За 12-и пореден ден в различни градове на страната бяха организирани протести.
В началото те бяха срещу монополите и високите сметки за ток и парно, но вече са срещу политическата система в страната.
В София около 500 недоволни граждани се събраха около 18 ч. на Орлов мост, след което тръгнаха към Президентството, като по пътя си блокираха бул. "Цар Освободител". (Вж. видео)
Пред кабинета на президента те заявиха, че не желаят служебно правителство и настояват да не се допуска повтарянето на партийната въртележка чрез предсрочни избори. Според тях партиите, управлявали през 23-те години на прехода, не трябва да бъдат допускани отново до управлението.
След това шествието се върна отново пред Народното събрание, а малко по-късно - и на Орлов мост.
Протестиращите скандираха: "Мафия" и "Всеки ден ще е така, до победата", "Всички вън", "Много сме, силни сме", "Не се продаваме".
Те обаче се обявиха срещу провокациите. БНТ съобщи, че в шествието отново са се появили младежи с маски, но хората са се разграничили от тях и са успели да свалят маските им, за да покажат лицата им.
Около 20 ч. организаторите обявиха края на протеста и призоваха множеството да се разотиде.
Утре отново ще има протест.
Във Варна недоволните граждани се събраха около 18,30 ч.
Те поискаха свикване на Велико народно събрание, промени в Конституцията и намаляване на броя на депутатите поне наполовина. Протестът премина традиционно под формата на шествие по централните булеварди във Варна. Нямаше напрежение между полицаите и множеството.
По-рано през деня беше направен опит да бъде избран легитимен инициативен комитет, който да представи исканията на протестиращите пред местната и централна власт, но опитът се провали.
Между протестиращите се разгоряха остри спорове кои са истинските цели и кои трябва да бъдат избрани като представители.
По всяка вероятност утре от 18,00 ч. отново ще се състои митинг.
В Бургас протестът бе пред сградата на енергоразпределителното дружество EVN.
Събитието премина спокойно. Полицейското присъствие в района на главната улица на града бе засилено, предаде агенция "Фокус".
По-рано днес
бургазлии избраха девет души, които да бъдат включени в граждански инициативен комитет.
Очаква се избраниците на протестиращите да изготвят протестна декларация, която да обхване конкретни искания. Документът ще бъде изпратен на президента.
От новосформирания комитет заявиха, че подкрепят исканията в национален мащаб за свикване на Велико народно събрание, промяна на законите и Конституцията, намаляване на броя на народните представители. Те настрояват и за мажоритарни избори и гражданско участие във всички държавни институции.
Бургазлии обаче настояват да участват и в събранията на общината и да поставят въпроси, които да бъдат разисквани.
Гражданският инициативен комитет ще направи опит да се свърже и с други подобни структури от цялата страна, ако има сформирани такива.
В Пловдив протестиращите около 300 души блокираха движението по възловите булеварди "Шести септември" и "Цар Борис III Обединител" и протестираха пред сградата на EVN.
Те носеха българското знаме и скандираха "Всеки ден ще е така до победата", "EVN е мафия", "Долу монополите", "Не искаме олигарси".
Хората поискаха силна икономика без монополи и нов морал. Те се заканиха, че въпреки безвластието, което цари в момента, протестите ще продължат.
Мирният протест в Русе прерасна в гражданско неподчинение. (Вж видео)
Началото беше поставено с шествие по централната улица "Александровска", в което се включиха около 2000 души. Те стигнаха до сградата на общината, като през цялото време скандираха "Българи, юнаци", "Мафия". Издигнати бяха плакати с надписи: "Искаме експертно правителство", "Монополите - вън от България". Исканията на протестиращите бяха за нова конституция, Велико народно събрание, мажоритарни избори и експертно правителство.
По-късно част от тях - около 200 младежи, се отправиха по бул. "Цар Освободител", като затвориха кръговото кръстовище край областната полицейска дирекция в централната част на града.
След като направиха една обиколка, младежи седнаха на пътното платно на един от входовете и изходите му и така блокираха движението по бул. "Липник".
Полицаите проявиха максимална търпимост, за да не се стигне до сблъсъци, съобщи БГНЕС. Те на няколко пъти помолиха протестиращите да се оттеглят и да пропуснат автомобилите. През цялото време младежите скандираха "Всеки ден ще е така до победата", заканвайки се първоначално да останат на кръстовището през цялата нощ и пеейки националния химн. Впоследствие все пак решиха да пуснат движението и се отправиха отново по бул. "Цар Освободител" - този път към Кооперативния пазар, като вървяха в средата на пътното платно. След това тръгнаха по международния булевард "България" с намерение да блокират ГКПП "Дунав мост", но по пътя към моста промениха решението си и се разотидоха.
Около 600 души се включиха в протест в Пазарджик. Участниците в шествието се събраха в градинката пред читалище "Виделина". Преди да тръгнат по централния булевард "България" водачите на шествието отправиха апел за опазване на обществения ред и благодариха на полицаите за охраната на протеста и отношението към участниците в него. Последваха аплодисментите за всички полицаи.
В охраната на протеста бяха ангажирани над 200 полицаи и около 10 полицейски автомобила.
Протестиращите скандираха "Мафия", "Да си върнем България", "Монополите вън", "Елате с нас, протестът е за вас".
Шествието се предвождаше от голямо черно платно с надпис "Те погребаха България". Протестиращите преминаха през пешеходната зона на Пазарджик и спряха през сградата на EVN.
Пред нея около 50 полицаи не допуснаха участниците да се доближат до входа. Протестиращите скандираха "Мафия" и "Вън". Митингът приключи пред сградата на община Пазарджик без инциденти.
Представителят на организаторите Виктория Ракова съобщи, че шествие ще има и утре от 17,30 ч. Тя призова хората да формулират писмено своите искания и да ги предоставят на организаторите, за да може да бъдат обобщени и изпратени до
президента.
Няколко десетки души се събраха на поредния протест срещу ЧЕЗ и монополите в Благоевград, преминал мирно и тихо.
Протестите спират до неделя, обявиха организаторите. В събота предстои среща на инициативните граждански комитети в страната, на която ще бъдат обсъдени по-нататъшните действия и формулирани исканията на протестиращите граждани.
Връщаме се отново на първите искания на протестите - срещу високите цени на електроенергията, монопола и безобразията на електроразпределителните дружества и наказания за тези, които са подписвали договорите с тях, заявиха още ораторите на днешния митинг. Те обясниха, че се е стигнало до призива за оставка на правителството, защото тези искания не са получили отговор.
Протести имаше и в Плевен, Враца и Търговище.
Няколко десетки граждани се събраха на контрапротести в подкрепа на Бойко Борисов в Пазарджик и Дупница.
По-рано през деня почти всички жители на с. Бисер се включиха в подписа в подкрепа на правителството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!