П окрай началото на българското председателство на ЕС, отново се заговори за намеренията на нашата страна да подаде документи за влизане в „чакалнята на Еврозоната“ – ERM2.
„При въвеждане на еврото,
българските граждани и българският бизнес ще имат възможност да получават по-евтини кредити”,
коментира в студиото на „Здравей, България” по NOVA евродепутатът от „Обединени патриоти” Ангел Джамбазки.
Борисов: Еврото и еврозоната са задължителни
Домбровскис връчи официално на Борисов плановете за еврозоната
Дават на България „неустоима оферта” за еврозоната
„Рискът на страната ще бъде по-нисък и банките ще може да се акредитират на по-ниски лихви. Ние обаче трябва да останем минимум 2 години в механизма ERM2, но можем да решим да бъдат и три години”, добави евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев.
Евродепутатът от ДПС Илхан Кючук пък заяви: „Влизането в
Еврозоната ще даде голяма възможност и гъвкавост на малките и средните предприятия
в България и това ще ги направи по-конкурентоспособни. Те ще могат да разполагат с кредити на по-добри условия”.
Тримата коментираха и редица други теми, свързани с европейското членство на България, включително и темата за това какво трябва да бъде развитието на отношенията между ЕС и Турция.
„Ние сме съседи с Република Турция. Наш национален интерес е да имаме добри отношения с Република Турция по отношение както на сигурността, така и на икономиката и енергетиката. За нас е важно да има размразяване на взаимоотношенията между ЕС и Турция”, смята Андрей Ковачев.
„Турция не е европейска държава, няма да стане европейска държава и няма да стане член на ЕС,
не трябва да се лъжем. С Турция трябва да имаме по-специални отношения, заради нейното геополитическо място. Фактът, че турският президент използва опита за преврат да наложи една изключително тежка диктатура в държавата си, да арестува журналисти и да уволнява учители, би трябвало да притеснява хората в Брюксел”, смята Ангел Джамбазки.
„Проблемът е огромен и той тежи с пълна сила върху раменете на премиера Бойко Борисов. Ако той иска да има успешно председателство, час по-скоро трябва да преформатира властта и да се освободи от тежкия воденичен камък, наречен „краен национализъм”, коментира Илхан Кючук.
Целия разговор вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!