Цачева: Парламентът ще бъде разпуснат вероятно на 14 или 15 март
Цачева: Парламентът ще бъде разпуснат вероятно на 14 или 15 март   
Източник: БГНЕС
8

Председателят на 41-вото Народно събрание Цецка Цачева коментира, че е осъзнала, че балансът между финансовата дисциплина и политиката за създаване на работни места е нарушен, когато хората излезли на протест срещу монополите и високите сметки за ток.

В интервю по БНР тя подчерта, че в последните дни от работата на парламента е важно да се свършат неотложните задачи, свързани със законодателната дейност.

Недовършени обаче ще останат законопроектите за водите, за службите, за предучилищното и училищното възпитание.

Липсата на време и липсата на доверие в този парламент са причините, според Цецка Цачева, които няма да позволят приемане на исканите от протестиращите промени в Изборния кодекс.

Тя прогнозира, че разпускането на парламента ще е вероятно на 14-и или 15-и март, което става, според Конституцията, с указ на очаквания утре служебен кабинет.

Цецка Цачева смята, че еврокомисар Кристалина Георгиева допуска възможността страната ни да вземе заем, с който да се повишат доходите,

но не от служебното правителство,

а от правителството, съставено след предстоящите парламентарни избори.

Тя очаква служебният кабинет да успокои гражданите и да следи за точното изпълнение на бюджета, както и да подготви и да проведе избори, които да не бъдат оспорвани.

По време на мандата си 41-то Народно събрание е приело 554 закона,

568 решения и 12 обръщения и декларации. Това сочи справка за периода от 14 юли 2009 г. до 11 март 2013 г., подготвена от парламентарния пресцентър и правна дирекция на Народното събрание.

Парламентът е имал 487 пленарни заседания, като 35 от тях са били извънредни. В 41-то Народно събрание са постъпили общо 940 законопроекта, като 515 от тях са внесени от Министерски съвет. От 14 юли 2009 г. до 11 март 2013 г. са били внесени 678 проекторешения, от които 589 от народни представители, както и 35 проекта за обръщения и декларации.

В 41-то Народно събрание са зададени 4020 въпроса и са отправени 685 питания.

Парламентарен контрол е провеждан в 145 пленарни заседания. Използваното парламентарно време за осъществяването на контролната функция на Народното събрание е 493 часа и 40 мин. По време на мандата са използвани пет форми на парламентарен контрол - въпроси и питания, разисквания по питания, вот на недоверие, вот на доверие, изслушвания.

За периода са проведени 14 разисквания по питания, отхвърлени са 4 вота на недоверие и е гласуван един вот на доверие, проведени са 8 изслушвания и са раздадени 98 доклада от изслушвания в комисии. От зададените въпроси 1901 са били с писмен отговор, а 2119 - с устен. При питанията 619 са били с устен отговор, а 66 с писмен. Отговорено е на 3496 въпроса и на 496 питания, а 148 въпроса и 26 питания са оттеглени.

По време на мандата на 41-то Народно събрание от ПГ на ПП ГЕРБ са отправили 170 въпроса и 48 питания, от ПГ на Коалиция за България - 2216 въпроса и 422 питания, от ПГ на ДПС - 150 въпроса и 30 питания. От ПГ "Синята коалиция" са задали 803 въпроса и са отправили 57 питания, от ПГ на партия АТАКА - 437 въпроса и 52 питания, от ПГ на РЗС - 22 въпроса и 5 питания и от независимите народни представители - 186 въпроса и 72 питания.

По брой на отговорените въпроси и питания министрите се подреждат така: министрите на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев и Лиляна Павлова - 517; министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов - 491; министрите на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и Делян Добрев - 390; министрите на здравеопазването Божидар Нанев, Анна - Мария Борисова, Стефан Константинов и Десислава Атанасова - 389; вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков - 379; вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов - 315; министърът на околната среда и водите Нона Караджова - 239.

По брой зададени въпроси и питания първите тринадесет народни представители се подреждат така: Димчо Михалевски - 356; Иван Николаев Иванов - 314; Мая Манолова - 216; Корнелия Нинова - 216; Ваньо Шарков - 190; Антон Кутев - 159; Михаил Миков - 141; Пенко Атанасов - 137; Лъчезар Тошев - 132; Яне Янев - 130; Петър Курумбашев - 125; Ангел Найденов - 110; Димитър Горов - 103.

По време на мандата на 41-то Народно събрание

бяха отхвърлени 4 вота на недоверие и гласуван един вот на доверие.

На 1 октомври 2010 г. 76 народни представители от ПГ на КБ и ДПС внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "заради провала на политиката му в сферата на здравеопазването". На 8 октомври 2010 г. "за" вота гласуваха 70 депутати, 144 бяха "против" вота и подкрепиха кабинета, един депутат се въздържа.

