О бщо 23 души са били арестувани, а десетки оръжия иззети в серия от акции на полицията срещу предполагаеми ислямисти в цяла Франция, съобщава Би Би Си, позовавайки се на официални източници.
Акциите са следствие от кървавите атентати от 13 ноември в Париж, които отнеха живота на 129 души.
Вътрешният министър Бернар Казньов потвърди за арестите и разкри, че сред иззетите оръжия имало и гранатомет.
Още 104 души са били поставени под домашен арест, информира той.
„Нека бъде ясно за всички, че това е само началото и тези акции ще продължат”, категоричен беше Казньов, цитиран от агенция Ройтерс.
Един арест е бил извършен и в Германия.
Задържането е станало още в събота, а арестуваният е алжирец, който миналата седмица пред други мигранти в в бежански център в Западна Германия е заявил, че в Париж ще има атентати.
„Смята се, че преди седмица, в неделя или понеделник, той е заявил пред други бежанци, че една или няколко бомби ще избухнат в Париж”, заяви говорителят на прокуратурата на град Арнсберг Вернер Волф.
Прокуратурата проверява дали алжирецът е виновен за отказ да съобщи за готвено престъпление и дали е знаел за нападенията, които окървавиха Париж в петък вечерта, или просто се е опитвал „да се прави на интересен”, добави говорителят.
Мъжът е задържан, след като двама сирийци се свързали с полицията и съобщили, че алжирецът им казал, че Париж ще бъде потопен „в страх и терор”, отбелязва Асошиейтед прес.
Във Франция над 10 000 души имат досие "С" (като "сигурност")
в службите за сигурност заради радикално поведение, в това число ислямистките екстремисти, съобщава АФП. Сред тях е атентаторът самоубиец в концертната зала "Батаклан" в Париж Омар Исмаил Мостефаи.
Генералната дирекция за вътрешна сигурност ежедневно допълва тази база данни, в която влизат ултраси, членове на крайнолеви и крайнодесни групировки и други лица с екстремистко поведение.
Сред тях над половината са заведени като радикални ислямисти или лица с възможни връзки с терористични движения.
Досието "С" има за главна цел да привлича вниманието на силите за сигурност, ако лице с такова досие бъде проверявано или задържано. Тогава те незабавно трябва да се свържат с разузнавателните служби.
Някои от хората с такова досие са известни и са били осъждани
за терористични прояви, по-специално от атентатите през 1995 г. насам, а други са смятани са потенциално или реално радикализирани.
Такъв е случаят със заподозрени, споменати във връзка с извършени или осуетени нападения във Франция след януарските атентати срещу сатиричния вестник "Шарли ебдо" и еврейски супермаркет в Париж, в които бяха убити общо 17 души, както и с Мохамед Мера, извършил убийства в името на джихада в Югозападна Франция през март 2012 г.
Ясин Сали, който уби и обезглави шефа си Ерве Корнара през юни, също е имал досие "С" в продължение на две години, без обаче да е привлякъл вниманието на полицията.
Това е така, защото да имаш досие "С" не значи, че си под наблюдение постоянно или дори от време на време. "Това по-често е индикатор, нещо като термометър, който постоянно трябва да се следи и подхранва, за да е ефикасен", обясни полицай.
Освен от полицейските данни за криминално проявени лица, досиетата "С" се подхранват и от френските и чуждестранни разузнавания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!