Р уският президент Владимир Путин се е обадил снощи по телефона на президента на САЩ Барак Обама, за да обсъдят ситуацията в Украйна, предадоха осведомителните агенции, като се позоваха на съобщения на Белия дом и Кремъл.
В разговора, продължил според Ройтерс един час, Обама е казал на Путин Русия да даде "конкретен писмен отговор" на американските предложения за излизане от кризата по дипломатически път.
Агенцията припомня, че Вашингтон търси руската подкрепа за своята идея в Крим да бъдат пратени международни наблюдатели, които да гарантират, че правата на малцинствата там се зачитат, като същевременно руските войски се завърнат в базите си.
"Президентът Обама подчерта пред президента Путин, че САЩ продължават да подкрепят дипломатическия път чрез тесни консултации с правителството на Украйна и подкрепа за украинския народ с цел деескалация на кризата", се казва в съобщението на Белия дом, цитирано от Ройтерс.
Асошиейтед прес допълва, че в разговора Обама, който вчера бе на посещения в Саудитска Арабия, е приканил Путин да изтегли руските войски от границата с Украйна
Двамата президенти са се съгласили държавният секретар на САЩ Джон Кери и външният министър на Русия Сергей Лавров да се срещнат и да обсъдят по-нататъшните стъпки.
Според ИТАР-ТАСС Владимир Путин е привлякъл вниманието на събеседника си към "продължаващите безчинства на екстремистите" в Украйна, които "безнаказано извършват актове на сплашване по отношение на мирни граждани, властови структури и органи на реда в различни региони и в Киев".
Освен това е изтъкнал пред Обама, че Приднестровието е изложено на "фактическа блокада", което води до "съществено усложнение на условията на живот на жителите на региона, пречи на придвижването им, на нормалната търговия и икономическата дейност", цитира ИТАР-ТАСС съобщението на кремълската пресслужба.
Междувременно Русия обяви, че е предприела ответни мерки в отговор на западните санкции заради интервенцията й в Украйна и анексията на Крим, но не съобщи кои нови имена са добавени в руския черен списък
"Някои западни държави последваха примера на САЩ и разшириха списъка на санкционираните, включвайки в него допълнителен брой руски граждани", заяви пред журналисти говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич. Москва не може да остави този ход без реакция, добави той.
САЩ, Канада и ЕС на два етапа обявиха и разшириха списъка с руски политици и приближени на президента Владимир Путин, на които е наложена визова забрана и се замразяват техни авоари в чужбина, припомня Ройтерс. Според Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС, мерките на Москва в отговор на разширения санкционен списък на западните страни са реципрочни и "в голяма степен огледални" на западните санкции.
Той напомни, че "руското външно министерство вече обяви аналогични санкции срещу конкретни чиновници и законодатели от САЩ и Канада и че руският ответен "черен списък" засега остава отворен", но не обяви нови имена на западни служители, засегнати от руските мерки, отбеляза Ройтерс. Франс прес отбелязва, че разширеният руски черен списък за първи път включва лица от някои други западни страни, освен САЩ и Канада, но не и от Европейския съюз като цяло.
Досега Русия не беше отговорила на европейските санкции, изразили се в разширен черен списък от 33 руски имена. Руски дипломатически източник, цитиран от Франс прес, уточнил за агенция РИА Новости, че лицата, засегнати от новите руски санкции, засега не са предупредени. "Те ще научат, че са в новия списък, когато се явят на руската граница", посочил източникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!