Н ужни са по-твърди действия срещу тероризма след атаките в Париж, заяви днес на срещата на Г-20 президентът на ЕС Доналд Туск, цитиран от ДПА.
Туск отбеляза, че е говорил с френския президент Франсоа Оланд и Франция очаква дела.
"Това не може да бъде просто поредната среща на върха", каза европейският ръководител и добави, че "думите не са достатъчни, сега е време да се действа". Туск посочи, че Г-20 има специална отговорност да се заеме с международните финансови системи, снабдяващи с пари терористичните мрежи.
Той призова всеки от лидерите на Г-20 да съсредоточи военните действия върху "Ислямска държава". "Те са истинският враг на свободния свят, а не съвременната сирийска опозиция", каза председателят на Европейския съвет.
Туск говори и за ситуацията с бежанците, която според него започва да се влошава след ударите на Русия по умерената опозиция в Сирия.
"Руските действия в Сирия трябва да бъдат в по-голяма степен фокусирани върху борбата с "Ислямската държава". Акциите срещу опозицията ще доведат до нови потоци от бежанци. Вече получаваме сигнали, че това е започнало", каза Туск, цитиран от ТАСС.
По думите му сътрудничеството между Русия и международната общност в Сирия е изключително важно, не само от гледна точка на борбата с ИД, но и за решаване на проблема с бежанците.
В Анталия председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер призова хората да не бъркат терористите с наистина търсещите убежище, допълва ДПА.
Организаторите и извършителите на тези атаки са именно онези, от които бежанците бягат, а не обратното, поясни Юнкер.
Можем да се справим с терористичната заплаха и да помогнем на бежанците, само ако се обединят усилията на целия свят.
Това заяви по-рано днес президентът на Русия Владимир Путин на неформална среща с лидерите на БРИКС, които се събраха в Анталия покрай срещата на върха на Г-20.
„Винаги сме се обявявали за обединяване на усилията за ефикасна борба срещу терористичната заплаха. Естествено, необходимо е да се действа в строго съответствие с Устава на ООН, на международните норми и да се зачитат суверенните права и законните интереси на всяка държава“, цитира ТАСС думите на Путин.
От своя страна американският президент Барак Обама определи убийствата в Париж, за които "Ислямска държава" пое отговорност, като нападение над цивилизования свят и заяви, че САЩ ще работят с Франция за намиране на отговорните и предаването им на съда, предаде Ройтерс.
Както казахме на президента Оланд и на френския народ, а сигурен съм и всеки друг е направил, ние сме солидарни и ги подкрепяме в преследването и намирането на извършителите на това престъпление и даването им под съд, каза Обама на съвместна пресконференция с турския президент Реджеп Тайип Ердоган преди срещата на върха на Г-20.
Междувременно след пристигането си в Анталия, френският министър на финансите Мишел Сапен заяви, че
Франция очаква от държавните и правителствените ръководители на Г-20 конкретни решения срещу финансирането на тероризма.
Освен изразените солидарност и съчувствие след атентатите в Париж, Франция ще иска конкретни решения в борбата срещу финансирането на тероризма, каза Сапен, който заедно с министъра на външните работи Лоран Фабиус представлява президента Франсоа Оланд на срещата на върха на Г-20.
Двудневната среща на върха на лидерите на групата Г-20 на най-големите икономики в света, която обикновено се фокусира върху икономически въпроси, този път е с приоритет борбата с тероризма.
Над 30 хотела и периметър от около пет квадратни километра в курорта Белек на практика са изолирани от външния свят.
Полицаи на всеки 50 метра, самолет-радар последен модел, морски патрули - турските власти са взели всички мерки, за да гарантират сигурността на срещата, предаде АФП.
Над 12 000 полицаи и представители на жандармерията ще бъдат на пост денонощно, обяви вътрешният министър Селями Алтънок.
В срещата участват общо 13 хил. души, без да се броят представителите на неправителствени организации, бизнесмени и 2500 акредитирани журналисти.
Само лицата с акредитация са допуснати в така наречената "червена зона", където се намират 30-те хотела, в които са настанени делегациите. Стъклата на прозорците на хотелите са подменени с бронирани стъкла.
Над 350 охранителни камери със системи за разпознаване на лица и регистрационни номера са инсталирани в района на срещата.
Над зоната постоянно лети най-модерен самолет-радар, а изтребители Ф-16 са в готовност за излитане. По море патрулират катери на бреговата охрана, на рейд са няколко кораба на турските военноморски сили, както и американският есминец "Доналд Кук".
Пътят от летището в Анталия до курорта Белек, който е около 20 км, е с отцепено "ВИП-трасе" - едната лента е отделена само за участниците в срещата, а в другата се осъществява обичайният трафик. ВИП-трасето е напълно отделено с полицейски заграждения, охранявани от полицаи и специалните служби в бронирани джипове и снайперисти на покрива.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!