Т ова ще бъде първото и последно председателство на България. Второто се пада след 2030, когато методът на ротация най-вероятно ще се е променил.
Такова мнение изрази бившият български престолонаследник и премиер Симеон Сакскобурготски в интервю за изданието Euractiv.
ВИЖТЕ УНИКАЛНИ СНИМКИ И ДОКУМЕНТИ ОТ ИЗГНАНИЕТО НА СИМЕОН В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
По думите му българското председателство на Съвета на ЕС, което ще бъде през първите 6 месеца на 2018, е „исторически момент и шанс” и най-добре ще бъде „да се постараем сега да направим необходимия ефект”.
„Мисля, че беше през 2009-а, когато казах, че трябва да се готвим за (председателството през) 2018-а. Тогава събеседниците ме изгледаха, сякаш съм извънземен, затова, че говоря с девет години или с осем години напред. Но сега вече сме тук”, изтъква Царят.
„Членството в ЕС изглеждаше като един сън, докато се видя, че има някаква пролука или възможност, или светлина в края на тунела”, описва Сакскобургготски годините преди приемането на страната, през част от които (2001-2015) самият той беше премиер.
Симеон Сакскобургготски от дете до днес - СНИМКИ
По думите му членството е изглеждало „почти невъзможно”, но българите сами сме преодоляли „много пречки, много трудности”, включително на „вътрешния фронт”. В крайна сметка обаче подкрепата за ЕС „беше почти всенародна”, отчита Царят.
Сравнен със своя баща Цар Борис III, на който приписват фразата "Винаги с Германия, никога против Русия", Симеон изтъква, че неговата позиция е
"винаги с Европейския съюз, а пък да не тръгваме против дадени страни, защото не е в наш интерес".
Сакскобургготски често мислел за позитивния ефект от членството, докато се редял на някоя опашка по митниците на летищата, тъй като в живота си „изпитвал и видял” мъките на паспортните проверки. Той отчита и инфраструктурата и парите, постъпили у нас.
През юни т.г. Сакскобургготски отпразнува 80-годишния си юбилей. Няколко месеца по-късно бившият премиер, заедно с президента (2012-2017) Росен Плевнелиев и европейски политици, стана част от експертен борд на предстоящото председателство.
По думите му съвета до този момент се е събрал веднъж за "ориентировъчна и много интересна" среща.
Кой дойде на рождения ден на Царя - СНИМКИ
В интервюто Симеон Втори, който десетилетия наред пребиваваше в Испания, е попитан и за ситуацията в Каталуния.
„На Испания й бяха нужни 500 години, за да стане една, затова такива моменти са твърде мъчителни.
Аз чувам постоянно, че премиерът Рахой, или правителството, или Мадрид потискали едни, или вземало извънредни мерки. Ама това не е само Мадрид, това са 16 други региони, ако единият е тръгнал без да се консултира с останалите, това само по себе си не е въпрос на централното правителство, ами на всички други”, смята Сакскобургготски.
Според него случилото се в Каталуния, където местният парламент обяви независимост от Испания, е нещо, което трябва да се реши с много диалог и разум, защото е „безкрайно рисков прецедент за цяла Европа”.
„Защото ако оставим само бомбастиката, ескалацията е неизбежна, а пък и дава идеи на други. Например, направи ми впечатление, когато бяха показани картини от сблъсъци по улиците (в Барселона), с не знам колко ранени, в болниците не бяха постъпили никакви ранени. Няколко души само. А се хвърляха цифри – 800 ранени, това е страшно опасно”, споделя наблюденията си бившият премиер.
Той отчита, че европейските монархии и техните наследници са проевропейски настроени, защото „гледат с едно поколение напред, а не с четири или пет години напред. И оттам вече виждат смисъла на една обединена Европа”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!