Кризата в Европа взе поредната си жертва, след като правителството на България подаде оставка след неколкодневни национални протести срещу мерките за икономии, високите цени на електричеството и корупцията сред управляващите. Така вестник "Уолстрийт джърнъл" обобщава събитието на деня в България и добавя, че решението е шокирало дори българите въпреки разрастващите се протести.
Новината беше отразена от всички големи информационни агенции.
Изненадващото падане на правителството може да усложни усилията за съставяне на служебно правителство, тъй като президентството разполагаше с малко време да обмисли подобна възможност, цитира "Уолстрийт джърнъл" думите на български анализатор.
Вестникът припомня, че мерките за икономии свалиха редица правителства в Европа, но "г-н Борисов, бившият бодигард на някогашния диктатор от съветската епоха Тодор Живков, се радваше като че ли на относителен имунитет през последните месеци, отчасти защото замрази заплатите и пенсиите, а не ги намали".
Въпреки че благодарение на строгата фискална политика България остана едно от стабилните места в Европейския съюз за разлика от Румъния и Унгария, които имаха нужда от международна помощ, популярността на премиера и десноцентристкото правителство спадна напоследък след серия скандали, свързани с правителствени служители. В понеделник Борисов уволни финансовия министър Симеон Дянков, привърженик на строгите икономии, за да смекчи критиките, а вчера правителството се зае да намали цената на електричеството и да отнеме лиценза на най-голямото чуждестранно електроразпределително дружество, рискувайкидипломатически скандал. Но стъпките на кабинета не удовлетвориха протестиращите, които отново излязоха на улиците въпреки ниските температури. Тълпата обвини правителството в корупция, скандирайки "Мафия".
По-подобен начин описват събитията в България от последните дни и други чуждестранни медии.
"Ню Йорк таймс" отбелязва, че протестите в България в неделя вечер са били най-големите в страната от 16 години насам. Вестникът допълва, че опозиционните политически партии се опитват сега да се възползват от гнева на българите от затягането на коланите преди приближаващите избори през юли, които сега може да бъдат изтеглени по-рано.
Чуждестранните медии не пропускат да споменат, че сред
изложените от премиера Бойко Борисов мотиви за оставката е
използването на сила срещу протестиращите от полицията.
"Всяка капка кръв е петно за нас. Не мога да гледам парламент, обграден от барикади, това не е нашата цел, нито подходът ни, да се пазим от народа", цитира неговите думи пред Народното събрание "Ню Йорк таймс".
Вестник "Файненшъл таймс" коментира, че внезапната оставка
на Борисов, бивш полицейски шеф с имидж на мъжкар,
може да е
игра и неговата партия ГЕРБ отново да победи социалистите на
изборите.
Би Би Си смята, че правителството е загубило подкрепа, след като изостави плановете да построи нова ядрена централа в Белене.
Руските експерти смятат, че правителствената криза в България е назрявала от пролетта на миналата година, когато премиерът Борисов нареди да се замрази строителството на атомната централа в Белене, заради разногласията с руската страна за цената на проекта, пише и руският "Известия".
В скоро време едва ли трябва да се очаква кардинално подобрение на българския енергиен пазар, констатира изданието.
Сметките за ток и протестите в България свалиха правителството, пишат турските медии. Темата е водеща на световните страници на всички електронни медии в Турция със заглавия като: "Сметките за ток свалиха правителството" (НТВ), "Полицейски побой накара премиера да подаде оставка" (Си Ен Ен Тюрк),
"Правителството на съседите го удари ток"
(в. "Заман", в. "Хюриет"), "Протестите в България свалиха правителството" (в. "Радикал").
"Правителството в България, от която някога купувахме електричество, изпадна в тежко положение заради поскъпванията на електроенергията и премиерът Бойко Борисов обяви, че кабинетът днес ще подаде оставка", пише електронното издание на в. "Заман". Изданието напомня, че България дълги години е продавала електричество на Турция по силата на споразумения от 1975 г., като продажбите на българска електроенергия за Турция са били прекъснати през 2004 г.
Електронните издания на гръцките вестници отразиха новината като водеща в международните си бюлетини. "Икономии и полицейско насилие доведоха до оставката на кабинета Борисов", посочва в заглавие в. "Имерисия". Цялото правителство се оттегли под тежестта на масовите протести срещу рестрикциите и високата цена на тока, разтърсили през последни дни страната, отбелязва изданието. Няма да участвам в управление, в което полицията се бие с хората, цитира "Имерисия" думите на Бойко Борисов в парламента.
В. "Етнос" отделя място и на изказването на Иван Костов, който е обвинил кабинета, че се оттегля от властта в момент, когато ключови въпроси като бедността, високите цени на тока, борбата с различните картели чакат своето решение. Оставката на премиера е бягство на управляващата партия ГЕРБ от отговорност, цитира изданието българския десен лидер, според когото Борисов просто е предал управлението на страната на БСП и ДПС.
Тази оценка се дава и от в. "Елефтеротипия". В подзаглавие вестникът изтъква, че българската опозиция говори за дезертиране на кабинета от властта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!