Около 150 -200 човека се събраха днес на протест пред парламента.
Десетина представители на протестиращите влязоха в Народното събрание за среща с председателя на парламента Цецка Цачева.
Сред исканията им са промени в Изборния кодекс, които да позволят граждански организации да участват в наблюдението на изборите. Във всички избирателни секции ще искаме да има по едини злъчен представител, обясни пред журналисти председателят на Граждански форум "Промяна" Георги Георгиев, представител на протестиращите.
По думите му най-важното сега е да се гарантират честни избори чрез максимална прозрачност на извършените разходи в предизборната кампания, разширяване на наблюдението нацелия изборен процес, включително извършване на наблюдение на всички нива от формирани за целта граждански структури.
Недоволните граждани искат и монополите да бъдат лишени от гарантирана печалба и преференции, съживяване на малкия и средния бизнес, както и незабавна ревизия, след която да бъде казана цялата истина за финансовото положение на държавата и сезирани компетентните органи за виновните и извършените нарушения.
За среща с председателя на Народното събрание Цецка Цачева по-късно в парламента дойде и друг представител на протестиращите - Янко Петров. Той обаче не беше приет от Цачева и си тръгна с думите, че за пореден път НС затваря вратите си за гражданите. Ще се видим на улицата, добави той.
Преди това Петров определи като тежко решението да не се правят промени в Изборния кодекс.
Искаме гражданска квота от експерти на ротационен принцип в регулаторните органи
– идеята е на специалистите да се даде право на реализация, каза Янко Петров.
Настояваме за още една съществена промяна и в Изборния кодекс – да има 50% мажоритарен вот чрез инициативни комитети с преференциални листи, които да са равнопоставени с кандидатите на партиите, допълни той.
Петров съобщи, че за следващите си стъпки протестиращите ще решат на кръгла маса в събота. Опитваме се да станем солидарни с останалите протестиращи, защото се борим с монополите, отбеляза той. Мястото на срещата в събота още не е определено – в кой град, в коя зала ще се реши допълнително.
В момента, в който държавният глава каза, че е отворен за обществен дебат с протестиращите, вижте какво стана в сайта на президентството - има 350 групи, отбеляза Янко Петров. Явно липсата на диалог досега "отпушва тапата", обобщи той.
Според протестиращите, представяни от Петров, служебният кабинет трябва да е строго независим, да не е обвързан с партии. Ако дори и един човек влезе в правителството, който е компрометиран или близък до сегашното статукво, гражданите няма да му гласуват доверие и ще бъде дискредитиран самият президент, категоричен е той.
Петров посочи, че по отношение на исканията на протестиращите на палатковия лагер до парламента имат солидарна позиция и че не бива да се разцепва изкуствено обществото.
Друга група протестиращи организира среща с живеещия в Лондон икономист Димитър Иванов, като предварително бе обявено, че тя е за представяне на кандидатурата му за служебен премиер.
Страната е изправена пред съдбоносни решения, те не зависят от служебното правителство за два месеца,
но за тези два месеца, окончателно ли да руинираме България, коментира Димитър Иванов.
Той е изпратил до президентството своето виждане за характера, типа и функциите на служебното правителство - какъв тип служебно правителство трябва да се изгради в момента, "в който България се намира, справедливо, в социален пожар". Според него първа и основна задача на бъдещото служебно правителство е да започне незабавно ефективен диалог с всички социално протестиращи, за да се избистрят техните краткосрочни и средносрочни искания.
Сред изказалите се в подкрепа на лансирането на Димитър Иванов за служебен премиер бяха Жорж Ганчев и физикът Лъчезар Аврамов.
Журналистът Георги Коритаров напомни в изказването си, че според Конституцията ексклузивна политическа воля на държавния глава е да назначи премиер на служебно правителство. Самият Димитър Иванов настоя в началото, че срещата не е заради него иначе би си тръгнал пръв, а за да се срещнат представители на основните протестиращи граждански сдружения и организации с експерти за дискусия какво става в страната и накъде отива тя.
Сред присъствалите имаше и разногласия кой е бил поканен на срещата или защо не са били поканени определени представители на протестиращите, като беше заявено, че всички са били поканени, но е решение на всеки дали да дойде на срещата. Присъстващите се съгласиха, че е необходимо обединение и съвместна работа.
Срещата започна с химна на България, с едноминутно мълчание присъстващите почетоха паметта на покойния Пламен Горанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!