В турската армия отмениха историческата забрана за жените офицери да носят мюсюлманска забрадка – хиджаб, в официално светската държава, предаде държавната Анадолска агенция, цитирана от АФП (AFP).
Този ход, нареден от министерството на отбраната на Турция, се отнася за жените офицери в генералния щаб, командните центрове и всички поделения на армията.
Жените могат да носят хиджаб под шапката или баретата си, стига той да е в същия цвят като униформата им и да не покрива лицата им.
Жената на Ердоган: Харемът е бил школа за жените
Ердоган: Никакво семейно планиране, ще се множим
Реформата ще влезе в сила, след като бъде обнародвана в държавен вестник. Засега не е ясно дали тя ще се прилага за жените, които участват в бойни мисии, но ще се прилага за всички жени кадети.
Управляващата партия с ислямски корени Партия на справедливостта и развитието (ПСР), чийто съосновател е президентът Реджеп Ердоган, отдавна настояваше да се премахнат ограниченията за жени, носещи хиджаб.
Турция отмени забраната за носене на мюсюлмански забрадки в университетите през 2010 г. Освен това на студентките беше позволено да носят забрадки в държавните институции през 2013 г., а през 2014 и в гимназиите. Последната ключова реформа, преди тази в армията, беше през август, когато беше позволено на жените в полицията да носят хиджаб като част от тяхната униформа.
Turkey lifts ban on hijab for women army officers https://t.co/0virCw6xwq pic.twitter.com/BwN8O2mKnJ
— Breaking News (@NewsfeedTr) February 22, 2017
Критиците на Ердоган отдавна обвиниха президента, че разяжда светските устои на съвременна Турция,
определени от нейния основател Мустафа Кемал Ататюрк, когато той превръща страната в светска република през 1923 г.
Мечтата на Ердоган - президентска система, на път да се сбъдне
Опозицията, уплашена от диктатура в Турция
Правителството отхвърля тези обвинения с твърденията, че позволява свободата на изповядване на вярата на всички турски граждани, независимо към кое вероизповедание принадлежат.
Турската армия традиционно се разглеждаше като най-силния бастион на светската държава
и беше традиционно враждебно настроена към всеки, който възприема ислямизацията на държавните институции.
Нейната политическа сила обаче беше отслабена, след като правителството увеличи контрола върху въоръжените сили в резултат на неуспешния опит за военен преврат от 15 юли 2016 г., за който беше обвинен, живеещият в САЩ ислямски проповедник Фетуллах Гюлен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!