170 народни представители от ГЕРБ, БСП и ДПС осигуриха кворум за начало на днешното заседание на Народното събрание, предаде БГНЕС.
Както вчера се закани лидерът на "Атака" Волен Сидеров, нито един представител на четвъртата парламентарна група не влезе в пленарна зала.
"Атака" много се изложиха. Кворумът в парламента зависи от управляващата коалиция. Решението им е несериозна работа, коментира преди да влезе в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
"Защо не обяви бойкот, когато гласувахме Закона за МВР или Сметната палата, а си вкараха хората там", заяви още Бойко Борисов.
Първа точка от дневния ред на днешното заседание е второ обсъждане на законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, внесен от ГЕРБ. Поправка касае отпадането на давността за престъпления, извършени по време на комунистическия режим, като от името на ДПС има заявка, че тази поправка ще бъде подкрепена.
Веднага след гласуването на седмичната програма депутатите освободиха от пълномощия на народен представител Красимир Стефанов, който вчера подаде заявление за напускане.
Веднага след това клетва като депутат след решение на ЦИК положи Емил Георгиев, който влиза в парламента на мястото на Сергей Станишев. За прекратяване правомощията на Стефанов гласуваха 182 депутати "за", а двама се въздържаха.
Борисов: "Нищо не зависи вече от БСП. Малко ще гледат отстрани.
Вече сме се разбрали за една дата за избори. Кога ще е оставката - това е божа работа", каза Борисов преди началото на днешното заседание на парламента, който започна своята работа благодарение на депутатите от ГЕРБ, които нарушиха своята традиция да не се регистрират и заедно с депутатите от БСП и ДПС осигуриха кворум.
ГЕРБ ще се регистрира, ако дневният ред е този, по който сме се разбрали, заяви Борисов
пред журналисти, цитира го Агенция „Фокус”. „Този парламент няма да работи, вече сме в хипотеза за избори. Трябва да направят само дневния ред - закони, които касаят ратификации от Брюксел и мораториум на Закона за МВР, това е цинично, което искат да направят. От днес да си назначават хора и този, който провали всичко в Лясковец, убиха хора заради него, да става главен секретар. Това е абсурдно”, допълни Борисов.
Дали приема предложението на БНБ за криминализиране на говоренето за банки, лидерът на ГЕРБ посочи, че трябва да се има предвид какво се говори за банките.
"Две седмици се говори за банки и тогава нямаше никакъв проблем. Да дадат и списък за кои банки може и за кои не може са се говори. Поел съм ангажимент на консултациите при президента да им подкрепим предложенията, ако са разумни, които да гарантират в бъдеще да не се получава подобно нещо. Сега, като ги слушам БСП, все едно криза нямало. Все едно нищо не се е случило. За какво бяха тези извънредни консултации, срещи, събиране на всички партии. Те са като тази ламя с много глави – падат, стават, не можеш да разбереш какво казват”.
„Волен Сидеров го слушах снощи и в края на краищата е прав – ако ще започнат веднъж за банките, после могат да започнат за фондовете, после може ние може да искаме политическите партии да не се коментират. Зависи какво коментираш", смята лидерът на ГЕРБ. Попитан дали ще подкрепи поправките, след като ги прегледа, Борисов обясни, че те винаги са много внимателни, "защото ги чете Цачева, Главчев, които са внимателни".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!