Русия за американските санкции
Владимир Путин (вляво) и Сергей Лавров   
Източник: Getty Images/Guliver

Р усия ще се въздържи засега да налага ответни санкции на САЩ и да въвежда визов режим с Украйна. Това заяви президентът Владимир Путин пред Съвета за сигурност на Руската федерация, предаде ИТАР-ТАСС.

Вчера президентът на САЩ Барак Обама подписа изпълнителна заповед за налагане на санкции върху ключови сектори на руската икономика, нови 20 висши руски представители от правителството и извън него и срещу банка „Россия“, която ги подкрепя. ИТАР-ТАСС съобщи, че Русия въвежда ответни санкции срещу девет американски депутати и чиновници, на които се забранява да влизат на руска територия.

„И в първия случай – американските санкции, и във втория – въвеждането на визов режим от Украйна, според мен трябва засега да се въздържим от ответни стъпки“, подчерта Путин.

„Това засяга най-вече визовия режим с Украйна“ – ако Русия предприеме тази мярка, „ще пострадат съвсем невинни милиони украинци, които бездруго живеят оскъдно, работейки в Русия, изкарват малко пари, за да си подкрепят семействата. Не бива да го правим“, каза руският лидер.

Путин заяви още, че смята да си отвори сметка в банка „Россия“. „Доколкото схващам, става дума за някаква средна банка (…) Лично аз нямах досега сметка там, но в понеделник непременно ще си открия“, обеща той.

Директорът на банка „Россия“ Юрий Ковалчук е смятан за „банкера на Путин“, а според американското министерство на финансите банката е „личната банка на високопоставените държавни служители на Руската федерация“.

Путин прие с хумор и санкциите срещу висши чиновници от Русия, част от които участваха в съвещанието – по-специално председателят на Държавната дума Сергей Наришкин. „Я да се държим по-надалеч от тях, че ни компрометират“, с усмивка каза той, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Международните санкции, които бяха наложени на руски официални лица и бизнесмени заради кримската криза, са

абсолютно незаконни и ще създадат изкуствени бариери със Запада,

заяви пък руският външен министър Сергей Лавров в реч пред Съвета на федерацията (горната камара на руския парламент). Нужно е да се разсеят илюзиите на западните партньори, че сегашната ситуация може да се уреди въз основа логиката, че това е конфликт между Украйна и Русия, става дума за дълбока криза в Украйна, заяви Лавров, цитиран от ИТАР-ТАСС. Дипломат номер едно на Москва добави, че говоренето за анексиране на Крим е обида към правата на кримчаните.

Стремежите да бъде изолирана Русия водят до задънена улица, заяви малко по-късно Лавров пред журналисти. „Американците не се ръководят от здравия разум, нито от усет за реалността, а от стремеж да накажат някого – каза руският първи дипломат. – „Да угаждаш на открити русофоби и на онези, които гледат да обърнат нещата тъй, че да бъде изолирана Русия – този път води до задънена улица“, заяви външният министър.

В равноправен диалог е неприемлив принципът „тук ми трябваш и ще сътрудничим, а тук мога и без теб, тъй че правя каквото си ща“, изтъкна Лавров. „Още повече че налагайки санкциите, веднага казват подире ни: все още се надяваме, че Русия ще използва влиянието си и ще помогне да уредим ситуацията в Украйна“, добави той.

Украйна би трябвало да реши дали да сключи споразумение за асоцииране с ЕС, след като произведе избори и формира ръководство, признато от цялата страна, отбеляза Лавров. Всяка държава има право сама да избира външнополитическите си партньори. Трябва обаче „да го осъществява тъй, че да не наруши интересите на държавите, с които вече има сключени договорености“, заяви руският външен министър.

Днес в Брюксел беше подписана политическата част от споразумението за асоцииране на Украйна в Европейския съюз.

Санкциите срещу Русия са

опит на западни политици да се оправдаят пред общественото мнение и да прехвърлят на Русия „отговорността за собствените си провали“,

заяви пред руския парламент и Сергей Наришкин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Според него „провалите“ на тези политици са предизвикали в Украйна „хаос, крайно дълбока политическа криза и човешки жертви“. „Езикът на санкциите обаче никога не е решавал подобни проблеми и изобщо не е съдействал за укрепване на международното право“, изтъкна той.

„Санкциите са нож с две остриета – добави Наришкин. – Ще видим как ще подкрепят тази политика и дали ще я подкрепят западните избиратели и данъкоплатци, щом усетят на гърба си отрицателния ѝ ефект“, каза той. „Светът не е шахматна дъска, в него живеят реални хора със свободна воля, а не пешки и кралици, местени по шахматната дъска от нечия ръка“, добави председателят на Думата.

Русия ще отвръща с огледални мерки на всички наложени срещу нея санкции,

пък заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ИТАР-ТАСС. „Към санкциите ще действаме според принципа на взаимност“, каза той и подчерта, че налагането на санкции „е абсолютно неприемливо за Русия“. Песков обеща, че държавата “ще стои зад гърба“ на руските граждани, станали обект на санкции.

