Почтено, компетентно и ангажирани изглеждат всички хора, които към момента видяхме, посочени от президента, коментира Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" министрите от служебното правителство.
Впечатленията на този етап на всички нас, наблюдателите, са само най-първи, още повече, че не всички имена на министри успяхме да чуем, а част от тях са непознати за по-широката публика, каза тя.
"Но все пак първото впечатление, което оставя у мен служебният кабинет, назначен от президента, това е за едно балансирано правителство, което изглежда от достатъчно компетентни хора, които ще могат да се справят почтено и с ангажираност със задачите, които са им поставени", каза Димитрова.
Сега всички си даваме сметка, че най-важното е да се видят действията на правителството и след това да можем да съдим по-точно, продължи тя.
Според нея,
настроенията в хората са двупластови, двупланови.
"От една страна, през деня виждаме страната в работен ритъм, хората са достатъчно ангажирани. Виждаме работна, отрудена среда, хората действително са леко притеснени. От това, което можах да видя два дни в страната, основното оплакване е от липсата на работа и от стагнацията - замиране.
В същото време вторият план - надвечер вече започва да се събужда, като че ли все още пластът на протестите. Не така ярки, не така масирани, както в първите дни, но все още има една енергия у хората това, заради което са протестирали, да не бъде забравено и поне да бъдат достатъчно настойчиво поставени техните искания", каза социологът.
"Но все пак аз, и като социолог, бих отдала по-голямо значение на мнението на мълчаливото мнозинство, на хората, които настояват на първо място за работа, сигурност, доходи и за една нормална политическа среда без всякакви ексцесии, без всякакви допълнителни напрежения, които могат да влошат и без друго нелекото икономическо състояние", каза Боряна Димитрова.
Служебното правителство копира слаби места на предишното, като се опитва да се избави от тях, коментира социологът Васил Тончев, директор на социологическа агенция "Сова Харис".
"Начинът, по който е конструирано правителството, всъщност показва основни слабости, които бяха допуснати в предишния кабинет. Самият факт, че
социалният министър сега е вицепремиер, а не министър в ресора на финансовия министър,
който тогава беше вицепремиер, показва много съществена разлика.
Акцентите, които се поставят в икономиката - тогава имахме по-скоро министър на енергетиката, а не на икономиката и в този сектор се получи доста голям срив", добави Тончев.
Според него дали съставът на служебния кабинет отговаря на очакванията на народа, ще се види в процеса на работата.
"Моите лични впечатления са, че се прави доста сполучлив ход, че е заложено на професионалисти, на хора, които са се доказали с работата си в съответни области, и които нямат политическа окраска.
От гледна точка на кратките цели, които имат, мисля, че може да се получи един доста добър екип, който да свърши добра работа, който да бъде едно много добро огледало за това, което е било досега, а пък също така да бъде важен критерий за следващите, които ще дойдат след два месеца", посочи Васил Тончев.
Според него това правителство ще успее да изпълни заложените приоритети.
Главната задача на служебното правителство е да организира свободни, честни и демократични избори, коментира социологът Юрий Асланов.
Фигурата на министър-председателя едва ли ще предизвика негативни настроения на улицата и вътре в България, каза Асланов. Според него
фигурата на Марин Райков е послание към Европа,
че България ще се държи в европейската посока на развитие и ще запази Конституцията си и ценностите си.
"арин Райков има добро име в Европа и е дипломат от кариерата си, той ще бъде и външен министър и няма да бъде толкова ангажиран с вътрешните дела, а по-скоро ще се опита да успокои Европа, допълни Асланов.
Рано е да се каже какви ще бъдат ролите и отговорностите на служебното правителство, смята той.
"Акцентът в първоначалните коментари ще бъде върху няколко странни, меко казано, избори на президента. Има фигури в правителството, които очевидно нямат компетенции за предложените им постове", каза Асланов.
Според него президентът Плевнелиев е начертал една много амбициозна програма за този служебен кабинет, който е с ограничен времеви мандат.
"Акцентът върху малките и средни предприятия или изплащането на дълга на бизнеса, който надвишава няколкократно Брутния вътрешен продукт на България, както и още някои странни идеи, които бяха обявени от президента, ме карат да се питам - дали това е възможно и то не е възможно", заяви Асланов.
По думите му остава съмнение за лобистки интереси, които ще бъдат застъпени в кабинета, защото има слени ресурси, които досега през парламентарната машина се били блокирани и не са могли да бъдат раздадени.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!