355

Т урският президент Реджеп Тайип Ердоган превзе цялата власт в южната ни съседка, след като днес оглави заседанието на съвета за сигурност за първи път от опита за военен преврат срещу него, информира АФП.

Междувременно турските военновъздушни сили започнаха първите си удари срещу цели на обявената извън закона Кюрдска работническа партия (ПКК) в Северен Ирак, като знак, че Ердоган си е възвърнал пълен контрол над въоръжените сили.

Опитът за преврат срещу Ердоган от разбунтували се военни беше най-сериозният удар в 13-годишната доминация на президента в Турция, а самият той каза, че е

бил на 15 минути от това да бъде убит или отвлечен от заговорниците.

Президентът се върна в столицата Анкара във вторник късно вечерта за първи път след метежа и председателства срещата на съвета за сигурност в двореца си. На заседанието участваха началникът на генералния щаб на армията ген. Хулуси Акар, командващите родовете войски, премиерът Бинали Йълдъръм, началникът на разузнаването МИТ Хакан Фидан и ключови министри.

Веднага след срещата ще се състои заседание на кабинета, на което ще бъдат обсъдени решенията на Съвета за национална сигурност.

А чистката, която Ердоган предприе след опита за преврат, продължава с пълна сила. Днес турското

министерство на отбраната уволни всичките 262 военни прокурори и съдии

в хода на разследването на метежа, съобщи Анадолската агенция. Уволнени са 900 души, служители в полицията в Анкара.

В сила от днес влязоха и нови забрани за излизане в чужбина.

Ердоган забрани на най-образованите - учените, да излизат от страната.

До момента са апочнали дела срещу общо 9332 души. Сред тях са двама помощници на президента, 492 служители от Управлението по въпросите на религията, 100 полицаи, 6038 военнослужещи, 755 съдии и прокурори, над 250 служители от канцеларията на премиера и 650 цивилни лица.

От постовете си в Министерството на младежта и спорта са отстранени 245 души. Сред уволнените служители в Министерския съвет са и 10 инженери-компютърни програмисти, за които разследващите изясниха, че изнасят секретни данни от сферата на финансовото разузнаване в Туитър под името Фуат Авни.

Бившият ректор на университета „18 март“ в Чанаккале проф.д-р Седат Лачинер и брат му доц.д-р Ведат Лачинер бяха задържани днес и след бързо съдопроизводство оставени за постоянно в ареста. Професорът е експерт по тероризъм. С решение на Съвета за висшето образование от работа са отстранени и други трима ректори, още вчера бяха изискани оставките на 1 577 декани на факултети и днес вече са приети.

Турското министерство на образованието обяви, че

ще бъдат затворени 626 образователни институции,

съобщи турската телевизия НТВ. Предстои да бъдат закрити 524 частни училища и 102 други институции заради предполагаеми действия срещу конституционния ред, посочва телевизията. Мерките са взети в рамките на разследването на опита за преврат в Турция.

Още за неуспешния преврат в Турция:

Турските военни, които избягаха в Гърция, искали да се приземят в България

Вече нищо не може да спре Ердоган?

Обама подаде ръка на Ердоган

Има ли риск от нов опит за преврат в Турция

Тази нощ

Уикилийкс публикува близо 300 хил. мейла и десетки хил. документа на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието (ПСР)

на президента Реджеп Ердоган. Част документите бяха пуснати в 23.00 ч. турско време. „Уикилийкс избърза с публикуването на документите като отговор на чистката в Турция след опита за преврат“, се казва в съобщението на организацията.

От  “Уикилийкс“ твърдят, че източникът им не е свързан с метежниците, нито с опозицията в Турция. Турският интернет-регулатор пък реши да блокира достъпа до “Уикилийкс“ от страната.

Интересно е, че

България се споменава в 664 писма.

Темите са различни – от бюджетни данни на ЕС, през исторически годишнини, до газовите коридори от Иран и Ирак към Европа. Цитирани са изказвания на премиера и президента за кибератаките и фалшивата заплаха за атентат до бившия хотел „Плиска“. Коментират се изборни резултати и политическото разделение на етническите турци в България.

