Икономическите проблеми изкараха българите на улиците, смята посланикът на САЩ у нас Марси Рийс.
"Премиерът Бойко Борисов заяви още миналата пролет, че се отказва от строителството на АЕЦ "Белене" по икономически причини. Хората в България излязоха на улиците именно по икономически причини", заяви в интервю за БНР посланик Рийс.
Темите на протестите са различни, но като цяло налице е усещането, че хората не могат да посрещат своите нужди, отбеляза дипломатът.
"Въпреки икономически проблеми обаче, българите не трябва да губят вяра във върховенството на закона. Силно се надявам следващото правителство да не изоставя темите, свързани с това, тъй като върховенството на закона и свободата на медиите са в основата на икономическото развитие и прогреса", каза още Марси Рийс.
Тя откри днес изложението за пътуване, туризъм и образование в САЩ "Открий Америка" с цел популяризирането в България на възможностите на пътуване, туризъм и образование в САЩ.
Събитието е в Зала 6 на НДК от 9,30 до 18 ч., като входът е свободен за всички посетители.
Над 75 хил. души пътуват между САЩ и България всяка година,
заяви посланикът на САЩ. "Непрекъснато чувам истории от българи за това как участието в тази програма не само им е дала шанс да опознаят САЩ, но и да подобрят английския си, а някои дори я описват като преживяване, което е преобърнало живота им", посочи Рийс.
В рамките на изложението посетителите ще могат да се запознаят с редица програми, които ще им помогнат да научат повече за възможностите за пътуване и обучение в САЩ.
"Миналата година 764 хил. чуждестранни студенти са посещавали американски университети, вие можете да увеличите този брой на 765 000", посочи Рийс. Тя призна, че
съществува тенденция за спад на българските студенти, учещи в САЩ.
"За нас това не е много приятно, ето защо организираме такива мероприятия като днешното, за да предоставим нови възможности да научите повече за начините образованието в САЩ да бъде по-достъпно, по-приятно и по-евтино. Стремим се да направим процеса на кандидатстване за визи възможно най-достъпен", посочи посланик Рийс.
Тя изтъкна, че в мнозинството от случаите, когато хората кандидатстват за виза, те я получават, а туристическа или бизнес виза обикновено е с 10-годишен срок на валидност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!