В интервю за Би Ти Ви (btvnews.bg) банкерът, неотдавна обявен за Мениджър на 2012 година, в качеството си на представител на Асоциацията на банките в България, напомни, че "новите лица в политиката представляват опасност за икономиката".
Според Левон Хампарцумян въпросът дали плоският данъкът е висок, или нисък, измества фокуса на дебата от това как се харчат постъпленията от него и дали имат необходимия социално-икономически ефект.
"В добри години приносът на плоския данък е да насърчи предприемачеството," подчерта той в отговор на твърдението на бившия депутат от БСП Пламен Орешарски.
Орешарски, някогашен зам.- председател на СДС, а след това финансов министър в правителството на Станишев, твърди, че БСП, която въведе плоския данък, сега възнамерява да го отмени, ако дойде на власт. "В партията винаги е имало дебат за плоския данък," призна той, като посочи, че и в обсъжданата в момента предизборна програма се обсъжда въвеждането на прогресивното подоходно облагане.
Хампарцумян, Орешарски и финансиста Емил Хърсев се обединиха в студиото на Би Ти Ви около тезата, че евентуалното „спасяване"
на българската икономика чрез заем отвън би имало прекалено
неблагоприятни последици.
"Не можем да изядем повече, отколкото сме произвели и това е икономическият закон," посочи Емил Хърсев. "Лошо е да вземаш заеми, които не знаеш как ще платиш," смята Хампарцумян.
"Ако
се изкушим да вземем заеми, след време ще плащаме много висока цена,"
предупреди Орешарски. Той допълни, че заплатите са
свързани с конкурентноспособността. "Без реални промени в икономиката
волевото увеличение на минималната работна заплата най-малкото означава
повече хора на улицата," категоричен е той.
Има проблеми с възстановяването на нормалния бизнесклимат. Такъв няма заради лошата външна среда, но и заради хаотична вътрешна политика, която внесе голяма несигурност в икономическите среди," каза Пламен Орешарски. Според него бизнесът в България се нуждае от сигурност и предсказуемост на данъчната политика.
Това мнение подкрепи и Левон Хампарцумян, според когото малкият и среден бизнес първо е бил задушен от спрените плащания за свършена работа през 2009 г., а след това е подложен на „рекет" чрез постоянни данъчни проверки. Банкерът смята, че "Дянков е нанесъл много повече щети на българската икономика от Брюксел".
„ЕС не е пречката за нашия икономически растеж, причините са вътрешни," категоричен е той.
И тримата експерти са сигурни, че кипърският сценарий няма как да се развие в България.
"Случаят с Кипър е много специфичен, защото финансовият сектор в страната е 5-6 пъти по-голям от брутния й вътрешен продукт. „Кипър засега няма нищо общо с България, но ако България вземе заем, ще изпадне пред същата опасност," предупреди Хампарцумян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!