21 милиона лева заложи правителството в план-сметката за разходите по подготовката и произвеждането на избори за народни представители.
Решението бе взето на днешното заседание на Министепския съвет.
В план-сметката не е включена цялата сума, която ще трябва на Министерство на външните работи за организиране на изборите в чужбина.
Разходите по бюджета на ЦИК възлизат на 3 250 000 лева. Тези разходи се разпределят за възнаграждение на членовете на ЦИК, на сътрудници, материално-техническо осигуряване на дейността на ЦИК, за обработка на данните от гласуване и издаване на бюлетин с резултатите, за разяснителна кампания на ЦИК за правата и задълженията на гражданите.
По бюджета на Министерски съвет за организационно-техническа подготовка на изборите са заложени 13 120 000 лева, от които за възнаграждения на членовете на районни и секционни комисии – 6 милиона лева, за логистично осигуряване на изборния процес от администрацията на МС, областните и общинските администрации – 7 милиона лева.
Разходите по бюджета на Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Главна дирекция ГРАО са 700 000 лева, а по бюджета на МВР – 3 300 000 лева за охрана.
Разходите по бюджета на Министерство на външните работи, в това число за организацията на международен пресцентър, са 550 000 лева, но е възможно да се увеличат.
По бюджета на Министерство на отбраната са предвидени 40 000 лева, а по бюджета на Министерство на образованието – 40 000 лева, предвидени за училищата.
Междувременно днес от ръководството на ЦИК предупредиха, че
нововъведенията в Изборния кодекс могат сериозно да забавят обявяването на изборния резултат,
като забавянето ще дойде основно от тромавата процедура на задължителното въвеждане на ксерокопия на протоколите от секционните избирателни комисии.
Ксерокопирането ще забави съответно процеса пред районните избирателни комисии и съответно крайното обявяване на резултата, макар в новото законодателство той да е вече четири дни след приключване на изборния ден, вместо досегашните три, каза Румяна Сидерова, зам.-председател на ЦИК.
По тази причина ще се иска разширяване на състава на СИК, но в законовите рамки, отбеляза Сидерова.
Крайният срок за регистрация на партиите за парламентарните избори е 15 дни преди тяхната дата, според новия изборен закон. Това налага бързото изготвяне на изборните книжа и на тяхното обнародване, посочи Сидерова.
Тя обясни, че ЦИК няма да чакат указания по закон петдневен срок след указа на президента, а ще действат максимално бързо.
Друга важна новост в Изборния кодекс, според ръководителите на ЦИК, е възможността да се обявят списъците със заличените лица на сайта на общините, което да стане в десетдневен срок преди изборите.
В тези списъци ще фигурират лицата, лишени от свобода, подалите заявления, че ще гласуват по настоящ адрес и в чужбина. Срокът за обжалване на засегнатите от този списък е три дни след публикуването му.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!