Още по темата гледайте във видеото:

Коментари 355
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

355 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Засилени мерки и допълнителни автобуси в Пловдив за Задушница

Засилени мерки и допълнителни автобуси в Пловдив за Задушница

България Преди 5 минути

ОДМВР-Пловдив апелираха шофьорите да бъдат с повишено внимание в часовия интервал от 8:00 до 13:00 часа

<p>Нов бойкот на хранителните вериги у нас, ето кога&nbsp;</p>

За пореден път: Бойкот на хранителните вериги у нас

България Преди 17 минути

Акцията ще се състои на 27 февруари

Пет въздействащи премиерни заглавия на финала на „Треска за Оскари“

Пет въздействащи премиерни заглавия на финала на „Треска за Оскари“

Любопитно Преди 1 час

Бляскавата церемония по раздаването на наградите „Оскар” ще сложи бляскав край на кампанията

Вързана с верига: Арестуваха мъж заподозрян, че държал приятелката си в плен

Вързана с верига: Арестуваха мъж заподозрян, че държал приятелката си в плен

България Преди 1 час

Извършителят е на 32 г., задържан е за срок до 24 часа

Отстраненият кмет на „Слатина”: Няма да обжалвам, за да отидем по-бързо на избори

Отстраненият кмет на „Слатина”: Няма да обжалвам, за да отидем по-бързо на избори

България Преди 1 час

„Нямам казуси с нито една от политическите сили. Възмутен съм. Правото е поругано”, каза Георги Илиев

Съдят мъж за жестоко нападение над съпругата му с макетен нож

Съдят мъж за жестоко нападение над съпругата му с макетен нож

България Преди 1 час

58 шева са направени на пострадалата

<p>Най-известните двойки в историята&nbsp;💕</p>

Най-известните двойки в историята

Любопитно Преди 2 часа

Въпреки че не всички от тези двойки са били добри един за друг, те са оставили следа в историята

Турция е в снежен капан: Над 1800 населени места са откъснати от света

Турция е в снежен капан: Над 1800 населени места са откъснати от света

Свят Преди 2 часа

Местните власти и екипите по снегопочистване работят по възстановяването на пътните връзки

<p>Как&nbsp;<span style="color:#ff0000;"><strong>безпорядъкът&nbsp;</strong></span>влияе на&nbsp;<span style="color:#006600;"><strong>здравето&nbsp;</strong></span>ни?&nbsp;🤧</p>

Как безпорядъкът влияе на здравето ни и как да се справим с него

Любопитно Преди 2 часа

Натрупването на вещи и липсата на организация могат да претоварят мозъка

Тестват във въздуха втория български хеликоптер за медицинска помощ

Тестват във въздуха втория български хеликоптер за медицинска помощ

България Преди 2 часа

Това се случва в присъствието на българската комисия, която е на посещение в базата на Leonardo S.p.A в италианския град Верджате

Разкриха склад за райски газ край София (СНИМКИ)

Разкриха склад за райски газ край София (СНИМКИ)

България Преди 2 часа

По случая се води разследване

Южна Корея поиска от САЩ да не ѝ бъдат налагани мита

Южна Корея поиска от САЩ да не ѝ бъдат налагани мита

Свят Преди 2 часа

Зам.-министърът на търговията на азиатската страна посети Вашингтон тази седмица

<p>Учени откриха <strong><span style="color:#ff0000;">нов опасен коронавирус</span></strong> при прилепи</p>

Учени откриха нов опасен коронавирус при прилепи

Любопитно Преди 3 часа

HKU5-CoV-2 може да зарази хората по същия път като COVID-19

НАП проверява големи борси, тържища и хранителни магазини

НАП проверява големи борси, тържища и хранителни магазини

България Преди 3 часа

Контролните действия са част от правителствените мерки за ограничаване на нелоялните практики