На 10 юни 2011 г. 68 народни представители от ПГ на Коалиция за България и ДПС внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "заради провала на антикризисната политика на правителството и тежките последици за хората". На 17 юни 2011 г. вотът беше отхвърлен, като за вота гласуваха 70 депутати, 124 бяха против вота и подкрепиха кабинета, двама депутати се въздържаха.

На 18 юли 2011 г. 73-ма народни представители от ПГ на ДПС и Коалиция за България внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов "за провала на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенгенското пространство, полицейщината и нарушаването на основните човешки права." Вотът беше отхвърлен на 26 юли 2011 г., като 143 народни представители бяха против вота, "за" бяха 91 депутати, един се въздържа.

На 6 април 2012 г. 48 народни представители от ПГ на КБ и Атака внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов за "спиране изграждането на АЕЦ "Белене" и провалената енергийна политика на България". Разисквания не бяха проведени и вотът не беше гласуван, тъй като 8 народни представители от ПГ на Атака оттеглиха подписите си.

На 19 юли 2012 г. 74 народни представители от ПГ на КБ, ДПС и независим народен представител внесоха искане за гласуване на недоверие на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов за "провала на правителството в областта на правосъдието и вътрешните работи". На 26 юли 2012 г. вотът беше отхвърлен със 72 гласа "за", 136 "против" и двама "въздържал се".

В 41-то Народно събрание беше гласуван един вот на доверие по цялостната политика на Министерския съвет с министър-председател Бойко Борисов. Предложението, проектът за решение и мотивите бяха внесени на 19 януари 2011 г. Разискването и гласуването на доверие на МС бяха проведени на 20 януари 2011 г., като 140 народни представители подкрепиха кабинета, 60 бяха против, а 14 се въздържаха.

Коментари 8
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

8 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Зеленски: Русия се подигра с Китай

Зеленски: Русия се подигра с Китай

Свят Преди 48 минути

Зеленски: Разработваме нови средства за противовъздушна отбрана

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

Бурен вятър разруши покрива на библиотеката във Велики Преслав

България Преди 1 час

Има паднали дървени конструкции и ламарини

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

„Възраждане“: Имаме алтернативи за мнозинство

България Преди 3 часа

Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Украйна призова ядрените сили да предупредят Русия

Свят Преди 4 часа

Киев: Москва е заинтересована от продължаването на тази война

<p>Наруши ли Русия договора със САЩ за стратегическите оръжия</p>

Каква е разликата между хиперзвукова ракета и междуконтинентална балистична ракета?

Свят Преди 5 часа

Хиперзвуковите ракети и междуконтиненталните балистични ракети са предназначени за различни цели и работят с различни механизми

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Майка призна, че е убила 7-годишния си син

Свят Преди 5 часа

„Това беше трагичен инцидент, при който полицаи разследваха смъртта на малко дете от ръцете на майка му“, съобщи главен инспектор Уилямс

<p>Лидерският провал на Шолц</p>

Липса на човешка емпатия и политическа смелост: Лидерският провал на Шолц

Свят Преди 6 часа

Партията на Шолц изглежда решена да се провали безславно

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

7-те тайни за красота и младост на Деми Мур

Любопитно Преди 6 часа

Каква е тайната на красотата на актрисата, прочетете в материала

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Последните думи на убиец, екзекутиран в Алабама

Свят Преди 6 часа

Алабама извърши третата в страната екзекуция с използване на азотен газ

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Дженифър Лопес предизвика слухове за връзка с охранител

Любопитно Преди 6 часа

Лопес вярва, че „малко флирт може да подобри имиджа ѝ“

<p>Кремъл: Ракетата беше предупреждение към Запада</p>

Кремъл: Хиперзвуковата ракета беше предупреждение към Запада

Свят Преди 7 часа

Русия "ясно демонстрира" как ще изглежда отговорът ѝ

Снимката е илюстративна

Мъжът, инсценирал смъртта си, изпрати 24-секундно видео

Свят Преди 7 часа

24-секундното видео, което Боргуордт е изпратил на властите, е заснето в стил селфи и го показва в апартамент с бели стени

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

Главчев за Шенген: Нещата вървят по план

България Преди 8 часа

Финалното решение ще бъде взето декември, добави премиерът

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

МВнР с позиция за трите заповеди за арест, издадени от МНС

България Преди 8 часа

"България подкрепя независимостта, интегритета и безпристрастността на МНС в отговорната му мисия да разследва най-тежките престъпления по международното право"

<p>Режат ръце, изтръгват нокти, изгарят хората живи</p>

Журналист разкри тактиката на Вагнер за дезинформация в Африка

Свят Преди 8 часа

"За мен е важно да споделя тази история, за да може да се въздаде справедливост"