Р уският президент Владимир Путин одобри проекта на договора за приемане на Република Крим в Руската федерация и образуването на нови субекти в състава на федерацията, съобщи ИТАР-ТАСС.
Съответната разпоредба на държавния глава, подписана на 17 март, е публикувана днес на официалния интернет портал за правна информация.
В документа се посочва, че
е "целесъобразно договорът да бъде подписан на най-високо равнище".
Путин уведоми и руския парламент и правителството за предложенията на Крим и Севастопол да бъдат приети в състава на Руската федерация като нови субекти, съобщи ИТАР-ТАСС, като се позовава на пресслужбата на Кремъл.
На 16 март в Крим се състоя референдум за съдбата на полуострова, в хода на който близо 97% от гласувалите се обявиха за присъединяване към Русия.
Вчера Върховният съвет на Крим обяви републиката за независима държава и се обърна към Руската федерация с предложение за приемането ѝ в състава на федерацията като субект със статус на република.
Градският съвет на Севастопол също прие постановление за влизане в състава на Русия в качеството на отделен субект на федерацията – град с федерален статус.
По-късно днес Путин ще направи в Кремъл изявление пред парламентаристите от двете камари на Федералното събрание във връзка с молбата на Крим и Севастопол за приемане в състава на Руската федерация.
Председателят на Държавната дума Сергей Наришкин даде по-рано следните
пояснения по повод процедурата за присъединяване на нов субект към федерацията:
"Чуждестранна държава отправя до Руската федерация молба за влизане в състава на Руската федерация (РФ) и за сключване на съответния междудържавен договор.
Президентът на РФ информира за това Съвета на федерацията, Държавната дума, правителството, при нужда прави консултации. След подписване на междудържавен договор президентът сезира Конституционния съд с молба за оценка дали междудържавният договор отговаря на конституцията".
При положителна оценка от страна на Конституционния съд проектът за междудържавен договор и проектът за федерален конституционен закон, определящ наименованието на новия субект на РФ, неговия статут, границите, преходните разпоредби, се внасят в Държавната дума, разказа Наришкин.
"Проектът за междудържавен договор се внася за ратификация, а проектът за конституционен закон – за приемане", уточни той.
"Ако тези два документа се приемат като закони за ратификация, в конституцията на РФ, в 65-и член, се прави съответната поправка", каза парламентаристът. В този член се изброяват субектите на РФ.
"В случая се внася поправка – допълва се името на един или няколко субекта на Руската федерация",
добави Наришкин.
Той увери, че при разглеждане на "кримския въпрос" Държавната дума "ще се справи със задачата си бързо и отговорно".
Руската федерация включва в момента общо 83 субекта, напомня ИТАР-ТАСС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!