЕРБ не бламира инициативния комитет за референдум за изборните правила, но ще влезе в залата при ясни дата за предсрочен вот и закони, с които се синхронизира нашето право с това на ЕС – така зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов обясни пред журналисти в Народното събрание тактиката на групата в рамките на този Парламент.
"На всички е ясно, че
този Парламент е изчерпал абсолютно всякакъв потенциал
за каквато и да е законодателна дейност, а кворумът трябва да се осигурява от управляващите“, повтори тезата на ГЕРБ Цветан Цветанов.
На въпрос дали утре, когато трябва да бъде гласуван вотът на недоверие, поискан от тях заради фискалната политика, депутатите от опозицията ще са в залата, той отговори, че ГЕРБ всяка сутрин са в парламента в 9 ч.
Според заместник-председателя на Народното събрание Мая Манолова ГЕРБ не искат произвеждане на референдум, а искат хаос, безредици, нестабилни институции
Нашият лидер каза, че е "за" задължителното гласуване, така че сме готови да подкрепим референдум по тази тема, заяви Манолова пред журналисти в Народното събрание.
Тя обаче не подкрепя идеята за дистанционно електронно гласуване, защото нямало смислени аргументи за гарантирането на свободното волеизявление на гражданите при гласуване от разстояние.
Според нея този тип гласуване създавал сериозни притеснения за тайната на вота. По думите й когато гражданинът не е в тъмната стаичка в избирателната секция, а е някъде другаде, много по-лесно ще се купуват гласове и ще се контролира вот, гласоподавателят може да бъде натискан и от брокери, и от работодатели. Според нея тези, които искат дистанционно електронно гласуване, искат да направят изборите пазар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!