"50 дни протести са дълъг период, в който на сегашното управление се казва, че то не е желано. Обществената подкрепа за това искане е много по-голяма от броя на протестиращите. Това са над 50% от хората. Това е правителство с изключително нисък рейтинг на доверие. То е нестабилно, а това не е добре за държавата", коментира социологът Румяна Бъчварова в интервю за Нова телевизия.
"БСП и ДПС управляват напук и отказват да чуят гласа на гражданите. Целта им е да се устои на протестите и да се раздадат едни пари, за сметка на нов дълг. Диалог между управляващите и протестиращите вече не е изход. Диалогът трябва да бъде в парламента, а не зад кулисите. Трябва да се чуват тези политически тези, а не лични нападки", твърди тя.
"Управляващите се опитват да размахват плашила с коментарите за възможна рецесия и социална криза. С тях целят да докажат, че те са най-доброто решение в момента", допълни Бъчварова, която беше началник на кабинета на министър-председателя Борисов при управлението на ГЕРБ.
"Целта на правителството в момента е да издържи на протестите. То ще направи всичко възможно да си гарантира политическо спокойствие и да докаже, че има различен тип политика", каза Бъчварова.
И допълни, че за съжаление, в момента властта е в ръцете на едни хора, които не искат да се съобразяват с обществото.
Тя напомни, че кабинетът на ГЕРБ подаде оставка след относително кратки протести при положение, че имаше мнозинство в парламента и можеше да остане на власт.
"А настоящето правителство има нестабилно мнозинство, но отказва да чуе гласа на гражданите. В момента целта на правителството е да издържи на протестите и да отложи максимално предсрочните избори, за да се успокои обществото. Можем да очакваме всичко", заяви Бъчварова.
Според нея държавата отдавна е в условията на криза между институциите. "Темата за отношенията между тях наистина е важна. Това е разделението на властите - да има различни мнения, да бъдат така разделени, че да защитават в най-голяма степен обществения интерес", каза тя.
Бъчварова, която не членува в ГЕРБ, отбеляза, че в партията има една група, която търси нов политически проект и това няма как да не се отрази на подкрепата.
"Протестите в София на практика мобилизират подкрепата за БСП в провинцията. Друга причина за преднината на БСП в някои социологически проучвания е раздаването на пари на определени групи от обществото”, смята Бъчварова.
Тя очаква управляващите да дадат и 13-а заплата и пенсия, за да успокоят хората през зимата. Но коментира: "Да емитираш дълг, за да раздаваш пари в политическа криза и липса на доверие, е недалновидно".
Тя нарече обществото ни “силно разделено” при което и двете групи са решени да стигнат до целите си.
Според социолога числата на социолозите са част от арсенала на политическата битка, но разминаванията в прогнозите са фрапиращи. Неточностите при някои агенции са по-скоро правило, а при други - изключение. "Понякога цифрите на социолозите се разминават фрапантно", напомни Бъчварова.
Според нея, между агенциите се води битка и това , което се случва с НЦИОМ е част от нея.
Бившата началничка на кабинета на Борисов смята, че проучванията на тази социологическа агенция се вършат с държавни пари, докато при останалите не е ясно кой поръчва и плаща за резултатите. Бъчварова подозира, че мястото на НЦИОМ ще бъде заето от частни социологически агенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!