Ки исията по икономическа политика, енергетика и туризъм прие на първо четене законопроекта за промени в Закона за енергетиката, внесен от Мартин Димитров и Диан Червенкондев.
Промените предвиждат ДКЕВР да може да променя цените на тока на период, по-малък от регулаторния едногодишен период.
Комисията отложи законопроекта за промени в ЗЕ, внесен от Георги Анастасов от Коалиция за България.
Този законопроект предвижда промени в сектор топлоенергетика.
Председателят на икономическа комисия Мартин Димитров предложи приетият на първо четене законопроект да бъде гласуван веднага и на второ четене.
Йордан Цонев предложи да се подготви доклад за второ четене на законопроекта, в който да се включи предложение за създаване на консултативен съвет към МИЕТ.
Министърът в оставка Делян Добрев не възрази срещу това предложение и то бе прието от комисията. Така
законопроектът може да бъде приет и на две четения в пленарна зала още утре.
Добрев предложи на депутатите от икономическата комисия в парламента в последните дни от работата на 41-то Народно събрание да бъдат приети спешно допълнителни промени в Закона за енергетиката.
Трябва да имаме нов състав на ДКЕВР, избран с две трети мнозинство от Народното събрание, заяви Добрев.
Трябва между първо и второ четене на законопроекта за изменение на Закона за енергетиката да приемем и допълнителни промени, които предвиждат
разделянето на НЕК от ЕСО,
каза Добрев. Ако не бъде приет този текст от това НС и чакаме да се сформира нов парламент, ще минат близо шест месеца, а това ще бъде много голямо забавяне, посочи министърът в оставка.
Добрев обяви, че трябва да има промяна в закона за приватизация, която да позволи в "Набуко Интернешънъл" да се включи с 50% акционерен дял консорциумът "Шах Дениз 2".
Според Добрев тази промяна също е много спешна.Трябва да помислим и
да регламентираме плащанията към ВЕИ централите,
посочи още Добрев. Според мен трябва да бъде променен методът на плащане и средствата от зелена надбавка да бъдат събирани в специален фонд, в който да влизат и 100 процента от средствата от квотите въглероден диоксид, каза Добрев.
Според него това трябва да стане паралелно с приемането на Закона за опазване на околната среда, за да може, от една страна, да се гарантират плащанията към ВЕИ производителите, без да се натоварва крайната цена на тока, а от друга страна, ако приходите от квотите парникови газове са достатъчно високи, да се търси възможност за намаляване на надбавката за зелена енергия, каза Добрев.
Той подчерта, че всички тези промени са спешни и трябва да се приемат от това Народно събрание, след като бъдат приети в пленарната зала промените в Закона за енергетиката, внесени от Мартин Димитров и Диан Червенкондев.
Добрев отбеляза, че има постъпило
предложение от ДКЕВР от енергийния микс за регулирания пазар да бъде изключена енергията, произвеждана по комбиниран способ от заводските централи.
Трябва да се прецени дали тази стъпка няма да ни вкара в неизпълнение на европейски директиви, отбеляза министърът в оставка.
Той посочи, че другото предложение на ДКЕВР е за една година да бъдат спрени всички плащания към производителите на зелена енергия. Според Добрев обаче това би създало повече проблеми, отколкото би решило, и затова създаването на фонд е по-добър вариант. Предложението за създаване на фонд, в който да се събират средствата от зелената добавка и квотите въглероден диоксид бе дадено първоначално от ЕВН.
На заседанието на комисията то бе подкрепено и от Николай Ненков от КНСБ.
ДКЕВР ще може да променя цените на тока за по-малко от година
Това право й осигуряват законови промени, приети от икономическата комисия в парламента
26 февруари 2013, 14:15
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!