З ападът осъзна грешката в дългогодишните си опити да откъсне Украйна от Русия, но гордостта му пречи да го признае.
Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в пространно интервю по Първи канал на руската държавна телевизия, цитирано от ИТАР-ТАСС.
Според Лавров Русия, САЩ и Европейският съюз трябва да призоват Украйна да започне
общонационален диалог.
Идеите за създаване на контактна група, в която Европа и САЩ да наблюдават как протичат разговорите между Москва и Киев, са неприемливи, коментира Лавров, уточнявайки, че проблемът не е в отношенията на Русия с Украйна, а в това, че „украинското общество изживява дълбока криза на държавността“.
Според руския външен министър по-правилно би било Русия, САЩ и Европа да сформират група за подкрепа на Украйна и да отправят заедно призив към властите в Киев за начало на общонационален диалог с участието на „всички без изключение политически сили, освен въоръжените радикали“, и регионите.
Според Лавров това трябва да доведе до изработване на
нова украинска конституция за федерално устройство на страната
и гаранции за правата на всички национални малцинства.
Киев смята федерализацията на Украйна и даването на статут на руския език като втори държавен език за неприемливи, призна Лавров. Андрей Дещица (и.д. министърът на външните работи на Украйна) каза, че нашето предложение е неприемливо, защото федерализацията противоречи на основополагащите принципи на държавното устройство на Украйна. Аз не знам за такива принципи, изтъкна руският първи дипломат. И даването на статут на втори държавен език на руския също било неприемливо за украинците, каза Лавров в коментара си за срещата с Дещица в Хага. Украинската страна посочила, че от гледна точка на етногенезиса руснаците и руският език не били системообразуващи фактори на украинската държава.
Руският външен министър подчерта, че трябва да се изпълнят условията на споразумението от 21 февруари, под което се подписаха сегашните управляващи в Украйна и външните министри на Франция, Германия и Полша. „Преди всичко трябва да се въведе елементарен ред по улиците и градовете, да се предаде незаконното оръжие, да се освободят незаконно окупираните сгради, да се разблокират улиците и площадите от всички „майдани“ и „мини-майдани“, посочи Сергей Лавров.
Москва разполага с данни за участието на украинското ултранационалистическо движение „Десен сектор“ в снайперистката стрелба в Киев по време на протестите през зимата, съобщи още руският външен министър. Той изрази надежда, че разследването, което сегашните власти в Украйна провеждат, ще даде резултат и „няма да бъде заметено под килима“.
Той определи западните санкции срещу Русия като „стремеж да се покаже обида в прилична форма“.
Междувременно Украйна отхвърли предложението на Русия да стане федерална държава.
Киев на свой ред посъветва Москва да се концентрира върху собствените си проблеми,
предаде АФП, като се позова на комюнике на украинското министерство на външните работи. „Ние бихме искали да препоръчаме на Русия да престане да диктува своите ултиматуми на една суверенна и независима страна и да насочи своето внимание към катастрофалната ситуация и тоталната липса на права за своите собствени малцинства, включително украинското“, се казва в изявлението. Украинското външно министерство пита Руската федерация „защо не възприеме един реален федерализъм, който е подчертан в държавното име“ и „защо не признае за официалния освен руския и други езици, включително украинския, езика на милиони руски граждани“.
„Безполезно е да се проповядва сред другите“, отбелязва украинското министерство на външните работи. „Научете се да сложите вашата страна в ред“, съветва то руските власти.
Генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен пък обвини Русия, че присъединявайки Крим, е нарушила принципа на държавния суверенитет в международното право.
В статия, публикувана днес в няколко европейски вестника и озаглавена „Правото на избор“, Расмусен заявява, че Москва е нарушила принципа, съгласно който една суверенна държава сама решава бъдещето си.
„Кризата в Украйна напомня на всички, че трябва да защитаваме този принцип“, допълва генералният секретар на НАТО, чийто мандат приключва през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!