Г ЕРБ и БСП възразиха срещу решението на Централната избирателна комисия за председател на РИК в Кърджали да бъде назначен Беркант Барзат от квотата на ДПС.
"В качеството си на секретар на РИК на евроизборите, проведени на 25 май,
Барзат допусна грубо нарушение на изборното законодателство,
позволявайки си да нахлуе в секция № 61 в община Кърджали заедно с други активисти на ДПС след приключване на гласуването и да упражни натиск върху членовете на СИК при броенето на бюлетините, посочвайки императивно кои са действителни и кои не", посочват в позицията си от ГЕРБ.
От партията уточняват, че "за тази абсурдна ситуация", при която секретар на РИК грубо се намесва в работата на СИК при установяване на резултатите от гласуването, надлежно са били информирани ЦИК и прокуратурата.
"Въпреки изложеното по-горе, ЦИК взима решение за председател на РИК Кърджали да бъде назначено лице, което безнаказано погазва закона и от което се очаква да организира и проведе "законно" и "спокойно" изборите. Намираме за недопустимо г-н Барзат да бъде член на РИК, а още повече председател. Последното би означавало, че ЦИК толерира проявите на агресия и създава сериозни предпоставки за опорочаване на изборния процес", категорични са от ГЕРБ
Същевременно и от БСП в Кърджали се обявиха против назначението.
Като прецедент в най-новата история на Кърджали определи избора на председател на РИК пък бившият депутат от Коалиция за България Милко Багдасаров.
"За мен изборът на представител на ДПС е резултат от кафето в Кърджали между Борисов и Местан и продукт на задкулисни игри. Ще обжалваме решението за председателското място", заяви пред медии доскорошния областен лидер на социалистите в Кърджалийско, цитиран от БТА.
Социалистите уточняват, че кърджалийските лидери на основните политически партии не са постигнали консенсус на среща при областния управител и се е наложило за председател на РИК да вземе решение ЦИК.
От ЦИК обявиха официално, че са назначили съставите на РИК и решенията могат да се обжалват в тридневен срок пред Върховния администартивен съд.
Обявен бе и списъкът с местата извън страната, където ще има избирателни секции. В Турция ще се разкрият 52, в Испания - 33, във Великобритания - 15, а в САЩ - 13.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!