Той изказа съжаление, че САЩ планират да наложат рестриктивни мерки срещу някои сектори на руската икономика и посъветва международната общност, че за нея сега е много по-важно да се занимава с мерки срещу икономическата криза.

Членовете на Съвета на федерацията също реагираха на санкциите – те

помолиха властите на САЩ да ги включат в списъка на санкционираните лица,

предаде ИТАР-ТАСС. В декларация, приета от сенаторите днес те подчертават, че обявените от САЩ и ЕС санкции срещу длъжностни лица на Руската федерация, са 2безпрецедентен акт на политически шантаж, опит да бъде наказана Русия за независимия ѝ външнополитически курс“. Преди това аналогична декларация приеха и депутатите от Руската дума, които също предложиха да бъдат включени в санкционните списъци на САЩ и ЕС.

Междувременно международните платежни системи Visa и MasterCard прекратиха прекратиха обслужването на банкови карти, издадени от руската банка „Россия“ и нейната дъщерна банка „Собинбанк“, съобщи ИТАР-ТАСС. Картите не се приемат в търговската мрежа, но пари могат да се теглят от банкоматите на „Собинбанк“ и нейните партньори.

-Скъпа, какво има за вечеря? -Паниран карфиол, салата с рукола, чия и кълнове. -Ако искаш развод просто ми кажи, не така заобиколно.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Най-доброто от „Оскарите“ и световното кино – сега в A1 Видеотека

Технологии Преди 11 минути

Абонатите на A1 Xplore TV могат да се потопят в тези вдъхновяващи разкази, създадени от едни от най-талантливите творци на съвременното кино

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

ЕК продължава наказателната процедура срещу България

Свят Преди 16 минути

Според ЕК начина на въвеждане на правилата у нас не отговаря на изискванията

От Måneskin към солова звезда: Damiano David обяви дебютен албум

От Måneskin към солова звезда: Damiano David обяви дебютен албум

Любопитно Преди 49 минути

„Funny Little Fears“ ще излезе на 16 май

<p>Напрежение в Горна Оряховица след убийство и следствен експеримент&nbsp;</p>

След убийство на мъж в Горна Оряховица - напрежение на гарата в града

Свят Преди 55 минути

Наложи се сериозно присъствие на полиция и жандармерия

Проруски кръгове вербуват белгийци за саботажи и шпионаж

Проруски кръгове вербуват белгийци за саботажи и шпионаж

България Преди 1 час

Изводът е направен в разследване, при което белгийски журналист е проникнал в канал в "Телеграм"

Детето заеква - какво да правя?

Детето заеква - какво да правя?

Любопитно Преди 1 час

В новия епизод на „Ох, на мама! Podcast” по темата говори Марина Тодорова

Кои годежни пръстен са за поколението Z срещу милениалите?

Кои годежни пръстен са за поколението Z срещу милениалите?

Любопитно Преди 1 час

„Нашите по-млади клиенти стават все по-уникални с годежните си пръстени“

13-годишното момиче, запалило се с бензин в Монтана, взело идеята от ТикТок

13-годишното момиче, запалило се с бензин в Монтана, взело идеята от ТикТок

България Преди 1 час

Момичето се е наранило при опит да изгори лепенка върху велосипеда си

Плажът на остров Хормуз

„Кървав дъжд“ оцвети плаж в Иран – природен феномен или зловещо чудо?

Свят Преди 1 час

Кадри, разпространени в интернет, показват как дъждът осветява плажа на остров Хормуз

<p>Иран ще води<strong><span style="color:#ff0000;"> ядрени преговори</span> </strong>с Китай и Русия</p>

Иран ще води ядрени преговори с Китай и Русия

Свят Преди 1 час

Президентът на Иран към Тръмп: „Прави каквото искаш, по дяволите”

Провежда се спецакция в пунктовете за продажба на горива

Провежда се спецакция в пунктовете за продажба на горива

България Преди 1 час

В проверката участват Министерството на вътрешните работи, НАП, Агенция „Митници“, както и Държавната агенция за метрологичен и технически надзор

Снимката е илюстративна

Нови глоби за пешеходците готвят от КАТ

България Преди 1 час

"Пътна полиция" подготвя законови промени

ПП предлагат увеличаване с 50% на данъчните облекчения за работещи родители

ПП предлагат увеличаване с 50% на данъчните облекчения за работещи родители

България Преди 1 час

Увеличава се и размерът на средствата за децата с увреждания с 50%

Пеевски: Искат да вкарат "Величие" в НС по незаконен начин

Пеевски: Искат да вкарат "Величие" в НС по незаконен начин

България Преди 1 час

"Величие" нямат собствена стойност, те просто ще бъдат "една малка ръчичка на някой, който иска да руши държавата", каза депутатът

Протест в "триъгълника на властта" срещу изборните нарушения

Протест в "триъгълника на властта" срещу изборните нарушения

България Преди 2 часа

Полицейското присъствие в района на Ларгото е засилено