"Ще публикуваме концесионния договор с дружеството "Юлен" за ски зоната в Банско, както и други решения, свързани с казуса, за да може обществото да се запознае в детайли с дълбочината на проблемите".
Това каза служебният министър на околната среда и водите Юлиан Попов на пресконференция в рамките на инициативата "Ден на отворените врати" в една от сградите на министерството - на бул. "Мария Луиза".
Министърът отново заяви желанието си да събере около масата различните страни, които имат интерес или са много сериозно ангажирани с въпроса за разширяването на ски зоната в Пирин.
По думите му случаят е изключително сложен и крайната цел би трябвало да бъде развитие на устойчив туризъм.
"В момента работим върху програмното споразумение за следващите седем години, което определя съдбата на осем милиарда евро, които трябва да се използват така, че да генерират десет пъти по толкова. Но нямаме представа какво искаме да правим в тази страна, как искаме да се развиват туризмът, земеделието, биоземеделието, малките и средни предприятия.
Това са всичките двигатели на икономиката, включително на регионалната икономика. Ако нямаме такава представа, какъвто и договор да се подпише, каквато и концесия да се даде, тя ще е предмет на конфронтации, разправии и разрушение", коментира той по повод на казуса със ски зоната в Банско.
"България няма концепция за развитие на зимния туризъм, а той включва дори и правене на снежни човеци", коментира министърът.
Скоро ще започне работа новосформираният обществен съвет и проблемът с Пирин ще бъде един от основните обсъждани въпроси. Ако има доказано нарушение на закона от концесионера, то трябва да бъде санкционирано, посочи Попов.
В отговор на журналистически въпроси заместник-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева, която остана от предишния екип, потвърди, че бившият министър Нона Караджова е подписала протокола с решението на Висшия екологичен експертен съвет (ВЕЕС) - консултативен орган към МОСВ, с което при определени условия се одобрява предложението на община Банско за разширяване на ски зоната в Пирин.
Общината вече е коригирала заблележките на ВЕЕС и отново е внесла в МОСВ предложението си, информира Манева. Но докато Министерският съвет не се произнесе, такова решение няма. В момента процедурата е спряна, докато не се изяснят позициите на всички страни, посочи заместник-министърът.
Запитан ще внесе ли предложението в МС, ако няма консенсус по въпроса в новосформирания обществен съвет, министър Юлиан Попов каза, че липсата на консенсус може да е върху нещо много специфично.
"Не ми се иска да се придвижва документ, без да е ясна по-дългосрочната стратегия за развитие на този регион", коментира той. Ако нямаме представа как искаме да се развива този туризъм, вкл. регионалната икономика, какъвто и договор или концесия да се подпише, ще бъде предмет на разногласия и разправии, смята екоминистърът.
По повод внесения днес от бившия депутат Яне Янев сигнал срещу министъра, по-късно от министерството съобщиха, че няколко дни преди да бъде назначен за служебен министър на околната среда и водите Юлиан Попов е подал необходимите документи пред британските власти за отказ от британско гражданство.
Процедурата за отказ от британско гражданство е дълга. Според пресцентъра на МОСВ, Попов е направил предварително всичко необходимо, за да може да бъде назначен за министър.
Публикуват договора за ски зоната в Банско
България няма концепция за развитие на зимния туризъм, а той включва дори и правене на снежни човеци, каза служебният екоминистър Юлиан Попов
26 март 2013, 12:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!