У крайна може да получи 850 млн. евро под формата на грантове и заеми от Европейският съюз през идните три месеца, ако споразумението й с Международния валутен фонд (МВФ) бъде доведено докрай, съобщи днес високопоставен представител от ЕС, цитиран от Ройтерс.
Днес МВФ обяви, че на работно равнище с Киев е договорена програма за кредитно подпомагане на Украйна в размер на 27 милиарда долара. Делът на МВФ в тази сума ще бъде между 14 и 18 млрд. долара.
Като част от финансовата помощ на Запада за Украйна, чиято икономика е на ръба на фалита заради лошо управление и високи разходи за енергия, ЕС ще осигури общо 11 милиарда евро заеми и грантове през следващите няколко години.
Първият транш - заем от 100 милиона евро - от ЕС може да дойде още през април.
През май ЕС ще осигури 250 млн. евро като първи грант от механизъм, предназначен да помага на страните да укрепват държавните си институции. През юни ЕС би могъл да отпусне половин милиард евро.
Украйна изрази загриженост в четвъртък от възможно спиране на внасяния от Русия газ и поиска от ЕС да организира по-бързо алтернативни механизми
на тези доставки. Москва обяви, че прекратява отстъпките от цената на природния газ за Украйна, властите в Киев вече предвиждат увеличение на цената на вътрешния пазар.
Руската газова компания Газпром ще увеличи цената от 1 април и заплаши да спре доставките, ако Украйна не плати газовите си дългове . Според енергийния министър на Украйна Юрий Продан, който пише до енергийния комисар на ЕС Гюнтер Йотингер, "има много малко време, за да организираме доставки на газ" от страните на ЕС за Украйна. За писмото стана известно в четвъртък, пише АФП. Украйнският министър припомня газовата война през 2009 г., когато заради неплатени сметки Русия завъртя крана на Украйна, от което пострадаха доставките за голяма част на Европа, включително България.
ЕС се ангажира да гарантира доставките на газ за Украйна чрез обръщане на потока на някои тръбопроводи от Полша , Унгария и Словакия , един процес, който Газпром винаги е считал за незаконен.
ЕС и САЩ ще проведат консултации на 2 април в Брюксел за начините, по които да помогнат на Украйна да уреди своя газов дълг.
Русия осигурява около една трета от потреблението на газ в ЕС, половината от който преминава през територията на Украйна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!