Н ачалникът на политическия кабинет на министър-председателя Бойко Борисов Румяна Бъчварова заяви в предаването „Здравей, България“ по NOVA, че срещата между ЕС и Турция във Варна е успех за България.
Тя е категорична обаче, че на нея не могат да бъдат поставяни въпросите за изказването на турския президент Реджеп Ердоган, който постави Кърджали в духовните граници на страната си и за обезщетението на тракийските бежанци.
Нинова: Да питаме Ердоган за тракийските бежанци и Кърджали
От опозиционната БСП поискаха премиера да реагира и да постави и двата въпроса пред Ердоган на срещата във Варна, което Бъчварова коментира така:
„Мисля, че е нелепо БСП да се опитва да вкарва в този важен европейски контекст национални теми за дискусия.
Това е проява на политическо неразбиране или политическо подвеждане на публиката в страната ни, според мен.
Българското МВнР почти веднага изрази позицията си по повод изявлението на президента Ердоган за душевните граници. Темата за обезщетенията на тракийските бежанци БСП би трябвало да знае, че е поставена за разглеждане в работните групи към групата, която съществува по нерешените въпроси и това е тема, която стои за разглеждане от времето, когато те имаха правителство.
Процесът тече и на такава среща, такива теми не могат да бъдат поставяни, това трябва да е пределно ясно на БСП. Да се поставя в този ултимативен тон е политически некоректно и аз бих казала и нелепо“.
Борисов за срещата във Варна: Напрегнато ми е, притеснено ми е
Ердоган към ЕС: Къде са парите за мигрантите
Относно самата среща бившият вътрешен министър Румяна Бъчварова сподели: „Работим за тази среща отдавна. В момента виждам добра организация. Спокойни и доволни сме, че успяхме да свършим огромна работа преди самото събитие. Фактът, че европейската и турската страна се съгласиха да участват в тази среща означава, че инициативата на българското председателство да потърси възстановяване на диалога и да подобри отношенията между Брюксел и Анкара е изключително важна.
Що се отнася до успеха на тази среща, от Брюксел ни увериха, че самото ѝ провеждане е голям успех за ЕС. Ако довечера диалогът протече по един конструктивен начин, това ще бъде много голяма стъпка напред.
Не очаквайте конкретни споразумения от тази среща,
защото форматът ѝ не предполага такива. Важно е да се запази добрият тон и да се постигне взаимно разбиране, което към момента не съществува”.
Относно споразумението за бежанците, които Турция задържа на своя територия, както и изказванията ден преди среща във Варна на президента Ердоган, Бъчварова коментира, че по темата няма спор. „В споразумението от 2016 г. е записано, че тези суми са дължими и в Брюксел не отричат възможността те да бъдат изплатени възможно най-скоро. Така че това изявление може да го тълкуваме по-скоро като послание към турската публика”, заяви Бъчварова.
По думите ѝ предстои да се уточни по кои фондове ще бъдат предоставени парите за втория транш. Тя каза: „Тези пари ще бъдат предоставени за бежанците, за обучението на децата, за изхранването, за медицински грижи, а не на самата държава, за да може тя да се разпорежда с тях, както прецени. Това е една от темите, които турската страна вероятно би желала да обсъжда“.
Бъчварова е категорична, че
задачата на България е „е да успеем да възстановим диалога между основните фактори в Европа и турската страна.
Тук не става въпрос за това как се чувства българската страна по отношение на резултатите от тази среща. Нашата задача е изключително важна и мисля, че за първи път България има толкова значима роля в европейската политика”, допълни Румяна Бъчварова.
Целия разговор чуйте във видеото горе.
По-късно днес
президентът Румен Радев, заяви, че въпросът за дължимите обезщетения не може да бъде премълчаван от никакви съображения.
Държавният глава участва в тържественото поклонение по повод Деня на Тракия и отбелязването на 105 години от Одринската епопея пред Мемориала на Одринци.
„Преди 105 години на днешния ден камбаните възвестиха падането на Одрин. Тази славна военна победа бе триумф на български национален дух, въплътен във войниците и командирите по бойните полета на Тракия. Тази победа остана в хрониките. Последва я политическо поражение, довело до една от най-големите национални трагедии. Изтреблението, преследването и разорението на тракийските българи е горчив урок, който ние не трябва да забравяме. Разрушените и заграбени домове, и прекършените съдби не успяха да изпепелят родовата памет, и надеждата, че справедливостта някой ден ще възтържествува“, заяви държавният глава.
В този славен Ден на Тракия мястото на всеки български държавник е тук сред вас. Да поискаме прошка, да почетем жертвите, да ви чуем и заедно да отстояваме правата ви на български граждани, призова Румен Радев.
Той беше категоричен, че въпросът за дължимите обезщетения за имотите на тракийските бежанци е част от този ангажимент и той не може да бъде премълчаван от никакви съображения. „Това е въпрос на справедливост и национално достойнство. Търсенето на решение на този казус не е анахронизъм, а е част от съвременния европейски прочит на историята. Той е в духа и практиката на днешната международна политика. Българското общество няма да допусне историческата истина да се преиначава, а горчивите факти да се замитат под килима на геополитическите съображения“, подчерта държавният глава.
Радев сподели, че очаква България не само да е домакин на срещата ЕС-Турция, но и да постави важни за страната ни въпроси, свързани с идеята Турция да не се меси във вътрешната ни политика, както и в религиозните въпроси, информира NOVA.
„Очаквам България да не остава само в ролята на домакин. Надявам се премиерът да постави въпроса за ненамеса на Турция в нашите вътрешни работи, в изборния процес, в религиозните ни дела, а също така и за обезщетение на тракийските бежанци”, заяви Румен Радев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!