Министрите в оставка на правосъдието и по управление на средствата от ЕС – Диана Ковачева и Томислав Дончев, написаха съответно шестица и петица при представянето на отчетите за работата на министерствата им.
Ковачева заяви, че
оценява работата на екипа си за "шестица".
На пресконференция днес за отчета на ведомството, Ковачева каза, че единственото, за което съжалява е, че не й е стигнало времето да довърши работата си.
Тя посочи, че очаква новият Наказателен кодекс да бъде завършен до средата на май, което ще се случи от екипа на служебното правителство. По думите й проектът е пред завършване и скоро ще има продукт, готов за сериозно обществено обсъждане.
Министърът в оставка отчете, че работата по кодекса за административни нарушения и наказания е завършила, а анализът на знаковите дела у нас е на финалната си права.
Ковачева отбеляза като постижения на екипа й реформата на съдебната система и въвеждането на по-голяма прозрачност при изслушването на кандидати. Тя напомни за магистратите, които не бяха одобрени за определени постове и за въвеждането на пряк избор на членове на ВСС.
Ковачева посочи, че се надява скоро да бъде завършен и проектът за електронно правосъдие.
Оставям системата в добро състояние,
от тук нататък въпрос на политическо благоразумие е постигнатото да се развива, за да се получат резултатите, които всички очакваме, отчете пък Дончев при отчета за свършеното през последните три години в сферата на управлението на европарите.
Той си постави оценка "много добър" за изтеклия период и отбеляза, че през тези три години управляващите са успели да направят от европейските пари нещо реално, нещо, което може да се пипне и да се ползва.
Министър Дончев припомни, че преди три години системата е била крехка, нестабилна и едва е започвала да работи. Сега системата е стабилна, познава себе си и е в състояние да се самоконтролира, когато допуска грешка. Въведеният жесток и ефективен контрол и правилото всеки да плаща за грешките си е довело до под 2% грешки, което е сред най-ниските в ЕС.
Дончев отбеляза, чене е успял с по-значимите реформи, които е планирал.
Смятам, че по-голяма централизация на национално ниво и децентрализация по отношение на регионалните структури биха дали по-голям ефект, отбеляза той и добави, че не е успял също да създаде справедлив механизъм за подпомагане на общините с най-тежки финансови корекции.
Това правителство започна с плащания от 150 млн. лв., което е около 1%, а в момента плащанията са над 5,7 млрд. лв., което е почти 37%. Започнахме с обем 20% договорени средства, а сега за изпълнение са вкарани 16,1 млрд. лв., което е 103$ от цялата финансова рамка, каза министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!