И от ромския център за междуетнически диалог и толераннтност "Амалипе"- Велико Търново, се присъединиха към палатковия лагер до НС с искания да се приеме законът за предучилищното и училищното образование, по който и те работят от 2010 г.
Това заяви пред БГНЕС един от активистите на ромите Иван Тодоров.
В този закон се позволява на т. нар. проблемни ученици в неравностойно положение да се привлекат и да останат в училище, поясни той.
В самия текст е заложено мултикултурното образование, т.е. ромската общност да си изучава традициите, историята, нравите и обичаите, добави Тодоров.
От "Амалипе" подкрепят също протеста срещу монополите. Две доброволки на организацията - Радослава Горанова и Йорданка Спасова, смятат, че трябва да се изучава ромската култура в училищата, за да покажат, че и те могат да бъдат част от образованата част на гражданите на страната. Двете момичета са на мнение, че могат като организация да помогнат със съвети на онези роми, които обират и крадат по селата, за да се спре това издевателство над безпомощни хора.
От "Амалипе" са разпънали палатка, в основите на която са наредили дипломи за средно и висше образование на роми, с което да докажат, че "и ромите могат" да станат образовани и полезни на обществото.
Родители се срещнаха с председателя на парламента Цецка Цачева,
за да поискат парламентът да заседава извънредно и да приеме окончателно на второ четене закона за предучилищното и училищното образование. Владислава Цолова от фондацията "Стъпка за невидимите деца на България" заяви, че е родител на дете с аутизъм, което е тръгнало на масово училище и се оказало, че системата е неподготвена за това. Избрах да не отивам в друга държава, която е подготвена да приеме детето ми, а да участвам в процеса да превърнем България в наше място, коментира Цолова. Ако не се приеме законът, всъщност погребваме децата си с решението си да останем тук, допълни тя.
Ирина Абаджиева от Инициативния родителски комитет уточни, че Цачева е поела ангажимент да направи предложение за включване на законопроекта в дневния ред следващата седмица, но не знае дали ще получи подкрепа от останалите групи в НС. Затова родителите се срещат в момента последователно с парламентарните групи, за да получат такова съгласие. ГЕРБ търси още една парламентарна сила, която да подкрепи окончателното приемане на закона за предучилищното и училищното образование на извънредни заседания, стана ясно от изявления на представители на ръководството на ПГ в кулоарите на Народното събрание.
Ако има съгласието на поне още една ПГ, ще има извънредни заседания и за няколко дни ще приемем останалите текстове от закона, по който се работи три години и половина, обясни зам.-председателят на ПГ на управляващите Цвета Караянчева.Тя призова останалите партии да не прибягват до политическа еквилибристика по една толкова важна тема.
Смятам, че някой се притеснява от това, че в закона има финансови параметри, с които ще се узаконят възпитателските групи да бъдат до 4 клас, добави Снежана Дукова, член на комисията по образование. И добави , че има ясно разписани учебни програми, нови учебници, които трябва да излязат, за деца със специални образователни потребности, за малцинствените групи, за да бъдат приобщени към образователния процес. Някои явно това ги притеснява, но ние ще направим всичко възможно законът да бъде приет, заяви Дукова.
Стотина пенсионери протестираха днес пред Народното събрание.
Те скандираха "Мафия" и "Искаме промяна". Хората носеха метла, за да "изметат всички боклуци". Пенсионерите искат по-достоен живот и по-високи пенсии.
Те заявиха, че подкрепят всички останали протести и исканията на младите хора.
По-късно възрастните хора се присъединиха към протестиращите от палатковия лагер пред парламента, които настояват за бързо приемане на Закона за предучилищното и училищното образование.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!