Ц ентралната избирателна комисия определи правилата, по които секционните комисии ще отчитат преференциите за народни представители и общински съветници.
Според тези указания, които дават последователността в действията на секционните комисии, става
задължително бюлетините да се броят два пъти, съобщи БНР.
На последния евровот подобни указания за броене нямаше. Така всяка секционна комисия сама решаваше как ще ги брои.
Решението на ЦИК гласи, че след като се установи броят на действителните гласове за всяка партия и те се впишат в протокола, ще се пристъпва към преброяване на преференциите за всеки отделен кандидат в партийните листи. За целта ще се използват бланки-чернови.
При първото броене бюлетините ще се преброят на купчини, а след това определен член от секционната комисия ще взима бюлетина от купчинката с действителните гласове за партията или коалицията, ще я показва, ще обявява поредния ѝ номер и кандидата, за който е посочено предпочитание, или ако няма отбелязано такова.
Ще се отчита и дали това е направено със знака Х или V и със задължителния по закон син химикал.
Преференциалното гласуване бе въведено с новия Изборен кодекс, като чрез него могат да бъдат пренареждани листите на партиите. За първи път бе приложено по време на изборите за Европейски парламент. Гласуването с преференции осигури място в ЕП на 15-тия в листата на "Коалиция за България" Момчил Неков, който дори измести водача на листата - Сергей Станишев.
Този модел бе приложен и при гласуването за листата на Реформаторския блок, където вторият Светослав Малинов измести кандидат номер едно - Меглена Кунева.
Според текстовете на Изборния кодекс обаче при вота за народни представители и общински съветници е възможно пренареждане на партийните листи, но не и изместване на първия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!