У краинците събраха над 1 млн. долара за въоръжените си сили, след като министерството на отбраната помоли гражданите за помощ, съобщи Би Би Си.
В страницата си във „Фейсбук“ ведомоството апелира: „Подкрепете армията на Украйна! Гражданска кампания в помощ на украинските въоръжен сили с доставки на материали, техника и лекарства“.
Парите са събрани за по-малко от три дни, като по данни на министерството над половината от тях били предоставени от обикновени хора, но украинските бизнесмени също изпратили значителни суми.
И. д. президентът на Украйна Олександър Турчинов заяви неотдавна, че само 6000 войници са в бойна готовност заради липсата на средства.
Междувременно руският зам.-министър на отбраната Юрий Борисов заяви, че
Русия ще засили военното си присъствие в Крим,
за да се защитава от външни заплахи. „Необходимо ще е да развием военната инфраструктура на полуострова, така че Крим да бъде достойно представен в Руската федерация и да бъде защитен срещу всички възможни посегателства“, каза Борисов, цитиран от Ройтерс.
Борисов не спомена подробности, но засилване на руското военно присъствие в Крим вероятно ще доведе до обединяване на руските обекти, собственост на руския Черноморски флот, с украинските бази, които сега са под контрола на руски военни, коментира агенцията.
Русия е третата страна в света след САЩ и Китай по отделяни за отбраната средства и планира да похарчи 20 трилиона рубли (556,84 милиарда долара) в тази сфера до 2020 г., отбелязва Ройтерс. Черноморският флот разполага с 40 кораба, 28 от които са на активна мисия, докато другите се модернизират.
Проруски групи хора обаче превзеха днес три украински военни кораба в Крим,
предаде АП, като се позова на свой фотограф на място. При превземането на украинската корвета „Хмелницки“ в Севастопол е имало стрелба, но няма жертви. Прорурските сили са установили контрол и над друг военен кораб от същия вид, "Луцк".
По-късно фотограф на АП забеляза украинските матроси да слизат от трета украинска корвета, „Тернопил“. Говорителят на украинското министерство на отбраната Владислав Селезньов потвърди, че „Тернопил“ е била превзет от въоръжени мъже, предаде АФП. При нападението са били използвани шокови гранати и са били чути откоси стрелба с автоматично оръжие, отбеляза Селезньов. Той допълни, че не знае какво е станало с екипажа на кораба, с който няма връзка.
ИТАР-ТАСС пък предаде, че 72 военни подразделения и институции в състава на въоръжените сили на Украйна, дислоцирани на Кримския полуостров, в това число шест бойни кораба и 25 други плавателни съда от украинските военноморски сили, днес са издигнали държавния флаг на Русия. Командирите и началниците на тези военни части, институции и кораби са взели решение доброволно да преминат в редиците на въоръжените сили на Русия за по-нататъшна военна служба, съобщиха от политическото ръководство на Република Крим.
Латвия прекрати военното сътрудничество с Русия във връзка с обстановката в Украйна,
съобщи днес пресслужбата на латвийското министерство на отбраната, цитирана от ИТАР-ТАСС. „Отчитайки действията на Русия в Украйна и нееднократните призиви на международната общност за решаване на конфликта с дипломатически средства, за Латвия в настоящия момент е неприемливо сътрудничеството с руската армия“, заявява министърът на отбраната Раймондс Вейонис.
Той отбелязва, че досега между Латвия и Русия е имало конструктивен диалог в областта на отбраната. „Съществуващото в момента международно напрежение и действията на Русия ни принуждават към тази стъпка“, посочва Вейонис.
По-рано днес Франция отложи за октомври решението да бъде или не замразена доставката на два бойни кораба клас „Мистрал“, поръчани от Русия. Тази седмица заради украинската криза Париж заплаши да не изпълни сделката. Предвиждаше се първият кораб да бъде предаден на клиента през октомври. „Предаването на първия кораб е насрочено за октомври, значи въпросът за замразяване (на продажбата) остава за октомври“, френският министър на отбраната Жан-Ив льо Дриан.
Русия отговори на тази стъпка със заплахата да поиска от Франция да ѝ възмезди всички загуби, ако сделката бъде провалена.
Върховният главнокомандващ на силите на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав предупреди днес в Сплит, че
ситуацията в Украйна е тревожна за Европа
и че е необходимо да се търси мирно решение на кризата в страната.
Американският генерал участва в конференция на началниците на генералните щабове на армиите на страните от Централна Европа, организирана от силите на НАТО в Европа, която бе официално открита днес в Сплит.
„Искаме да избегнем въоръжен конфликт в Украйна“, каза той. На журналистически въпрос може ли ситуацията в Украйна да застраши стабилността и сигурността в Европа, той отговори, че още е рано да се говори за това. „Смятам, че отговорните нации зачитат границите и суверенитета на международно признатите страни и че действат в съответствие с международните споразумения“, каза Брийдлав в отговор на въпрос, свързан с руския президент Владимир Путин.
Министрите на националната отбрана на Полша и Литва, Томаш Шемоняк и Юозас Олекас, пък преговаряха в Бялисток за ситуацията в Украйна и създаването на съвместна тристранна
полско-литовска-украинска военна бригада,
предаде ИТАР-ТАСС, позовавайки се на Шемоняк. Полският министър посочи, че бригадата може да участва в стабилизационни мисии и да помага на Украйна „в изграждането на армия в демократична държава“.
Той напомни, че документите за създаването на подобно военно подразделение са били готови още през 2013 г."
В Украйна днес пристигна международна мисия от военни наблюдатели, за „да се запознае със ситуацията в югоизточните региони“, съобщи на среща с журналисти директорът на отдела за информационни политики към украинското външно министерство Евхен Перебейнос, цитиран от ИТАР-ТАСС. Мисията, по негови думи, е по инициатива на Дания в рамките на Виенския документ на ОССЕ. „Групата започва практическата си работа на 20 март и ще стои в Украйна до 29 (март)“, уточни Перебейнос.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) реши по искане на Киев също да изпрати в Украйна мисия от 15 експерти, които да съдействат за възстановяването на доверието в обществото, предаде ИТАР-ТАСС, като се позова на съобщение на ОССЕ. „Според съгласуваното с правителството, експертната група ще остане в страната четири седмици и ще събира информация за предизвикващите безпокойство случаи в политическата и хуманитарна сфера, както и за спазването на правата на националните малцинства“, обяснява пресслужбата на ОССЕ. Целта на проекта е да подготви препоръки за по-нататъшните мерки за поддържане на диалога и възстановяване на доверието на местно, регионално и национално равнище, съобщиха от ОССЕ.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за честен и конструктивен диалог между Москва и Киев и заяви, че в Украйна трябва да бъдат разположени наблюдатели на ООН и на ОССЕ, предаде Франс прес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!