Г ЕРБ поиска оставка на кабинета до вторник, когато ще заседава КСНС, както и участниците в него да определят дата за предсрочни парламентарни избори.
Това съобщи пред журналисти в Народното събрание (НС) зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева, след заседание на групата.
Днес парламентът не събра кворум, за да започне работа и да разгледа исканията за референдум по изборните правила на президента и на Инициативен комитет, който събра 550 000 подписа.
Цачева оправда отсъствието на депутатите от ГЕРБ с липсата на консенсус при обсъждането на въпроса в комисиите в НС
Какво да обсъждаме днес в пленарната зала, след като не постигнахме съгласие около проект за решение за произвеждане на референдум, който да гласуваме сега.
Цачева обаче беше категорична, че ГЕРБ ще настоява дебат за националното допитване да има. От партията предлагат то да се проведе заедно с предсрочните избори. Според нея няма време за промяна в Конституцията и Изборния кодекс.
Ръководството на ГЕРБ от сутринта избягва директен отговор на въпроса дали утре ще са в пленарната зала, когато сутринта от 9 ч. трябва да е гласуването по петия вот на недоверие заради фискалната политика и да бъдат изслушани за "Южен поток" премиерът Пламен Орешарски и министърът на енергетиката Драгомир Стойнев. И двете точки са внесени от ГЕРБ.
Сутринта Цветан Цветанов потвърди, че депутатите на опозицията са всеки ден в 9 ч. в НС, но кворумът е задача на управляващите, а Цецка Цачева коментира: "Нов ден, нови усмивки" и добави, "Кой е казал подобно нещо, че няма да участваме при гласуването на вота".
От "Атака" очаквайте всичко, посъветва Цачева, попитана дали е възможно националистите да гласуват заедно с ГЕРБ за оставката на кабинета. До КСНС е видно, че не можем да изпълним приетия дневен ред , подчерта тя.
Затова ГЕРБ иска бърза оставка на премиера Орешарски - най-късно до вторник, а на Съвета да бъде постигнато съгласие за необходимия минимум решения, които да приеме това НС, свързани с транспониране на европейски норми, необходимите действия, произтичащи от стартирали вече наказателни процедури срещу България, след което да бъде назначен служебен кабинет и да се успокои политическата обстановка, за да бъдат проведени спокойни предсрочни избори.
"БСП няма какво друго да говорят. След като г-н Станишев обяви пред всички, че са "за" задължително гласуване, вчера в правната комисия Янаки Стоилов обясни, че всъщност подкрепят задължителния вот, но само за гражданите в България, останалите, които са в чужбина, не ги припознават като такива, поради което отказаха електронното гласуване и не подготвиха проект на решение за референдум, част от който е и електронният вот", разясни още Цецка Цачева.
Парламентарната група на ГЕРБ ще участва в парламентарните заседания по темите и по въпросите, по които бъде постигнат консенсус при президента за работата до края на това Народно събрание,
заяви Цачева. Ние сме последователни, дължим за задължителното гласуване и останалите въпроси, но не считаме, че в този формат в днешния ден без проект за решение от водещата правна комисия и комисията за гражданско общество щяхме да постигнем някакъв резултат, затова не влязохме в зала и не направихме кворума и на втори опит, както обикновено го правим, обясни Цачева. Тя напомни, че, като опозиция, не са отговорни за кворума в 42-то НС.
Според нея вчера, когато управляващите са имали интерес за назначаването на членове на Сметната палата, са били любезни и са направили кворум. Цачева потвърди отново, че ГЕРБ са за произвеждането на референдум с трите въпроса, така както са поставени от президента и подкрепени от над половин милион български граждани. Ние сме за пряка демокрация, хората на България трябва да кажат какви трябва да бъдат новите изборни правила, за да бъде преодолян корпоративният вот и ниската избирателна активност, отбеляза тя.
Проф. Георги Близнашки от инициативния комитет каза, че референдумът трябва да се произведе заедно с предстоящите предсрочни парламентарни избори.
Народното представителство не трябва да се страхува от гласа на българските граждани, напротив, добре е да се вслушат във волята, която ще бъде изразена от тях, каза Близнашки.
Той отбеляза, че в правната комисия вчера разговорът е бил продуктивен и е имало професионално отношение по време на дискусията. Не така стояха нещата в комисията по гражданското общество, каза юристът. Доц. Светла Божилова коментира, че в Комисията за взаимодействие с гражданското общество не е имало истински дебат по отношение на предложенията на инициативния комитет за изборна реформа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!