П резидентът на САЩ Барак Обама изрази тревога, че Русия може да навлезе по-дълбоко в Украйна, предаде АП.
Обама подчерта, че това би било лош избор от страна на руския президент Владимир Путин. Има друг път пред Русия, каза американският президент на обща пресконференция в холандския премиер Марк Рюте.
Световните лидери създадоха необходимата рамка, за да накарат Русия да плати допълнителна цена, ако предприеме следваща стъпка, навлизайки в Украйна. Обама смята, че ако имат избор, украинците ще се опитат да поддържат отношения и с Европа, и с Русия. Това не е игра, при която единият задължително губи, а другият задължително печели, заяви президентът на САЩ и подчерта, че Вашингтон не признава анексирането на Крим.
По-рано днес в съвместно изявление на Съединените щати и Украйна, направено по време на срещата на върха за ядрената сигурност в Хага, САЩ обвиниха Русия, че е
нарушила обещанията, които е дала на Украйна през 1994 г.
в замяна на съгласието на Киев да унищожи ядрения си арсенал – един от най-големите в света по онова време, предаде ДПА.
ДПА припомня, че през 1994 г., след края на Студената война, САЩ, Русия и Великобритания подписаха Будапещенския меморандум, който гарантира независимостта на Украйна, срещу което бившата съветска република се съгласи да подпише Договора за неразпространение на ядреното оръжие. „САЩ отново потвърдиха ангажимента си от 1994 г. да уважават независимостта, суверенитета и съществуващите граници на Украйна... Крим е неразделна част от Украйна“, се казва в общата декларация.
Членуващата в НАТО Норвегия пък прекъсна
всички общи дейности с руските въоръжени сили
до края на май заради анексирането на Крим, предаде АП. Норвежкото министерство на отбраната отмени редица планове, включително посещение в Норвегия на командващия на руските военноморски сили и министъра на отбраната, пристигането на руски военни кораби в Осло по случай 200-годишнината на норвежкия военноморски флот и руското участие в норвежки военен празник. Норвегия вече анулира и планирано за май военноморско учение с Русия и САЩ.
Министърът на отбраната Ине Ериксен Сьорайде съобщи, че в края на май Норвегия ще направи преоценка на военното сътрудничество с Русия „в светлината на развитието на ситуацията в Украйна“ и ще обсъди въпроса със съюзниците от НАТО.
Норвегия и Русия имат общи граници по суша и по море в Арктика, припомня АП.
Междувременно
Великобритания обяви, че преразглежда
споразумението си за ядрено сътрудничество с руската държавна компания „Росатом“ заради украинската криза. През ноември Великобритания отвори вратите си за Русия с проекти за строеж на централи, като подписа споразумение с „Росатом“. Говорител на министерството на енергетиката и климатичните промени посочи, че все още не е взето решение как ще се процедира.
„Росатом“ днес не пожела да коментира, отбелязва Ройтерс.
Според споразумението британската служба за ядрено регулиране и околна среда е предоставила на руската компания ръководство за британските разпоредби в областта на ядрената енергетика. ИТАР-ТАСС допълва, че по-рано този месец в Лондон е имало закрити консултации между представители на британското министерство и руския енергиен гигант. Предполага се, че са били обсъждани възможностите „Росатом“ да строи ядрени централи във Великобритания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!