П редседателят на Европейския съвет Доналд Туск атакува американския президент Доналд Тръмп, обвинявайки Вашингтон в „капризна увереност“ поради изоставянето на ядрената сделка с Иран и налагането на търговски мита за Европа.

„Наблюдавайки последните решения на Тръмп някой може да се помисли, че с приятели като него нямаме нужда от врагове. Но честно,

ЕС трябва да е благодарен. Благодарение на него се отървахме от илюзии“,

каза Туск пред репортери в София.

Лидерите на ЕС ще вечерят на маса от картон в София

„Тръмп ни накара да осъзнаем, че ако имаме нужда от помощ, ще намерим тази ръка накрая на собствената си длан. Имаме достатъчно потенциал, това, от което имаме нужда, е по-голяма политическа обединеност“, заяви той.

„Няма нито една обективна причина Европа да има комплекси, да си европеец е голяма причина да си горд, имаме правото и задължението да държим главите си високо изправени“, коментира Туск.

Доналд Туск отбеляза още, че предвид обявеното оттегляне на САЩ от споразумението с Иран имаме нужда от обединен европейски фронт.

„Искам лидерите да препотвърдят, че ЕС се придържа към сделката, докато Иран се придържа към нея“, коментира той. „Сделката е добра за европейската глобална сигурност, която е причината да я подкрепим“, посочи той.

Друга тема тази вечер ще е търговията. „САЩ и ЕС са приятели и партньори и тарифите на САЩ не могат да бъдат оправдани въз основа на националната сигурност“, посочи Туск по повод на митата за алуминий и стомана. „Абсурдно е дори да се каже, че ЕС може да е заплаха за САЩ“, допълни той.

Туск отбеляза още, че утре ще бъде

срещата с партньорите от Западните Балкани за първи път от 15 години.

„Това ще бъде възможност и за двете страни да препотвърдят, че европейската перспектива остава, че Западните Балкани имат геостратегически шанс“, коментира той.

„Искаме да демонстрираме, че ни е грижа за социално-икономическото развитие в региона тук и сега“, посочи Туск. „Надявам се да доближим нашите приятели от Западните Балкани по-близо до ЕС“, допълни той.

Лидерите на Европа един по един пристигат в София.

Бойко Борисов и Антонио Таяни
Бойко Борисов и Антонио Таяни Източник: БГНЕС

Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. Борисов посочи, че присъствието на Таяни е голямо уважение както за България, така и за страните, които ще са във фокуса на обсъжданията от европейските лидери днес и утре. Той каза, че разчита на подкрепата на Европейския парламент темата за развитието на страните от региона да остане сред приоритетните политики и след края на Българското председателство на Съвета на ЕС.

Председателят на ЕП поздрави българския премиер за успешното провеждане на председателството

и приветства работата на България за фокусиране на вниманието върху Западните Балкани. Антонио Таяни потвърди ангажимента на парламента да подкрепя европейската перспектива на държавите, да насърчава диалога между тях и провеждането на необходимите реформи.

В навечерието на срещата ЕС – Западни Балкани председателят на Европейската народна партия (ЕНП) Жозеф Дол, който също е в София заяви: „Балканите винаги са били приоритет за ЕНП. Трябва да работим в този регион за бъдещите поколения“.

Бойко Борисов и Жозеф Дол
Бойко Борисов и Жозеф Дол Източник: БГНЕС

„Отговорността за това, което става на Балканите, е отговорност и на Европа. Балканите са в границите на Европа,

имаме обща история, общ географски район и в общ интерес е това да е един сигурен и проспериращ регион“, подчерта той.

„Трябва да се борим с корупцията“, подчерта председателят на ЕНП. „България и нейният министър-председател могат да ни помогнат, защото никой не познава положението и проблемите, които съществуват, по-добре от него“, отбеляза Жозеф Дол. „Трябва да приветстваме свършеното от Бойко Борисов“, посочи той и допълни, че българският премиер трябва да запознае лидерите на партии в ЕНП с различните влияния в региона.

„Помогнете ни да възстановим демократично-правовия ред и справедливостта в този регион в името на младите хора“, заяви Жозеф Дол. Трябва да сме сигурни, че младите хора ще останат тук на Балканите за в бъдеще. За това трябва да работим, скъпи приятелю“, обърна се Дол към Борисов. „Това не е лесна задача, но е задача, в която трябва да успеем, това е нашата цел“, допълни той.

Среща в София имаха и европейските социалисти. „Ние не одобряваме изтеглянето на САЩ от споразумението с Иран, осъждаме и насилието в сектора „Газа“, каза президентът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев по време на пресконференция преди координационна среща на левите премиери и партийни лидери.

„За първи път от 15 години темата за Западните Балкани се поставя на фокус и това е голям успех за България.

Държавата ни може да се гордее, че като нова страна член в ЕС, се превръщаме в регионален лидер, който е способен да помага на другите по този път. Това е успех за България и всички българи“, каза Станишев.

Той заяви, че трябва да се даде ясна перспектива за развитието на Западните Балкани, както и да се подкрепи стратегията за тях. „Страните от Западните Балкани имат много работа да свършат, предстоят им много реформи преди да се присъединят към ЕС“, заяви президентът на ПЕС.

Станишев изрази и надежда през юни ЕС да стартира преговорите с Македония и Албания. Запитан дали ще участва на изборите догодина каза, че това е решение на ПЕС. От там заявиха, че има шансове, но още не е взето окончателно решение. Той коментира и пакетът за „Мобилност“. „Трябва да има баланс, но някои от предложенията не са в полза на транспортните работници и това не е приемливо за нас“, заяви още Станишев.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

България Преди 29 минути

Общински съветници от различни групи в Столичния общински съвет посетиха завода

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

България Преди 36 минути

Предвидено е текстовото съобщение да бъде излъчено между 11:00 и 11:30 часа

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 1 час

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 2 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 2 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

България Преди 3 часа

Предстои и осезаемо застудяване с възможен снеговалеж в планините

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 3 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

България Преди 3 часа

Уикенд винетката ще бъде 10 лева, седмичната – 15 лева

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 3 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Защо Черно море е толкова важно за Русия и Украйна

Свят Преди 3 часа

През тази седмица САЩ проведоха разговори първо с Русия, а после и с Украйна в опит да прекрати сраженията в Черно море

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Иран отговори на заплахата на Тръмп

Свят Преди 3 часа

Снощи Тръмп отново заплаши, че Иран ще бъде бомбардиран

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Вениамин иска да бъде като Любо Киров

Любопитно Преди 4 часа

Вениамин разкрива своя живот на сцената и извън прожекторите в "Капките Podcast"

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

Весела Лечева излезе с позиция за казуса с БОК

България Преди 4 часа

Адвокатите на Лечева: Новоизбраният председателят може да действа като такъв

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Бившата асистентка на Дейвид Бекъм разкри нови подробности за аферата с футболиста

Любопитно Преди 4 часа

Информацията за предполагаемата афера на Лоос с Бекъм излезе наяве за първи път през 2004 година

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

Над 4000 капсули с райски газ и различни наркотични вещества иззеха в София

България Преди 4 часа

Специализираната полицейска операция е била проведена на ул. „Жак Натан“.